Bolí vás často hlava, cítíte se unaveni a máte kruhy pod očima? Pak si zkontrolujte, zda dodržujete pitný režim. Ale pozor, čaj, káva a alkoholické nápoje sem vůbec nepatří.
Detoxikace organismu je „zaklínadlem“ mnoha výrobců různých výživových doplňků a dalších přípravků a oblíbeným termínem mnoha autorů z řad novinářů i spisovatelů. Jenže potřebujeme se vůbec detoxikovat? A proč?
Brusinky jsou lahodnými plody rostliny jménem brusnice brusinka. Ceněné jsou nejen pro svou chuť, ale také pro blahodárný vliv na lidské zdraví. Proč si pravidelně tuto pochoutku dopřávat?
Jablko je právem považováno za nejzdravější domácího ovoce. Obsahuje velké množství látek, které příznivě působí na naše zdraví. Po celé naší zemi máme mnoho starých jablečných alejí, kam si můžeme přijít jablka natrhat.
V současné době je více než jindy aktuální téma silného imunitního systéme a ten částečně můžete ovlivnit svými stravovacími návyky. Silný organismus je odolnější a také se lépe vypořádá se sezónními zdravotními problémy, ať už jde o chřipku, nebo koronavirus.
Jste roztěkaní a neumíte se uklidnit? Myšlenky vám stále kolují v hlavě a jedna povinnost stíhá druhou? Vypněte mobil a počítač a dejte si šálek čaje. Nenechte se nikým rušit a užívejte si jedinečnost čajového obřadu.
S nižšími teplotami dostává náš imunitní systém zabrat. Jeho výkonnost totiž v zimních měsících spíš klesá. Vhodnou prohřívající stravou zabráníme častým výkyvům tělesné teploty a podpoříme oslabený imunitní systém. Příroda nám na zimu připravila potraviny s neutrální a teplou energetickou hodnotou a ty by měly tvořit základ jídelníčku.
Rooibos je oblíbeným nápojem. Ačkoli se často uvádí, že se jedná o čaj, není tomu tak. Proč rooibos není čaj a proč byste mu přesto měli dát šanci a zařadit ho do svého pitného režimu?
Lepek je pro řadu lidí strašákem. Pro mnoho z nás je tomu tak oprávněně. Bezlepková dieta se však stala do značné míry určitým módním trendem. Může mít i pro zdravého člověka smysl?
„Bez tuku“ je zaklínadlem mnoha lidí držících dietu. Ochotně potom kupují jogurty a jiné produkty takto označené. Proč není tuk jako tuk a proč bychom se mu vlastně při hubnutí neměli zcela vyhýbat?
Původem finský vynález nalezl oblibu i v srdci Evropy. Pokud ještě nechodíte pravidelně do sauny, ukážeme vám, proč začít. A poradíme vám také, jak se saunovat správně, abyste si neublížili.
Zácpa dokáže pořádně znepříjemnit život. Pocit nafouklého břicha, bolesti v podbřišku, nadýmání a obtížné vyprazdňování mohou být následky hektického životního stylu, špatného stravování a nedostatku pohybu. Než sáhnete po projímadlech, vyzkoušejte těchto pár tipů.
O vitamínu D často čteme, jak nesmírně je pro lidské tělo důležitý. Víte, kde ho může náš organismus získat a jak poznáme, že ho nemáme dostatek? A kterému mýtu byste naopak věřit neměli?
Orientální čaj sladké chuti je ideálním povzbuzením nejen pro dlouhé zimní večery. Jeden z nejoblíbenějších nápojů indických čajoven si můžete snadno připravit i doma.
Léto je plné léčivých darů. Spolupráce slunce a půdy nám poskytuje mnoho významných bylin. Často nám za domem roste bylina vhodná právě na naše neduhy. Nezapomeňte si léčivé rostliny uchovat v tinkturách, sušených čajových směsích, olejích a sirupech. V zimě oceníte nejen jejich léčivé účinky, ale i pozitivní energii a snadnou dostupnost.
