Psychologie

Poruchy spánku

Poruchy spánku

Chronická nespavost, ale i hypersomnie jsou závažnými problémy, které mohou velmi negativně zasáhnout do našeho života 

Jak se lépe vyspat?

Jak se lépe vyspat?

Každý z nás se někdy dostal od stádia permanentní únavy, ve kterém se nám jeví, že nehledě na tom, kdy a jak dlouho spíme, tak jsme stále unavení. 

Z malé psychopatky zdravotní sestřičkou: Příběh Beth Thomasové

Z malé psychopatky zdravotní sestřičkou: Příběh Beth Thomasové

Možná si pamatujete neuvěřitelný příběh “psychopatické holčičky”, který v 90. letech šokoval celý svět. Beth Thomasová prožila hrůzostrašné dětství, a to se podepsalo na jejím chování vůči okolí. Naštěstí má tento smutný příběh dobrý konec. Přečtěte si, jak se Beth daří dnes podle portálu news.com

Kdo byl Carl Gustav Jung?

Kdo byl Carl Gustav Jung?

Známý lékař a psychoterapeut se narodil 26. července roku 1875 ve švýcarském Kesswilu. Jungovo dětství bylo silně poznamenáno zaměstnáním jeho otce, který v městečku zastával funkci protestantského faráře.

Kolektivní nevědomí a vše, co o něm prozatím víme

Kolektivní nevědomí a vše, co o něm prozatím víme

Nevědomím obecně se v oboru psychologie jako první zabýval Sigmund Freud. Věřil, že se v něm nachází klíč k lidské podstatě.

Proč Sigmund Freud užíval po 13 let kokain?

Proč Sigmund Freud užíval po 13 let kokain?

Sigmunda Freuda asi netřeba představovat, ale i přesto je tu několik věcí, které o něm pravděpodobně veřejnost neví. Zakladatel psychoanalýzy, s kořeny v Čechách. Jeho knihy jsou jedny z nejvyhledávanějších v oblasti psychologie.

Co je to nevědomí a jak souvisí s našimi sny?

Co je to nevědomí a jak souvisí s našimi sny?

Někde mezi vědomím a nevědomím se však nachází ještě tzv. předvědomí. V tom jsou uloženy především vzpomínky a myšlenky, které se buď samovolně a nebo v souvislosti s asociacemi, vynořují do vědomí.

Jak usnadnit dětem s poruchou pozornosti návrat do školy

Jak usnadnit dětem s poruchou pozornosti návrat do školy

Pro všechny děti je obtížné si po měsících volnějšího režimu zvyknout na nový školní režim. Pro děti s ADHD nebo ADD je návrat do školy ještě náročnější. Zkuste dětem usnadnit začátek školního roku podle rad speciální pedagožky Cheryl R. Carter.

30 let spánkové medicíny, seznamte se s „Dream and Nightmare“

30 let spánkové medicíny, seznamte se s „Dream and Nightmare“

Pokud se zajímáte o výklad snů a jejich dopad na váš osobní život, pak jste se pravděpodobně již setkali s článkem či odbornou statí z pera kanadského Ústavu „Dream and Nightmare“

Jak se vrátit zpět do normálního života, když skončil lockdown

Jak se vrátit zpět do normálního života, když skončil lockdown

Když se otevřely první obchody a restaurace, některým z nás se ulevilo a nadšeně jsme vyrazili do společnosti. Pro mnohé je však návrat do každodenního života obtížnější, než sami čekali. Podívejte se na několik tipů, co dělat při prvních nepříjemných pocitech.

Psychická sebeobrana aneb jak se chránit před vnějšími negativními vlivy

Psychická sebeobrana aneb jak se chránit před vnějšími negativními vlivy

Všichni velmi dobře známe situaci, kdy nás ovládne strach, zlost nebo závist. Poddáváme se obavám a tím se zcela odtrhujeme od vnitřního zdroje moudrosti a síly. Naše zranitelnost vůči negativitě pramení z lpění a upoutání se na rušivé vlivy.

Sociální fobie: Je to už porucha nebo jen tréma?

Sociální fobie: Je to už porucha nebo jen tréma?

