Sny

Sen o vraždě

Sen o vraždě

Sen o vraždě se řadí mezi deset nejčastějších snů, které se nám mohou zdát. Nemusíte se tak obávat toho, že byste byly psychopatem případně latentním sériovým vrahem – tento sen je naprosto normální a paradoxně v sobě nese jednu z nejoptimističtějších zpráv, které nám může naše nevědomí ve spánku sdělit.

Jak se připravit na plesovou sezónu: Takto nešlápnete vedle


Jak se připravit na plesovou sezónu: Takto nešlápnete vedle

Těšíte se, že letos vám snadno plesová sezóna už neunikne? Pokud vše půjde dobře, bylo by určitě hezké si v zimě zase zatančit a vytáhnout ze skříně zaprášené šaty a lodičky. Ale nehodilo by se zahájit novou plesovou sezónu něčím novým? Co si na ples obléct, abyste vypadala úžasně?

Sen o uklízení

Sen o uklízení

Uklízení je důležitou, seč ne vždy zcela příjemnou součástí každodenního života. Ve své podstatě představuje primární přeměnu chaosu v řád a základní povinnost člověka vůči sobě a svému okolí. Když uklízíme děláme svět úhlednějším a minimalizujeme negativní dopad své osoby na prostředí v němž se pohybujeme.

Sen o uchu

Sen o uchu

Uši jsou důležitou erotogenní zónou a sluch je po zraku pro člověka druhým nejdůležitějším smyslem. Sen, ve kterém figuruje ucho, tak může mít mnohem závažnější implikace, než se nám může na první pohled zdát.

Sen o kamarádce

Sen o kamarádce

Výkladem snu o kamarádce je předpověď pozitivních zpráv, které k vám přijdou. Také byste si měli dávat větší pozor na své zdraví, měli byste více poslouchat své tělo a být na sebe opatrnější.

Sen o kamarádovi

Sen o kamarádovi

Snář říká, že sen o kamarádovi znamená kladné zprávy, které dostanete. Také jste se mohli dostat do situace, která vás momentálně trápí. Je pro vás dobré si problém, ze kterého máte obavy, přiznat a řešit ho.

Kdo byl Carl Gustav Jung?

Kdo byl Carl Gustav Jung?

Známý lékař a psychoterapeut se narodil 26. července roku 1875 ve švýcarském Kesswilu. Jungovo dětství bylo silně poznamenáno zaměstnáním jeho otce, který v městečku zastával funkci protestantského faráře.

Co to znamená, když sníte o zvířatech

Co to znamená, když sníte o zvířatech

Království zvířat je s člověkem spojeno věky. Existující druhy jsou prakticky nespočetné, a ještě i dnes jsou objevovány další a další nové exempláře. Zvířata na souši, ve vzduchu či ve vodě, zvířata v divočině nebo v domácnosti – máme je kolem sebe a už od pradávna tvoří součást symboliky.

Sen o sexu

Sen o sexu

Snář říká, že sen o sexu odráží váš aktuální psychický stav. Nemáte žádné starosti a jste plní energie. Pokud jste snili o sexu na jednu noc, nedokážete si vychutnat radosti života.

Sen o mrtvém

Sen o mrtvém

Snář uvádí, že sen o mrtvém je informací a varováním před jakousi chybou nebo problémem. Výklad snu je velmi podobný, jako bylo uvedeno v článku „Sen o zemřelém“.

Kolektivní nevědomí a vše, co o něm prozatím víme

Kolektivní nevědomí a vše, co o něm prozatím víme

Nevědomím obecně se v oboru psychologie jako první zabýval Sigmund Freud. Věřil, že se v něm nachází klíč k lidské podstatě.

Proč Sigmund Freud užíval po 13 let kokain?

Proč Sigmund Freud užíval po 13 let kokain?

Sigmunda Freuda asi netřeba představovat, ale i přesto je tu několik věcí, které o něm pravděpodobně veřejnost neví. Zakladatel psychoanalýzy, s kořeny v Čechách. Jeho knihy jsou jedny z nejvyhledávanějších v oblasti psychologie.

Sen o zubaři

Sen o zubaři

Snář říká, že pokud si necháte ve snu ošetřit zuby zubařem, chystají se pro vás ve vašem životě velké změny a novinky. Tyto novinky nebudete moci ovlivnit ani vy, ani vaše okolí.