Lotosový květ je jedna z nejznámějších jóga pozic. Nejenže je zdraví prospěšná, ale je to i výborný sed pro provádění meditace. Z toho by se dalo snadno usoudit, že je tato pozice jednoduchá a pohodlná. Opak je ale pravdou. Začínající jogín se do ní nejspíš nedostane, a pokud ano, bude velmi trpět.
Jako chilli papričky označujeme plody především exotických druhů křovitých paprik. Typické je pro ně to, že výrazně pálí. Znáte současné pálivé rekordmany a víte, proč je vlastně dobré chilli jíst?
V chladném období roku nám hrozí prochladnutí a s ním spojená rýma, virózy a chřipky. Naštěstí máme jsou nám k dispozici dary z přírody v podobě bylin, které mají silné prohřívací účinky.
Energická bomba plná kvalitních tuků a cenných látek je doporučována pacientům po úrazech, operacích a nemocech, kdy je organismus oslabený. Nejlepší je však oves užívat preventivně v každodenní stravě.
Pupínky neznepříjemňují život jen dospívajícím. Akné je nepříjemným kožním onemocněním, které může postihnout prakticky kohokoli. V čem tkví jeho příčina a jak se ho zbavit?
Z časopisů a internetových stránek na nás dennodenně vyskakují návody na speciální diety. Uvedené stravovací postupy vyžadují dodržování striktních pravidel, což je v běžném životě téměř nemožné dodržet. Jak se v tom všem máme tedy vyznat?
Většina z nás včetně dětí tráví velkou spoustu času u počítačů a obrazovek. Pohled jedním směrem zároveň naše oči unavuje a namáhá, oči po několika hodinách mohou začít pálit či slzet.
Příroda člověka uklidňuje, umožňuje mu udělat krok zpátky a zamyslet se nad samotnou podstatou životních událostí. Když máme myšlenky sevřené strachem, úzkostí a stresem, útěk do zeleného lesa nebo nenáročný výlet po horách nám zvedne náladu více než koupě nějakého nového módního doplňku.
Slovo imunita nabývá na aktuálnosti v každoroční éře chřipkových epidemií. S pandemií nemoci covid-19 se stalo ještě častěji skloňovaným termínem. Co tedy můžeme udělat pro to, abychom nebyli nemocní?
Keto dieta je oblíbený způsob hubnutí mezi mnohými celebritami. Dá se tímto způsobem zhubnout a je to bezpečné? Vysvětlíme vám, v čem jsou úskalí tohoto způsobu shazování kilogramů.
Fazole jsou hodnotnou potravinou obsahující významné množství bílkovin. Už jeden šálek fazolí denně pomáhá stabilizovat inzulin a krevní cukr, snížit krevní tlak i riziko infarktu. Díky vysokému obsahu vlákniny také aktivizují trávicí trakt. Poznejte cizokrajné druhy fazolí a vyberte si ty, které se vám nejvíce zamlouvají.
Zapomeňme na popíjení svařáku u stromečku na náměstí, letošní advent bude trochu jiný, než jako jsme zvyklí. Na trhy ven možná ano, horký svařák jenom z domácí plotny.
Med je přírodním lékem a vzácnou potravinou, jež je známa po tisíciletí. Skořice je zase nejstarší druh koření vůbec. Společně tyto dvě suroviny dokážou učiněné zázraky.
V malém množství lék, ve velkém jed. Cukr nám může pomoci, ale také nám může docela nenápadně škodit. Najděte si rovnováhu v jeho přijímání a zkoumejte, co s vámi jeho chuť dělá.
Nakazili jste se koronavirem? Stáhněte si do mobilu aplikaci Mapy.cz, nebo zadejte do vyhledávače heslo "zastav covid sám". Pomáhat hygienikům s trasováním má totiž stále ještě obrovský smysl.
Proso je vedle ječmene a pšenice nejstarší kulturní plodinou vůbec. Odstraněním svrchní slupky z prosa vznikají jáhly. Už staří Slované konzumovali jáhly v podobě výživných kaší, placek či polévek. Dnes se jáhly staly hlavně důležitou součástí jídelníčků pro celiaky.
