Sny

Sen o utopení

Sen o utopení

Vzdalující se hladina a volání hlubiny. Voda ve snech je univerzálním symbolem pro nevědomí a utonout v něm znamená ztratit se v područí primordiálních sil.

Sen o tanci

Sen o tanci

Tanec je projevem individuální svobody a radosti ze života. Mezilidské interakce často nabývají podoby tanců, kdy pro jejich optimalizaci je třeba dosáhnout souhry.

Sen o trhání zubu

Sen o trhání zubu

Sen o procesu trhání zubu často nabývá intenzity noční můry. Snář v rámci toho podotýká na bohatou rovinu možného výkladu a významu.

Sen o tetování

Sen o tetování

V domorodých společnostech je rituál tvorby tetování iniciací do dospělosti. Tento archaický význam se přenáší i do současnosti, kdy pomocí tetování externalizujeme a zvěčňujeme své zážitky.

Sen o tchýni

Sen o tchýni

Jako kulturní a potenciálně individuální vzor negativních ženských vlastností nám sen o tchýni může pomoci blíže pochopit náš generalizovaný přístup k ženám a vztah vůči své vnitřní ženskosti.

Sen o autobuse

Sen o autobuse

Výkladem snu o autobuse je, že vás pravděpodobně někdo z vašich blízkých v brzkém období ztrapní a záškodník z toho bude mít upřímnou radost. Dejte na sebe pozor a buďte prozíraví vůči falešným přátelům.

Sen o aquaparku

Sen o aquaparku

Zdálo se vám, že jste se koupali a užívali si v aquaparku? Výkladem snu o vodních radovánkách je takový, že voda odráží špatné úmysly a špatnou náladu. Omývá z nás nečistoty a osvobozuje nás.

Sen o anakondě

Sen o anakondě

Výkladem snu o anakondě je odraz vaší touhy po sexu. Máte potřebu uzpůsobit svůj partnerský život vaším potřebám a vytouženým praktikám. Sen vám také symbolizuje vaši kreativitu, kterou jste ještě neobjevili.

Věštecké a prorocké noční sny

Věštecké a prorocké noční sny

Sen se vytváří ve spánku během procesu snění. Zdrojem pro sny jsou vnější podněty a vzpomínky spícího. Lidstvo odedávna fascinují především tzv. věštecké sny. Mohou sny skutečně předpovídat budoucnost? Kde se tyto sny berou a existují případy, kdy se prorocké sny naplnily?

Sen o adopci dítěte

Sen o adopci dítěte

Výklad snu o adopci dítěte je obvykle spojen s předpovědí hádky se známými nebo s přáteli. Čím větší dítě ve snu adoptujete, o to větší problémy v reálném životě budete řešit.

Erotické sny

Erotické sny

Erotické sny jsou podle vědců výsledkem práce podvědomí konkrétního člověka a jsou také mimořádně prospěšné. A co takové sny znamenají? Pokud třeba často sníš o milování s jiným mužem, než je tvůj partner, vůbec to neznamená, že je váš vztah v troskách. Jaký je tedy výklad erotických snů? Podívejme se na ně i na to, co o tobě vypovídají.

Sen o akné

Sen o akné

Snář říká, že pokud se vám zdál sen o akné, tento sen interpretuje úplně odlišnou skutečnost. Například pokud se vám zdálo o ošetřování pupínků, znamená to, že budete mít v životě smutek.

Sen o vypadávání zubů

Sen o vypadávání zubů

Stáří je přirozenou součástí života, kterou se člověk vždy snažil odvrátit. Dle některých sociologických teorií lze na samotnou kulturu nahlížet jako na snahu zůstat nesmrtelným a není náhoda, že první dochovaný příběh (Gilgameš) je právě epitafem této lidské snahy.