Sen o zemřelém

Sen o zemřelém

Výklad snu o zemřelém vám přináší zprávu, radu, informaci či varování před nějakou kritickou situací. Sen o zemřelém příteli či příbuzném poukazuje na to, že prožíváte velmi složité období.

Co je to nevědomí a jak souvisí s našimi sny?

Co je to nevědomí a jak souvisí s našimi sny?

Někde mezi vědomím a nevědomím se však nachází ještě tzv. předvědomí. V tom jsou uloženy především vzpomínky a myšlenky, které se buď samovolně a nebo v souvislosti s asociacemi, vynořují do vědomí.

Sen o konci světa

Sen o konci světa

Výklad snu o konci světa v blízké budoucnosti pro snícího může znamenat hádky s blízkými osobami, které mohou mít dosti nepříjemné následky a mohou vést k dlouhodobým sporům.

Energie živlů v našich snech: Oheň jako osobní transformace

Energie živlů v našich snech: Oheň jako osobní transformace

Čtyři živly - vzduch, oheň, země a voda jsou stavebními kameny světa, ve kterém žijeme. Jsou také důležitou součástí nás samých. Pokud máme ve svém těle energii živlů vyrovnanou, jsme sami se sebou a se svým okolím v souladu a harmonii. Jak se živly zobrazují ve snech a co znamená jejich poselství?

30 let spánkové medicíny, seznamte se s „Dream and Nightmare“

30 let spánkové medicíny, seznamte se s „Dream and Nightmare“

Pokud se zajímáte o výklad snů a jejich dopad na váš osobní život, pak jste se pravděpodobně již setkali s článkem či odbornou statí z pera kanadského Ústavu „Dream and Nightmare“

Sen o autě

Sen o autě

Snář říká, že pokud ve snu uvidíte nové auto, které jste si pořídili, zvedne se vám vaše životní úroveň a zlepší se vaše společenské postavení. Možné je, že také získáte nové a lépe placené zaměstnání.

Jak deprese a úzkost ovlivňuje naše sny? Mentální zdraví má na vaše snění větší vliv, než si myslíte

Jak deprese a úzkost ovlivňuje naše sny? Mentální zdraví má na vaše snění větší vliv, než si myslíte

Již od nepaměti se zajímáme o sny, ale přesto o nich pořád víme málo. Některým se zdají veselé či naprosto nesmyslné sny, jiným zase smutné a strašidelné noční můry. Každý je jedinečný, a proto má i odlišné snění. Může naše sny však ovlivňovat i naše mentální zdraví a emoce, které v sobě skrýváme?

5 tipů, jak rozvíjet dětskou paměť a představivost prostřednictvím snů

5 tipů, jak rozvíjet dětskou paměť a představivost prostřednictvím snů

Povídáte si s dětmi o jejich snech? Marta Helingerová v knize Sny jako zdroj sebepoznání popisuje několik tipů, jak přistupovat ke snům našich dětí. Sdílení snů je podle ní nedílnou součástí výchovy dítěte.

Jaké se nám nejčastěji zdají sny, když jsme zamilovaní

Zamilovanost přináší mnoho neobvyklých pocitů a prožitků, ale přemýšleli jste někdy o tom, zda se nám během ní změní snění?

Je možné úzkost léčit pomocí snů? Vědci zjistili, že ano

Jak mohou zlé sny přispět ke zvládání náročných situací a pomoct nám překonat stres, zkoumali vědci ze ženevské univerzity. Studii publikovali v časopise Human Brain Mapping. Ukázalo se, že práce se sny skutečně může být jednou z terapeutických metod při léčení úzkostí.

Mokré sny u žen? Vědci zjistili, že orgasmus ve spánku prožívá téměř polovina žen

Zatímco tzv. “mokré sny” prožívají častěji dospívající chlapci než-li dospělí muži, podle analytičky snů Lari Quinn Loewenbergové jsou u žen erotické sny s orgasmem častější s přibývajícím věkem.

Vědci zjistili, že sny s prvky násilí mohou být varovným signálem pro odhalení mozkové poruchy

V odborném časopise Journal of Neurology zveřejnili vědečtí pracovníci studii, ve které uvádí, že často opakující se sny s výraznými prvky násilí jako je mlácení, kopání a křik, mohou být jedním z příznaků mozkové poruchy včetně Parkinsonovy choroby a demence.