Potíže se spánkem patří v moderní civilizaci mezi jedny z nejčastějších. Může za to vysoká míra stresu, ale i všudypřítomné obrazovky nebo do noci zářící lampy. Naštěstí tu máme staré dobré bylinky, které nám se spánkem dovedou pomoci.
Spánkem strávíme asi třetinu života a pořád nám to je málo. Přečtěte si zajímavosti o vašich snech, oblíbené spací poloze, zvířecím spánku nebo třeba jídle, které vám pomůže se lépe vyspat.
Ve spánku získáváme energii na nový tvůrčí den, naše tělo a mysl regenerují a stávají se odolnými vůči vnějším vlivům. Narušením denního biorytmu může nastat porucha spánku. Únava způsobuje stres a ten opět vede k nespavosti. Proto je důležité, co nejdříve nastolit opětovnou rovnováhu a řád.
Nohám jsme vděčni, za to, že nás nosí tam, kam potřebujeme, a tak jim můžeme jejich službu vhodnou péčí alespoň částečně splatit.
Nemocniční lůžka se pomalu plní pacienty s nemocí covid-19. Jsou české nemocnice schopné hospitalizovat každého? Může pomoci armáda, hasiči, medici, ale především obezřetnost každého z nás.
Podle lidových pověstí mák přináší hluboký spánek s krásnými sny. Zlepšuje paměť, náladu a napomáhá odolávat před oxidačním stresem. Makový olej na lžičku se díky vysokému obsahu vápníku a hořčíku doporučuje proti osteoporóze a zubnímu kazu. Zařaďme český mák do našeho jídelníčku.
Plavková sezóna je definitivně za námi. Ulevilo se vám a dáváte si předsevzetí, že na příští měsíce si na ordinujete dietu a za rok budete určitě na plovárně oslňovat? S těmihle dietami to určitě nezkoušejte.
Aktuální opatření, kompenzace, jak zvládat stres a mnohem více. Vláda spustila webové stránky s veškerými informacemi o životě v ČR v průběhu koronavirové pandemie.
Bílkoviny, esenciální aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny, vláknina, vitamíny, antioxidanty a minerály. Váš organismus všechny tyto potřebné složky ořechů umí využít a ocenit.
Už jste vyzkoušeli nový trend ve zdravých snídaních? Smothie bowl se narozdíl od obvyklého smoothie nepije, ale jí se lžící z misky. Připravit si ji můžete z jakéhokoliv mraženého ovoce a nikdy vás nezklame. Podívejte se na univerzální recept, ze kterého vytvoříte nespočet různých kombinací.
Podzimní sychravé dny nás přímo vybízí k vytvoření příjemné domácí atmosféry. Pomocí éterických olejů a bylinek dokážete zázraky – přispějete tak k celkové relaxaci a obnovení životních sil. Vyzkoušejte některou metodu léčivé aromaterapie.
Ranní porce teplých obilovin nás nejen prohřeje, ale také nabije energií a zasytí na celé dopoledne. Už jste si vyzkoušeli uvařit pravou staročeskou jáhlovou nebo pohankovou kaši?
Jóga je velmi specifický typ cvičení s mnohem širším přesahem. Tato aktivita může být také jedinečnou cestou k meditaci i k poznávání sebe samého. Pro koho je vhodná a jaké benefity má?
Tak jako můžeme posílit svaly na těle, dokážeme posílit i mozek, který začne aktivovat růst mezi neurony. Péči o zdravou mysl a jednotlivá cvičení zařazujeme každý den. Procvičováním těchto činností posilujeme nejen mysl, ale i tělesné zdraví a emoční odolnost.
Naučte se vnímat ložnici jako pokojný koutek svého domova, jako své útočiště před každodenním shonem. Ložnice je posvátným prostorem pro odpočinek a relaxaci a načerpání nových sil do nového dne.
Nemocnice volají po krevní plazmě od lidí, kteří již prodělali nemoc covid-19. Může totiž výrazně pomoci osobám, které jsou v kritickém stavu a nemají dostatek vlastních obranných látek.