Každý z nás se někdy necítí ve své kůži, když musí vystoupit před cizími lidmi. Avšak jedince se sociální fobií může vystupování před ostatními přimět až k intenzivní úzkosti. Přečtěte si jaké jsou příznaky sociální fobie, kdo jí nejčastěji trpí a zda ji lze léčit.

Vědci zjistili, jak důležitá je samota pro duševní zdraví

Vědci zjistili, jak důležitá je samota pro duševní zdraví

Stále aktuálnější je téma sociálních vazeb a jejich důležitost pro spokojený život. Avšak jen málokdo dnes dokáže být skutečně sám. A přitom si tato dovednost nijak nezadá se schopností umět být součastí kolektivu.

Jak se vyrovnat se strachem z cestování

Jak se vyrovnat se strachem z cestování

Většina z nás se celý rok těší až si sbalí kufry a vyrazí na cesty za odpočinkem nebo poznáním. Avšak už jen z pouhé přepracovanosti nás může postihnout tzv. hodofobie, strach z cestování či z jejich forem.

Kynofobie: Strach ze psů

Kynofobie: Strach ze psů

Jistě znáte pořekadlo: “Pes, nejlepší přítel člověka.” Ne pro každého je toto úsloví pravdivé. Někteří lidé už jen v malém pejskovi vidí velkého nepřítele. Řadíte-li se mezi ně, můžete se pokusit pátrat po příčině.

Jak si získat a udržet nové přátelé i v dospělosti

Jak si získat a udržet nové přátelé i v dospělosti

Pamatujete si, jak snadné bylo získat přátelé v dětství? Děti se seznamují lehce a nejsou tak vybíravé jako dospělí. Navíc mají na kamarádství daleko více času. V dospělosti nás často tíží strach z odmítnutí. Vzhledem k tomu, že jsou pro nás v životě dobří přátelé důležití, je ze začátku mnohdy nutné obětovat i trochu svého pohodlí.

Arachnofobie: Strach z pavouků, který vám může významně zasáhnout do života

Arachnofobie: Strach z pavouků, který vám může významně zasáhnout do života

Většina lidí má z přítomnosti velkých pavouků nepříjemný pocit, ale jsou i tací, kteří šílí jen z obrázku pavouka v časopise. Skutečná fobie lidem nejen znepříjemňuje, ale někdy i zásadně komplikuje život.

6 nejběžnějších fobií

6 nejběžnějších fobií

Fobie jsou jednou z nejčastějších psychických poruch a jejich počet v posledních letech obecně narůstá. Pokud se neřeší, mohou významně zasáhnout do zdravého fungování a pohody člověka. Aby se mohly léčit, musí si je člověk nejprve připustit a pojmenovat. Podívejte se, jestli vám některá z nich není povědomá.

Jak seznámit děti s novým partnerem

Jak seznámit děti s novým partnerem

Představení nového partnera může být stresující záležitostí nebo zcela přirozenou součástí života. Záleží, jak k celé situaci přistoupíte. Zde je několik věcí, které můžete udělat, aby změna v rodině proběhla co nejplynuleji.

Zbavte se emočního přejídání. Jak na to?

Zbavte se emočního přejídání. Jak na to?

Alespoň jednou za život zkusil každý z nás zahnat své trápení či stres kouskem čokolády nebo jiného dobrého jídla. Bohužel někteří řeší životní problémy takto pokaždé, a to může mít neblahý dopad nejen na finance, ale hlavně na lidské zdraví.

Jak podpořit partnera nebo přítele, který prožil sexuální útok

Není vůbec snadné vidět svého milovaného nebo přítele, jak prochází bolestivým zážitkem jako je sexuální obtěžování. Existují však kroky, které můžeme podniknout, abychom své blízké, kteří trpí traumatem ze sexuálního či psychického nátlaku podpořili.

Proč oběti sexuálních útoků nevyhledávají pomoc

Problematika sexuálního násilí je závažným tématem celé Evropské unie. Každá pátá žena starší patnácti let se setkala s nějakou formou sexuálního obtěžování. Bohužel i dnes je mnoho nahlášených případů zpochybňováno a zlehčováno. V mnoha případech oběti dlouhá léta mlčí, než najdou odvahu se s prožitým traumatem někomu svěřit.