Sen o autonehodě

Výklad snu o autonehodě je takový, že musíte čelit následkům svých činů. Je pravděpodobné, že jste nebyli opatrní a záměrně jste riskovali. Teď si vaše chování začíná vybírat svou daň.

5 nejčastějších nočních můr. Co se vám snaží naznačit a jak je řešit?

Noční můry se občas zdají každému. Určitě vás proto nepřekvapí, že některé se zdají většímu počtu lidí. Máme podobné strachy, obavy i vzpomínky, a tak často s ostatními sdílíme právě i tyto nepříjemné noční zážitky. Podívejte se na ty nejčastější noční můry, které stanovil web aktuálně.cz. Co znamenají a jak bychom je měli řešit?

5 hlavních charakteristik snů

Sny nás po generace provázejí a bývají zdrojem inspirace pro řadu umělců, filozofů a vědců. Ale teprve nedávno se sny staly předmětem vědeckých studií. I když se u každého z nás mohou sny odlišovat, specialista na spánek a snění, psychiatr J. Allan Hobson ve své knize The Dreaming Brain definoval pět základních charakteristik snů.

Sen o létání

Jestliže se vám zdál sen o létání, snář vám předpovídá, že vás čeká skvělá budoucnost. Pokud to u vás momentálně nevypadá růžově, nebojte se, vše se obrátí v dobré.

Jaký bylinkový čaj si dát před spaním, aby se vám zdály živé sny

Pokud patříte mezi milovníky živých snů a rádi odhalujete zákoutí své mysli, určitě se vám bude hodit některá z níže uvedených bylinek. Ty v přiměřeném množství zklidňují tělo a současně podporují fungování té části mozku, která je zodpovědná za sny.

Sen o kolegovi z práce

Výkladem snu o kolegovi z práce je vaše skrytá touha, kterou se bojíte dát najevo. Také může ukazovat na vaše skryté talenty, které jste ještě neobjevili, nebo jste zatím neměli odvahu pracovat s nimi.

Využijte své sny k řešení problémů a při rozhodování

“Ráno moudřejší večera,” radily nám naše babičky, když jsme nemohli vyřešit nějaký problém. Všichni víme, že odpočinek vždy vede k moudrým rozhodnutím. Otázkou však je, zda se taktéž snění podílí na tvorbě našich rozhodnutí.

Jak mohou vůně ovlivňovat naše sny a kvalitu spánku? Podle výzkumů více, než by se dalo čekat

Řadu z nás by ani zdaleka nenapadlo, že by i vůně, kterou v noci cítíme, mohla být jedním z faktorů, které určují naše sny. Podle odborníků však mají vůně a pachy skutečně velký vliv na kvalitu spánku i snění. Díky tomu můžeme naše snění sami trochu ovlivňovat a zařídit si co nejpříjemnější snění. Co prozradily výzkumy?

Energie živlů ve snech: Vzduch, vítr a hurikán

Čtyři živly – vzduch, oheň, země a voda jsou stavebními kameny světa, ve kterém žijeme. Jsou také důležitou součástí nás samých. Pokud máme ve svém těle energii živlů vyrovnanou, jsme sami se sebou a se svým okolím v souladu a harmonii. Jak se živly zobrazují ve snech a co znamená jejich poselství?

Jízda v automobilu a snění. Co to znamená a co to říká o vaší současné situaci?

Snění o jízdě v automobilu, případně o řízení automobilu, není zcela běžné. To vychází z příčin, které vedou k tomuto druhu snů. V životě člověka je běžné, že nedrží zcela otěže a že rozhodnutí, která činí a problémy, které řeší, nevychází přímo z života jedince. Řízení je prováděno vedoucím, manažerem, očekáváním společnosti, či někým jiným. O čem vypovídají tyto sny si představíme níže v textu.

Sen o cizím muži

Jestliže ve snu uvidíte muže, snář vám předpovídá, že budete mít ochranu a podporu v těžkých situacích. Pokud byl tento muž slavný a krásný, budete si užívat života plnými doušky a také nashromáždíte hezký majetek.

Jak změnila pandemie naše noční sny?

Mnoho lidí zažívá v průběhu celosvětové pandemie koronaviru (k roku 2021) každodenně probouzení do snad nikdy nekončící noční můry. Své o tom ví i vědec Tore Nielsen z Université de Montréal, jehož průzkum potvrdil, že koronavirus je skutečným spouštěčem nočních můr. Rovněž vzrostl výskyt zvláštních a nezapomenutelných snů, které s pandemií úzce souvisí.