Zdají se vám dezinfekční prostředky v obchodech drahé, nebo naopak neustále chybí? Není nic jednoduššího, než si takový gel vyrobit doma, spojte to i s domácí praktickou výukou chemie.
Na rukou je nejlépe znát skutečný věk, a pokud se o ně patřičně nestaráme, dávají nám to najevo svým opotřebováním. Věnujte svým končetinám pár minut několikrát týdně, vaše péče se vám vrátí v podobě pěstěných hebkých rukou.
Předcházejte podzimním virózám laskavou péčí. Kromě milého slova vás spolehlivě ochrání bylinné tinktury, éterické oleje a solná lázeň. Propojením léčivých účinků bylinek a pohodové atmosféry rodinné pospolitosti děláte pro zdraví své i blízkých maximum.
Někteří alternativní léčitelé si na strašení před škodlivým zářením postavili svůj byznys. Draze se prodávají například kameny, které údajně dokáží elektrosmog eliminovat. Proč vás chtějí oškubat a kde je vlastně pravda?
Jeden ze členů domácnosti je pozitivní na koronavirus. Zde je postup, kterým se v tomto případě řídit a chránit tak ostatní členy, především ty z rizikových skupin proti nákaze.
Jak se koronavirus přenáší, kdo je nejvíce náchylný na nakažení a jak se přenosu můžeme zkusit vyhnout? Hygiena, výměna roušek a dezinfekce vždy po ruce, jiná možnost neexistuje.
Jakou péči můžeme věnovat svému poprsí a jak přispět ke spokojenosti se svými přednostmi. Co můžeme udělat pro krásná a pevná prsa?
Pokud jste byli v kontaktu s osobou pozitivní na koronavirus a oba aktéři setkání měli ochranu úst a nosu, karanténě se vyhnete, aneb aktuální opatření pro domácí karanténu.
Necítíte se úplně ve své kůži, trpíte, horečkami, únavou a dalšími příznaky koronaviru? Zde najdete užitečné kontakty a odkazy na prověřené zdroje, které vám pomohou zodpovědět to co o nemoci covid-19 potřebujete vědět.
Necelá stovka odběrových míst je s různou koncentrací rozprostřena po celé republice. Nejvíc je jich přirozeně v místě největšího výskytu viru, tedy v Praze, poté v Moravskoslezském kraji. Nemáte žádanku? Kolik v kraji průměrně testování stojí? Stručný přehled odběrových míst v krajích.
Začínáte kašlat, máte horečku, pocity dušnosti, škrábání v krku, nebo pociťujete větší únavu než obvykle? Pak jste možná nakažení koronavirem. Co dělat abyste neohrozili své prostředí a kde vyhledávat informace?
Přehled jednotlivých zemí v Evropě, do kterých smí čeští občané vycestovat bez omezení, s jistým (a s jakým) omezením, nebo do kterých nemohou vycestovat vůbec.
Přišla v platnost nová opatření proti šíření covid-19 - do restaurace maximálně ve 4 lidech, omezení volnočasových aktivit, opět jsou zavřená kina a divadla. To a mnoho dalšího, čtěte níže.
Přijde vám, že se vládní opatření ministerstva zdravotnictví každý den mění a už se vůbec neorientujete v tom, kdo všechno musí nosit roušku a kam? Buďte v obraze díky tomuto stručnému přehledu.
Můžeme se o své zdraví starat sebevíc, ale potřeba společenskosti k nám lidem prostě patří. Jak se chránit před koronavirem, aby na tom neutrpěla naše psychika a společenský život?
Infekční oddělení nemocnic začínají být přeplněné a je třeba aktivně bojovat proti koronaviru. Nouzový stav by neměl být zaveden v takové míře, jak tomu bylo na jaře, přesto se opět nejvíce dotkne školství.
Vylepšená verze aplikace eRouška nám může pomoct k menšímu šíření koronaviru, přitom stačí zapnout bluetooth a aplikaci stáhnout. Na jakém principu funguje a proč by ji měl mít každý ve svém telefonu?