Sen o válce

Sen o válce

Válka je symbolem konfliktu a zhouby. Ve snech může často být symbolem interní, či externí tenze, na kterou se sen snaží přitáhnout naši pozornost. Pro kontext je důležité, zda jsme vojákem, civilistou, či posledním přeživším. Pro porozumění tomu, jak tento kontext blíže modifikuje tento sen nahlédněte na popis snu o zombie, či snu o zemětřesení.

Sen o vytrhnutí zubu

Sen o vytrhnutí zubu

Návštěva zubaře je v současnosti lepším motivátorem dětské kázně, než vyprávění o Polednici, či Mikulášově čertu.

Sen o vězení

Sen o vězení

Zatímco Freud by vykládal sen o vězení jako vynucený celibát, či odpor vůči manželskému svazku, případně snahou superega „uvěznit“ naše libido, Carl Gustav Jung nahlížel výše a vnímal ho po vzoru Dostojevského jako rozsudek svědomí nad překročením tabu vůči společnosti jako takové.

Sny o sexu

Sny o sexu

Sny o sexu patří mezi ty nejvíce příjemné. Tyto sny můžou odrážet Vaši mysl, náladu, dojmy ze vztahu, který právě začal a je čerstvý, ale také mohou signalizovat psychické rozpolcení, které Vás tíží dlouho, i když si to nejste schopni sami přiznat. Je to náhodný sled obrazů, který vysílá mozek během spánku.

Sny o někom

Sny o někom

Zdají se Vám sny o stejné osobě? Mají vás tyto sny děsit nebo těšit? Můžou nás také před něčím varovat nebo něco předpovídat. Lidé nejčastěji sní o tom po čem touží.

Sen o vších

Sen o vších

Prudce se probouzíte. Všechno vás svědí a dráždí. Možná dokonce zjišťujete, že jste se ve spánku škrábali. Právě se vám zdálo o vších. Lezly vám ve vlasech, hlodaly, kousaly a snažily se vám zarýt pod kůži. Tento sen s vámi zůstává po celý den. Ať se snažíte sebevíc, nemůžete na něj zapomenout. Co tato noční můra znamená?

Sen o zemětřesení

Sen o zemětřesení

Sen o armageddonu spadá v rámci tradičních psychoanalytických snářů do stejné kategorie, jako sen o potopě, či tornádu. Tyto katastrofické scénáře jsou velmi častým a mezi lidmi univerzálním prvkem, které však mohou nabývat různých významů.

Sen o zkoušce

Sny o zkoušce jsou hořkosladkými výjevy, které kypí nostalgií a stresem. Jako takové představují jeden z nejuniverzálnějších snových symbolů a Jungův snář nám umožňuje je velmi snadno dešifrovat. Jednotlivé verze snů můžeme kategorizovat do tří variací, které se liší snovou katarzí.

Sen o výhře

Předpokládejme, že se nám zdá o výhře finančního charakteru. I v tekuté modernitě jsou peníze hoi polloi vnímány jako jistota, bezpečí a jediná cesta ke svobodě. Sny o výhře často nabývají podobného charakteru jako sny o přejídání.

Sen o vlaku

Každému se nám někdy zdálo o cestě. Neuróza způsobená cestovním shonem je univerzálního charakteru a strach z opoždění spoje, či uvíznutí v neznámé destinaci je jedním z deseti nejčastějších snů jako takových. Co znamená, pokud je spojený s cestou vlakem?

Sen o úrazu

Snář Junga a Freuda se v rámci názoru na sny o úrazu diametrálně odlišuje. Zatímco Fredův výklad můžeme obecně shrnout, jako latentní projev impotence, či zaseknutí se v určitém vývojovém stádiu, Jung nahlíží na úraz jako na daleko mystičtější symbol.

Sen o vlastní smrti

Sen o smrti je přirozenou součástí lucidního snění. Často nejspolehlivějším způsobem, jak se ve snu probudit je spáchat sebevraždu. Vědomí nedokáže fabulovat co by po takové události následovalo. Jednoduše řečeno – vědomí nedokáže existovat mimo samo sebe. Nahlédněme blíže do dvou základních forem, které snář eviduje v rámci kategorie sen o vlastní smrti.

