FAJNTIP.cz - “bez fajntipu by byl internet o něco chudší.”

Snář

Sen o vypadávání zubů

Sen o vypadávání zubů

Stáří je přirozenou součástí života, kterou se člověk vždy snažil odvrátit. Dle některých sociologických teorií lze na samotnou kulturu nahlížet jako na snahu zůstat nesmrtelným a není náhoda, že první dochovaný příběh (Gilgameš) je právě epitafem této lidské snahy.

Sen o válce

Sen o válce

Válka je symbolem konfliktu a zhouby. Ve snech může často být symbolem interní, či externí tenze, na kterou se sen snaží přitáhnout naši pozornost. Pro kontext je důležité, zda jsme vojákem, civilistou, či posledním přeživším. Pro porozumění tomu, jak tento kontext blíže modifikuje tento sen nahlédněte na popis snu o zombie, či snu o zemětřesení.

Sen o vytrhnutí zubu

Sen o vytrhnutí zubu

Návštěva zubaře je v současnosti lepším motivátorem dětské kázně, než vyprávění o Polednici, či Mikulášově čertu.

Sen o vězení

Sen o vězení

Zatímco Freud by vykládal sen o vězení jako vynucený celibát, či odpor vůči manželskému svazku, případně snahou superega „uvěznit“ naše libido, Carl Gustav Jung nahlížel výše a vnímal ho po vzoru Dostojevského jako rozsudek svědomí nad překročením tabu vůči společnosti jako takové.

Sny o sexu

Sny o sexu

Sny o sexu patří mezi ty nejvíce příjemné. Tyto sny můžou odrážet Vaši mysl, náladu, dojmy ze vztahu, který právě začal a je čerstvý, ale také mohou signalizovat psychické rozpolcení, které Vás tíží dlouho, i když si to nejste schopni sami přiznat. Je to náhodný sled obrazů, který vysílá mozek během spánku.

Sen o vších

Sen o vších

Prudce se probouzíte. Všechno vás svědí a dráždí. Možná dokonce zjišťujete, že jste se ve spánku škrábali. Právě se vám zdálo o vších. Lezly vám ve vlasech, hlodaly, kousaly a snažily se vám zarýt pod kůži. Tento sen s vámi zůstává po celý den. Ať se snažíte sebevíc, nemůžete na něj zapomenout. Co tato noční můra znamená?

Sen o zemětřesení

Sen o zemětřesení

Sen o armageddonu spadá v rámci tradičních psychoanalytických snářů do stejné kategorie, jako sen o potopě, či tornádu. Tyto katastrofické scénáře jsou velmi častým a mezi lidmi univerzálním prvkem, které však mohou nabývat různých významů.

Sen o zkoušce

Sen o zkoušce

Sny o zkoušce jsou hořkosladkými výjevy, které kypí nostalgií a stresem. Jako takové představují jeden z nejuniverzálnějších snových symbolů a Jungův snář nám umožňuje je velmi snadno dešifrovat. Jednotlivé verze snů můžeme kategorizovat do tří variací, které se liší snovou katarzí.

Sen o výhře

Sen o výhře

Předpokládejme, že se nám zdá o výhře finančního charakteru. I v tekuté modernitě jsou peníze hoi polloi vnímány jako jistota, bezpečí a jediná cesta ke svobodě. Sny o výhře často nabývají podobného charakteru jako sny o přejídání.

Sen o vlaku

Sen o vlaku

Každému se nám někdy zdálo o cestě. Neuróza způsobená cestovním shonem je univerzálního charakteru a strach z opoždění spoje, či uvíznutí v neznámé destinaci je jedním z deseti nejčastějších snů jako takových. Co znamená, pokud je spojený s cestou vlakem?

Sen o úrazu

Sen o úrazu

Snář Junga a Freuda se v rámci názoru na sny o úrazu diametrálně odlišuje. Zatímco Fredův výklad můžeme obecně shrnout, jako latentní projev impotence, či zaseknutí se v určitém vývojovém stádiu, Jung nahlíží na úraz jako na daleko mystičtější symbol.

Sen o vlastní smrti

Sen o vlastní smrti

Sen o smrti je přirozenou součástí lucidního snění. Často nejspolehlivějším způsobem, jak se ve snu probudit je spáchat sebevraždu. Vědomí nedokáže fabulovat co by po takové události následovalo. Jednoduše řečeno – vědomí nedokáže existovat mimo samo sebe. Nahlédněme blíže do dvou základních forem, které snář eviduje v rámci kategorie sen o vlastní smrti.

Sen o zombie

Sen o zombie

Sen o živých mrtvých je v rámci výkladu komplexní enigmou. Zombie jako takové jsou novodobým mýtem, který přestože má určité paralely v rámci Řeckých vrykolakas, či slovanské strigy, má vlastní moderní mytologii, která ho od nich, případně i od snů o upírech zásadně odlišuje. Díky postapokalyptickým příběhům je sen o zombie často provázán s katastrofou a má podobné aspekty, jako sen o potopě, či zemětřesení s tím rozdílem, že hrozba je ukotvena v druhých lidech. 