Pandemie koronaviru vnesla do našich životů změny. Jednou z nich je i to, že si od ostatních lidí musíme držet povinný odstup. Některé profese se proto přesunuly na tzv. home office. Pro mnohé je to zásadní obrat, na který nejsou zcela připraveni. Jak doma pracovat efektivně?
Toto jedinečné ovoce má spoustu léčivých účinků. Jeho popularita stále stoupá a nyní patří mezi nejoblíbenější ovoce. Není se čemu divit. Avokádo byste do vašeho jídelníčku měli zařadit i vy! Co z něj připravit a jaké účinky má na naše tělo?
Dny se zkracují a slunce je čím dál méně. Je nejvyšší čas si připravit zásobu bylinných čajů, tinktur a olejů. Které bylinky z našich zahrádek ještě nyní můžeme využít?
Je pro vás představa svléknutí se do plavek spíš trestem? Zkuste překonat stud a vyrazit do nejbližšího bazénu. Plavání je skvělý sport vhodný prakticky pro každého. Proč se vám vyplatí vyrazit protáhnout tělo do vody?
Za kvalitu se platí a v potravinách to platí stejně, jako u jiných produktů. Ale tady jde nejen o samotný produkt, ale i o lidské zdraví. Pozornost při nákupu se tedy vyplatí.
Proč je spaní tak důležité? Spánek je klíčovým prvkem pro fungování našeho těla, které si ve spaní řídí několik významných „regeneračních“ procesů. A stejně nezbytně se musíme vyspat, aby nám dobře pracoval mozek.
Příliš vysoký cholesterol není jen přímá cesta k ateroskleróze. Může také zvýšit riziko zdravotních komplikací, pokud trpíte cukrovkou a dokonce může negativně ovlivnit náš sexuální život. Proto stojí za to snížit úroveň cholesterolu v těle.
Když si tělo samo nevytvoří dostatek erytrocytů nebo hemoglobinu, dojde k anémii (chudokrevnosti). Mezi příznaky patří únava, bledost pokožky, obtížné soustředění, závratě, ospalost a celková slabost. Dalším příznakem nedostatku železa ve stravě je bolest a pálení v ústech a na jazyku.
A to není jediný důvod, proč se o kozí mléko zajímat. Lidskému organismu prospívá a věděli to už lidé před mnoha staletími. Koza k lidskému obydlí prostě patřila.
Aromatické byliny už dnes nachází uplatnění v každé kuchyni a úplně nejlepší jsou samozřejmě ty čerstvé. Když si je sami vypěstujete, je to nejen praktické, ale pocítíte trochu uspokojení a hrdosti (tajně).
Zdravý a silný imunitní systém úspěšně zvládne chránit tělo před mykózy, bakteriemi, viry a toxiny. Bohužel imunita může být oslabena různými vnějšími a vnitřními faktory. Imunita je obzvláště důležitá na začátku jara, na podzim a v zimě, ale mělo by se o ni pečovat 365 dní v roce. Jak ji posílit?
Meruňky jsou ovoce, které je jedním z nejzdravějších a nejvýživnějších na světě. Meruňky mají málo kalorií, ale mnoho vlastností podporujících zdraví – např. zlepšují zrak, zpomalují stárnutí a působí příznivě proti rakovině. Zejména ženy by se měly těšit z jejich výhod. Proč?
Není to jen technologie, která rychle se neustále vyvíjí. Je to také jídlo, na něhož v posledních letech klademe velký důraz. I v oblasti potravin se objevují nové trendy, od rostlinných hamburgerů až po ovesné mléčné latté.
Dýňová semínka obsahují mnoho cenných olejů, které hydratují, vyživují a chrání pokožku. Pomáhají také zbavit pleť vrásek. Připravte si jednu ze tří domácích masek dle typu vaší pleti.
Hormonální antikoncepce je nejčastěji používanou formou ochrany před těhotenstvím u žen. Jen málo z nich si uvědomuje, jakému nebezpečí se vystavují. Jedním z nich je trombóza. Riziko vzniku této choroby je při užívání pilulek 3-6krát vyšší. Větší problém nastává, pokud má žena vrozenou trombofilii.