Spánek a sny podle horoskopu. O čem v noci sní jednotlivá znamení zvěrokruhu?

Sny se u každého liší. Zobrazují jakési tajemné spojení našich vlastních vzpomínek, pocitů, nálad a myšlenek. Rozhodně u nich však záleží také na naší osobnosti. Proto nám i v této oblasti může pomoci právě astrologie, která dokáže podle vašeho znamení zvěrokruhu určit i to, o čem sníte.

Sen o zombie

Sen o živých mrtvých je v rámci výkladu komplexní enigmou. Zombie jako takové jsou novodobým mýtem, který přestože má určité paralely v rámci Řeckých vrykolakas, či slovanské strigy, má vlastní moderní mytologii, která ho od nich, případně i od snů o upírech zásadně odlišuje. Díky postapokalyptickým příběhům je sen o zombie často provázán s katastrofou a má podobné aspekty, jako sen o potopě, či zemětřesení s tím rozdílem, že hrozba je ukotvena v druhých lidech. 

Sen o vraždě

Sen o vraždě se řadí mezi deset nejčastějších snů, které se nám mohou zdát. Nemusíte se tak obávat toho, že byste byly psychopatem případně latentním sériovým vrahem – tento sen je naprosto normální a paradoxně v sobě nese jednu z nejoptimističtějších zpráv, které nám může naše nevědomí ve spánku sdělit.

Sen o uklízení

Uklízení je důležitou, seč ne vždy zcela příjemnou součástí každodenního života. Ve své podstatě představuje primární přeměnu chaosu v řád a základní povinnost člověka vůči sobě a svému okolí. Když uklízíme děláme svět úhlednějším a minimalizujeme negativní dopad své osoby na prostředí v němž se pohybujeme.

Knihy o snech

V tomto článku si něco povíme o knížkách, které zkoumají a zabývají se lidskými sny. Přečtením z některých těchto knih, rozšíříme svoje vědomosti. Spánek je stejně důležitý pro Vaše tělo jako voda a jídlo.

Sen o uchu

Uši jsou důležitou erotogenní zónou a sluch je po zraku pro člověka druhým nejdůležitějším smyslem. Sen, ve kterém figuruje ucho, tak může mít mnohem závažnější implikace, než se nám může na první pohled zdát.

Sen o kamarádce

Výkladem snu o kamarádce je předpověď pozitivních zpráv, které k vám přijdou. Také byste si měli dávat větší pozor na své zdraví, měli byste více poslouchat své tělo a být na sebe opatrnější.

Sen o kamarádovi

Snář říká, že sen o kamarádovi znamená kladné zprávy, které dostanete. Také jste se mohli dostat do situace, která vás momentálně trápí. Je pro vás dobré si problém, ze kterého máte obavy, přiznat a řešit ho.

Kdo byl Carl Gustav Jung?

Známý lékař a psychoterapeut se narodil 26. července roku 1875 ve švýcarském Kesswilu. Jungovo dětství bylo silně poznamenáno zaměstnáním jeho otce, který v městečku zastával funkci protestantského faráře.

Co to znamená, když sníte o zvířatech

Království zvířat je s člověkem spojeno věky. Existující druhy jsou prakticky nespočetné, a ještě i dnes jsou objevovány další a další nové exempláře. Zvířata na souši, ve vzduchu či ve vodě, zvířata v divočině nebo v domácnosti – máme je kolem sebe a už od pradávna tvoří součást symboliky.

Sen o sexu

Snář říká, že sen o sexu odráží váš aktuální psychický stav. Nemáte žádné starosti a jste plní energie. Pokud jste snili o sexu na jednu noc, nedokážete si vychutnat radosti života.

Sen o mrtvém

Snář uvádí, že sen o mrtvém je informací a varováním před jakousi chybou nebo problémem. Výklad snu je velmi podobný, jako bylo uvedeno v článku „Sen o zemřelém“.