Sen o vraždě

Sen o vraždě

Sen o vraždě se řadí mezi deset nejčastějších snů, které se nám mohou zdát. Nemusíte se tak obávat toho, že byste byly psychopatem případně latentním sériovým vrahem – tento sen je naprosto normální a paradoxně v sobě nese jednu z nejoptimističtějších zpráv, které nám může naše nevědomí ve spánku sdělit.

Sen o uklízení

Sen o uklízení

Uklízení je důležitou, seč ne vždy zcela příjemnou součástí každodenního života. Ve své podstatě představuje primární přeměnu chaosu v řád a základní povinnost člověka vůči sobě a svému okolí. Když uklízíme děláme svět úhlednějším a minimalizujeme negativní dopad své osoby na prostředí v němž se pohybujeme.

Sen o uchu

Sen o uchu

Uši jsou důležitou erotogenní zónou a sluch je po zraku pro člověka druhým nejdůležitějším smyslem. Sen, ve kterém figuruje ucho, tak může mít mnohem závažnější implikace, než se nám může na první pohled zdát.

Sen o kamarádce

Sen o kamarádce

Výkladem snu o kamarádce je předpověď pozitivních zpráv, které k vám přijdou. Také byste si měli dávat větší pozor na své zdraví, měli byste více poslouchat své tělo a být na sebe opatrnější.

Sen o kamarádovi

Sen o kamarádovi

Snář říká, že sen o kamarádovi znamená kladné zprávy, které dostanete. Také jste se mohli dostat do situace, která vás momentálně trápí. Je pro vás dobré si problém, ze kterého máte obavy, přiznat a řešit ho.

Sen o sexu

Sen o sexu

Snář říká, že sen o sexu odráží váš aktuální psychický stav. Nemáte žádné starosti a jste plní energie. Pokud jste snili o sexu na jednu noc, nedokážete si vychutnat radosti života.

Sen o mrtvém

Sen o mrtvém

Snář uvádí, že sen o mrtvém je informací a varováním před jakousi chybou nebo problémem. Výklad snu je velmi podobný, jako bylo uvedeno v článku „Sen o zemřelém“.

Proč Sigmund Freud užíval po 13 let kokain?

Sigmunda Freuda asi netřeba představovat, ale i přesto je tu několik věcí, které o něm pravděpodobně veřejnost neví. Zakladatel psychoanalýzy, s kořeny v Čechách. Jeho knihy jsou jedny z nejvyhledávanějších v oblasti psychologie.

Sen o zubaři

Snář říká, že pokud si necháte ve snu ošetřit zuby zubařem, chystají se pro vás ve vašem životě velké změny a novinky. Tyto novinky nebudete moci ovlivnit ani vy, ani vaše okolí.

Sen o zemřelém

Výklad snu o zemřelém vám přináší zprávu, radu, informaci či varování před nějakou kritickou situací. Sen o zemřelém příteli či příbuzném poukazuje na to, že prožíváte velmi složité období.

Co je to nevědomí a jak souvisí s našimi sny?

Někde mezi vědomím a nevědomím se však nachází ještě tzv. předvědomí. V tom jsou uloženy především vzpomínky a myšlenky, které se buď samovolně a nebo v souvislosti s asociacemi, vynořují do vědomí.

Sen o konci světa

Výklad snu o konci světa v blízké budoucnosti pro snícího může znamenat hádky s blízkými osobami, které mohou mít dosti nepříjemné následky a mohou vést k dlouhodobým sporům.

Sen o autě

Snář říká, že pokud ve snu uvidíte nové auto, které jste si pořídili, zvedne se vám vaše životní úroveň a zlepší se vaše společenské postavení. Možné je, že také získáte nové a lépe placené zaměstnání.

Sen o autonehodě

Výklad snu o autonehodě je takový, že musíte čelit následkům svých činů. Je pravděpodobné, že jste nebyli opatrní a záměrně jste riskovali. Teď si vaše chování začíná vybírat svou daň.

Sen o létání

Jestliže se vám zdál sen o létání, snář vám předpovídá, že vás čeká skvělá budoucnost. Pokud to u vás momentálně nevypadá růžově, nebojte se, vše se obrátí v dobré.

Sen o kolegovi z práce

Výkladem snu o kolegovi z práce je vaše skrytá touha, kterou se bojíte dát najevo. Také může ukazovat na vaše skryté talenty, které jste ještě neobjevili, nebo jste zatím neměli odvahu pracovat s nimi.

Sen o cizím muži

Jestliže ve snu uvidíte muže, snář vám předpovídá, že budete mít ochranu a podporu v těžkých situacích. Pokud byl tento muž slavný a krásný, budete si užívat života plnými doušky a také nashromáždíte hezký majetek.

Sen o krádeži

Výkladem snu o krádeži je nová příležitost překonat vaše obavy z blízké budoucnosti. Jestliže se vám často zdá, že vás někdo připravil o majetek, znamená to, že máte ve své blízkosti parazita, který se na vás živí.

