Superpotraviny: Výživa hraje důležitou roli v růstu a vývoji dítěte

Superpotraviny: Výživa hraje důležitou roli v růstu a vývoji dítěte
Od chvíle, kdy novorozenci poprvé zkoušejí mateřské mléko, až po první kousky pevné stravy, je správná výživa základem pro jejich fyzický, duševní a emocionální rozvoj.

Dětství je klíčovým obdobím pro formování zdravých stravovacích návyků a vytváření pevného základu pro celoživotní zdraví. Důležitost výživy v těchto raných letech nelze podceňovat, a proto je nezbytné mít vhodný plán stravování pro děti od narození až do tří let věku. Tento článek se zaměřuje na význam a seznam potravin, které mohou pozitivně ovlivnit vývoj dítěte do tří let. Proč právě do tří let? Toto období je kritické pro růst mozku, vývoj orgánů a základní fyziologické funkce. Děti v tomto věku rychle rostou a jejich tělo a mysl vyžadují správné živiny pro optimální rozvoj. Zahrnutí superpotravin do stravy dítěte může pozitivně ovlivnit jeho zdraví a zajišťuje, že se budou vyvíjet s maximálním potenciálem.

Klíčové superpotraviny pro kojence a batolata 

Superpotraviny jsou potraviny, které vynikají svým vysokým obsahem živin, vitamínů a minerálů. Zahrnutí těchto superpotravin do jídelníčku může mít pozitivní vliv na zdravý vývoj dítěte. 

 • Avokádo: Avokádo je superpotravina plná zdravých tuků, které jsou důležité pro vývoj mozku a nervového systému. Je také snadno stravitelné a obsahuje hodně vlákniny, což podporuje zdravý trávicí systém.
 • Losos: Losos je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které jsou klíčové pro rozvoj mozku a zraku u dětí. Tato ryba také obsahuje kvalitní bílkoviny, které jsou důležité pro růst svalů.
 • Špenát: Špenát je bohatý na železo, vápník, a vitamíny A a C. Tyto živiny jsou důležité pro růst kostí, imunitní systém a zdravou kůži.
 • Sladký brambor: Sladký brambor je významný zdroj vitamínu A, který je nezbytný pro růst a rozvoj očí a imunitního systému u dětí.
 • Mrkev: Mrkve hrají důležitou roli při růstu a vývoji zraku. Stejně jako sladké brambory mají přirozeně sladkou chuť, a proto se dětem podávají vařené do měkka. 
Nezapomeňte svým dětem dopřát dostatek ovoce a zeleniny.
Nezapomeňte svým dětem dopřát dostatek ovoce a zeleniny. | Zdroj: Oksana Kuzmina / Shutterstock

Superpotraviny pro zdraví mozku dětí

 • Brokolice: Tato zelenina obsahuje vitamín K, který podporuje zdravý vývoj mozku a nervového systému. Brokolice je plná vlákniny, což podporuje zdravý trávicí systém.
 • Jahody a borůvky: V jahodách a bobulích se hojně vyskytují antokyany, což jsou prospěšné rostlinné chemické látky. Podle vědců mohou antokyany poskytovat řadu výhod pro zdraví mozku. Mohou mít protizánětlivé účinky, zlepšovat průtok krve mozkem, stimulovat růst nových nervových buněk a zvyšovat expresi specifických proteinů.
 • Vajíčka: Vejce jsou známá jako vynikající zdroj bílkovin, žloutek však obsahuje také vyznamné množství cholinu, který pomáhá rozvoji paměti.
 • Pomeranč: Pomeranče jsou díky své sladké chuti oblíbeným citrusovým ovocem. Pomeranče v jídelníčku vašeho dítěte mohou přispět k jeho celkovému zdraví, včetně kognitivních funkcí. Hesperidin a narirutin jsou jen dva z mnoha flavonoidů obsažených v pomerančích. Konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem flavonoidů, jako jsou pomeranče a pomerančový džus, může přispět ke zvýšení průtoku krve mozkem a nervové činnosti, což může zlepšit kognitivní výkonnost.
 • Ořechy: Ořechy jsou významným zdrojem omega-3 mastných kyselin a vitamínu E, které jsou klíčové pro kognitivní funkce a zdraví mozku. Přidání ořechů do stravy dětí může mít pozitivní vliv na jejich učení a paměť.
 • Luštěniny: Luštěniny, jako jsou fazole a čočka, jsou bohaté na železo a bílkoviny. Tyto živiny poskytují energii, která je důležitá pro aktivity a růst dítěte.

Správná výživa je základem pro zdravý vývoj dítěte. Včetně superpotravin do jídelníčku můžete zajistit, že vaše dítě bude mít všechny nutriční prvky potřebné pro růst a vývoj mozku. Vytvoření výživových návyků v raném věku může mít dlouhodobý pozitivní vliv na zdraví vašeho dítěte.

Vědomé rozhodnutí o tom, co dáváte svému dítěti k jídlu, může ovlivnit jeho celý život. Proto si dejte záležet na tom, aby strava vašeho sluníčka byla plná superpotravin, které podpoří jeho růst, vývoj mozku a celkové zdraví. Na internetu a v mnoho knihách najdete detailní informace k výživě jednotlivých věkových skupin a vaše úsilí bude odměněno zdravým, šťastným a vitálním dítětem, které je připraveno čelit všem výzvám, které přinese jeho cesta k dospělosti.