Sen o krádeži

Výkladem snu o krádeži je nová příležitost překonat vaše obavy z blízké budoucnosti. Jestliže se vám často zdá, že vás někdo připravil o majetek, znamená to, že máte ve své blízkosti parazita, který se na vás živí.

Jaké změny v oblasti snů nastaly po 11. září 2001?

K vysokému nárůstu snění došlo neočekávaně po 11. září v roce 2001. Co bylo oním spouštěčem? Série koordinovaných teroristických útoků ve Spojených státech amerických.

Vytvořte si posvátný prostor pro dobrý spánek a příjemné sny

Jste ráno často unavení, špatně se vám vstává nebo vás trápí noční můry? Máte problém pamatovat si sny, které se vám zdají? Upravte prostředí, ve kterém spíte a vytvořte si večerní rituál.

Sny o autech nám ukazují naši vlastní cestu životem

Sny o autech a jiných vozidlech mohou vypovídat něco o tom, jaké kvality si neseme životem. Naše hnací síly se mění v souvislosti s různými fázemi naší životní cesty. Jsou chvíle, kdy máme pocit, že se pevně držíme volantu, máme jasný výhled na cestu a přesně víme, kde je náš cíl. Ale jsou taky chvíle, kdy tápeme a na klidný průběh cesty ani dopravní prostředek se nemůžeme spolehnout.

Vědci zjistili, že komunikace se spícími je možná. Jak probíhaly experimenty a co odhalily?

Pokud si ve snu umíte uvědomit, že sníte, je to poměrně unikátní. Co ale když během snění dokážete komunikovat se svým okolím? To už zní přímo nereálně. Připomíná to spíše děj ze sci-fi filmu Počátek, ve kterém Leonardo DiCaprio vstupuje do snů lidí. Jak to tedy funguje ve skutečném životě?

Sen o otci

Snář uvádí, že sen o otci prokazuje na autoritu, ke které se obrátíte ve složitých životních situacích. Tato autorita vám pomůže rozhodnout se a zvolit správnou odpověď na různé životní otázky.

Sen o práci

Výklad snu o práci symbolizuje velkou naději urovnání narušených vztahů. Pravděpodobně jste rozhádaní s blízkým člověkem. Brzy vám svitne naděje, kdy budete mít prostor k rozmluvě.

Sen o medvědovi

Výklad snu o medvědovi ve vašem symbolizuje střet s nepřítelem. Jestliže vás ve snu medvěd lovil, pravděpodobně máte v životě nějakého rivala. Dejte si pozor, někdo vám chce udělat problémy.

Sen o potratu

Prožijete-li ve snu potrat, znamená to, že se trápíte zbytečnou bolestí a možná i žárlivostí. Pokud podstoupíte potrat dobrovolně, žijete ve vztahu, který vám způsobuje bolest.

Sen o lišce prozrazuje příchod nečekaných výzev

O zvířatech se nám zdá často proto, že spojení mezi zvířaty a lidmi je velmi silné. Zvířata objevující se ve snech nám mohou říct hodně o našich životech, a proto je důležité podívat se na význam zvířecích snů. Co to znamená, když se ve snu objeví liška?

Sen o alkoholu

Jestliže se vám zdálo o tom, že jste přebrali alkohol, stane se nějaká závažná událost, která vše změní. Podle snáře je symbol alkoholu ve snu předpověď neúspěšného konání.

Sny a vše, co jste o nich kdy chtěli vědět

Říká se, že sny vypráví příběhy. Mohou být zábavné, romantické, znepokojující, děsivé a dokonce i bizarní. Jsou ale skutečným odrazem našeho reálného života nebo jsme obětí pouhého výmyslu nervového systému? Kdo ví

Sen o vodě

Sen o vodě symbolizuje vaše skryté emoce. Ukazuje také vám vaše špatné úmysly a nedobrou náladu, které můžete vodou očistit. Podaří se vám zregenerovat tělo i mysl.

Proč tak rychle zapomínáme sny?

Sny jsou v našem životě velice důležité a mohou o nás prozradit i řadu tajemství. Všichni je prožíváme, ale většina z nás si je už pouhých pár minut po probuzení vůbec nepamatuje. Je to naprosto běžné a děje se nám to téměř každý den. Proč tomu ale tak je?