Sen o otci

Snář uvádí, že sen o otci prokazuje na autoritu, ke které se obrátíte ve složitých životních situacích. Tato autorita vám pomůže rozhodnout se a zvolit správnou odpověď na různé životní otázky.

Sen o práci

Výklad snu o práci symbolizuje velkou naději urovnání narušených vztahů. Pravděpodobně jste rozhádaní s blízkým člověkem. Brzy vám svitne naděje, kdy budete mít prostor k rozmluvě.

Sen o medvědovi

Výklad snu o medvědovi ve vašem symbolizuje střet s nepřítelem. Jestliže vás ve snu medvěd lovil, pravděpodobně máte v životě nějakého rivala. Dejte si pozor, někdo vám chce udělat problémy.

Sen o potratu

Prožijete-li ve snu potrat, znamená to, že se trápíte zbytečnou bolestí a možná i žárlivostí. Pokud podstoupíte potrat dobrovolně, žijete ve vztahu, který vám způsobuje bolest.

Sen o alkoholu

Jestliže se vám zdálo o tom, že jste přebrali alkohol, stane se nějaká závažná událost, která vše změní. Podle snáře je symbol alkoholu ve snu předpověď neúspěšného konání.

Sen o vodě

Sen o vodě symbolizuje vaše skryté emoce. Ukazuje také vám vaše špatné úmysly a nedobrou náladu, které můžete vodou očistit. Podaří se vám zregenerovat tělo i mysl.

Sen o krvi

Ve snáři jsou uvedeny sny, kdy vidíte krev na zdi, nebo na jiných objektech. V tomto případě se potýkáte se ztrátou životní síly. Pokud ve snu cítíte silně kolující krev ve svých žílách, naopak se těšíte dobrému zdraví a jste v plné síle.

Sen o kočce

Jestliže se vám zdálo o kočce a ve snu jste s ní měli dobrý či neurální vztah, snář říká, že znáte výhody své osobnosti a umíte je dobře využít. Máte vlastní názor a dokážete se prosadit. Sen o kočce je symbolem nezávislosti.

Sen o ohni

Co říká snář, pokud se vám zdálo o ohni? I když je tento sen velmi děsivý, nebojte se. Jde-li o oheň, který nikomu neublíží, je to velice pozitivní symbol. Dále oheň ukazuje vaše vášně a emoce, které máte ve svém nitru a které zatím nevyplynuly na povrch.

Sen o svatbě

Jestliže se vám zdál sen o svatbě, výkladem snu je nastávající období, kdy si ustálíte svou pozici a naleznete tzv. své místo na slunci. Může se stát, že si uvědomíte důležité věci a získáte nové vlastnosti.

Sen o vlasech

Výklad snu o vlasech vypovídá o povaze, myšlení a chování dané osoby. Jednotlivé barvy a střihy vlasů popisují různé vlastnosti člověka. Pokud se vám ve snu změnila barva vlasů, můžete zjistit skrytou symboliku.

Sen o nevěře

Nevěra partnera viděna ve snu značí, že máte strach z toho, že vás partner opustí. Je možné, že jste na něm citově nebo ekonomicky závislá. Žárlíte na něj a svou žárlivost skrýváte. Před sebou ji ale neskryjete.

Sen o porodu

Výklad snu o přirozeném a nekomplikovaném porodu dítěte říká, že je vše v nejlepším pořádku a sen je pro vás dobrým znamením. Poukazuje na příjemnou změnu, která ve vašem životě pravděpodobně nastane.

Sen o zubech

Jestliže se vám zdají sny o zubech, ukazují, jak moc pečujete o sebe sama. Nadřazujete se nad ostatními a rádi vyhledáváte situace, ve kterých můžete vyniknout.

Sen o těhotenství

Výklad snu o těhotenství nemusí symbolizovat žádnou zvláštní situaci. Těhotenství a mateřství patří k přirozenosti každé ženy a sen může být odrazem její přirozené touhy po potomkovi.

Sen o smrti

Vidět smrt ve snu značí velkou životní změnu nebo životní zkoušku, kterou doprovází obava z této změny a z vlastního selhání. Sen vám ukazuje, že končí určité období a je čas posunout se dál.

Sen o Ďáblovi

Sny o Ďáblovi symbolizují starý a nedořešený problém. Zamyslete se nad tím, o co může jít, zkuste na něm zapracovat a v nejlepším případě jej vymazat ze svého života. Také vás snář upozorňuje na strach, hamižnost a nenávist.

Sen o miminku

Jestliže se vám zdálo o miminku, život vám pravděpodobně nadělí něco nového, co se stane vaší součástí. Může to být také nový životní styl a způsob myšlení. Novinku ve vašem životě budete rozvíjet a budete o ni pečovat.

Sport ve snech: Bojujete sami se sebou nebo toužíte po dosažení velkých věcí?

Často se nám zdá o všelijakých aktivitách, které známe z běžného života. Tak proč ne o sportu? Co znamená, když ve snu běháte, skáčete nebo plavete? Podívejte se na výklad snů o sportů!