Kolektivní nevědomí a vše, co o něm prozatím víme

Nevědomím obecně se v oboru psychologie jako první zabýval Sigmund Freud. Věřil, že se v něm nachází klíč k lidské podstatě.

Proč Sigmund Freud užíval po 13 let kokain?

Sigmunda Freuda asi netřeba představovat, ale i přesto je tu několik věcí, které o něm pravděpodobně veřejnost neví. Zakladatel psychoanalýzy, s kořeny v Čechách. Jeho knihy jsou jedny z nejvyhledávanějších v oblasti psychologie.

Sen o zubaři

Snář říká, že pokud si necháte ve snu ošetřit zuby zubařem, chystají se pro vás ve vašem životě velké změny a novinky. Tyto novinky nebudete moci ovlivnit ani vy, ani vaše okolí.

Sen o zemřelém

Výklad snu o zemřelém vám přináší zprávu, radu, informaci či varování před nějakou kritickou situací. Sen o zemřelém příteli či příbuzném poukazuje na to, že prožíváte velmi složité období.

Co je to nevědomí a jak souvisí s našimi sny?

Někde mezi vědomím a nevědomím se však nachází ještě tzv. předvědomí. V tom jsou uloženy především vzpomínky a myšlenky, které se buď samovolně a nebo v souvislosti s asociacemi, vynořují do vědomí.

Sen o konci světa

Výklad snu o konci světa v blízké budoucnosti pro snícího může znamenat hádky s blízkými osobami, které mohou mít dosti nepříjemné následky a mohou vést k dlouhodobým sporům.

Energie živlů v našich snech: Oheň jako osobní transformace

Čtyři živly - vzduch, oheň, země a voda jsou stavebními kameny světa, ve kterém žijeme. Jsou také důležitou součástí nás samých. Pokud máme ve svém těle energii živlů vyrovnanou, jsme sami se sebou a se svým okolím v souladu a harmonii. Jak se živly zobrazují ve snech a co znamená jejich poselství?

30 let spánkové medicíny, seznamte se s „Dream and Nightmare“

Pokud se zajímáte o výklad snů a jejich dopad na váš osobní život, pak jste se pravděpodobně již setkali s článkem či odbornou statí z pera kanadského Ústavu „Dream and Nightmare“

Sen o autě

Snář říká, že pokud ve snu uvidíte nové auto, které jste si pořídili, zvedne se vám vaše životní úroveň a zlepší se vaše společenské postavení. Možné je, že také získáte nové a lépe placené zaměstnání.

Jak deprese a úzkost ovlivňuje naše sny? Mentální zdraví má na vaše snění větší vliv, než si myslíte

Již od nepaměti se zajímáme o sny, ale přesto o nich pořád víme málo. Některým se zdají veselé či naprosto nesmyslné sny, jiným zase smutné a strašidelné noční můry. Každý je jedinečný, a proto má i odlišné snění. Může naše sny však ovlivňovat i naše mentální zdraví a emoce, které v sobě skrýváme?

5 tipů, jak rozvíjet dětskou paměť a představivost prostřednictvím snů

Povídáte si s dětmi o jejich snech? Marta Helingerová v knize Sny jako zdroj sebepoznání popisuje několik tipů, jak přistupovat ke snům našich dětí. Sdílení snů je podle ní nedílnou součástí výchovy dítěte.

Jaké se nám nejčastěji zdají sny, když jsme zamilovaní

Zamilovanost přináší mnoho neobvyklých pocitů a prožitků, ale přemýšleli jste někdy o tom, zda se nám během ní změní snění?

Je možné úzkost léčit pomocí snů? Vědci zjistili, že ano

Jak mohou zlé sny přispět ke zvládání náročných situací a pomoct nám překonat stres, zkoumali vědci ze ženevské univerzity. Studii publikovali v časopise Human Brain Mapping. Ukázalo se, že práce se sny skutečně může být jednou z terapeutických metod při léčení úzkostí.