Jak kreativita ovlivňuje psychické zdraví a pomáhá srovnat myšlenky

Kreativita přináší nové myšlenky a nápady. Začněte malovat, tancovat, zpívat nebo si prostě jen hrát a brzy uvidíte, jaké divy s vámi i nepatrné množství tvořivosti udělá.

Jak přibrat na váze? Podváha může mít rizika

Jak přibrat na váze? To je přece velice prosté. Stačí sníst tabulku čokolády, pytlík slaných brambůrků nebo si opéct buřta a zapít to žejdlíkem lahodného piva. A to opakujte každý den. Tak takhle, dámy a pánové, co jste vyhublí až na kost, rozhodně NE!

Mají kameny na člověka vliv aneb mineralogie v praxi

Máte doma kameny a myslíte si, že jsou to jen pěkné dekorace? To jste na velkém omylu. Minerály mohou mít totiž na člověka velký vliv. Pokud vás láká zjistit, jak funguje vliv mineralogie na člověka, podívejte se s námi, jak nás jednotlivé kameny ovlivňují. Věříte?

Jak mohou psi prospět lidem s úzkostí a která plemena jsou nejvhodnější

Kromě veselé společnosti a na dotek příjemné hebké srsti mohou psi výrazně pomáhat i lidem trpícím úzkostí. Člověk, který je v trvalém kontaktu se psem má podle odborných studií v klidové fázi nižší srdeční frekvenci a hladinu krevního tlaku než lidé žijící bez zvířete. Majitelé psů se také rychleji vzpamatovávají z prožitého stresu, a to jak na psychické rovině, tak i té fyzické.

Hédonická adaptace – zabiják radosti a štěstí, pomocník při nezdarech a pádech

„Je to skvělé, bydlet v domě. Postavili jsme si hnízdečko lásky“ říká kamarád a hledí přímo do očí. Je možné vidět tu ohromnou radost a štěstí, které prožívá. Za dva roky po nich není ani zmínka. Stojící dům, ten sen, který si kamarád držel v srdci po deset let, se stal skutečností a bydlení se tak stalo zcela fádní záležitostí.

Co o vás prozradí barva očí? Je toho více než byste čekali

Kromě našeho data narození a znamení zvěrokruhu toho o nás hodně vypovídá právě i naše barva očí. Každá z nich totiž určuje některé základní povahové rysy. Podívejte se, co skrývají právě vaše oči.

5 věcí, které můžete udělat, pokud vás stále přemáhá únava

Každý občas procházíme obdobím, kdy máme méně energie, než je běžné. Pokud však nepřichází úleva ani se spánkem a odpočinkem, je nejvyšší čas začít řešit, proč únava neodchází.

Léčivá slova: Jak mohou vyřčená slova změnit náš život

Myšlenky nám nekontrolovaně plynou naší myslí a stejně nekontrolovaně ovlivňují naše vyjadřování a chování.

Jste ve stresu? Vaše tělo vám to dá najevo těmito signály

Mnohdy si to ani neuvědomujete, protože váš život utíká rychle, ale můžete být ve stresu. Vy to nepoznáte, ale vaše tělo rozhodně ano – a dá vám to patřičně najevo. Nepřecházejte signály, které vydává, a raději s tím něco dělejte, než se situace ještě více zhorší. Mohli byste si tím velmi uškodit.

Co s námi dělají domněnky a jak s nimi pracovat

Mnoho nedorozumění, strachů a zklamání pochází z nesprávně pochopených okolností, které oslepují a znemožňují vidět situaci objektivně a bez emocí. Naučte se domněnky rozpoznat a seberte odvahu jít zodpovědně pod povrch zdánlivě nesrozumitelných věcí.

Jak posílit svou mysl, lépe se soustředit a předcházet rozptýlení

Můžeme si představit, že naši mysl vnímáme objektivem kamery. Bez stativu, který udržuje objektiv ve stabilní poloze, však mohou myšlenky přeskakovat z místa na místo. Pomocí stativů jako jsou pozorování, objektivita a otevřenost, se můžeme opět pokusit najít v moři myšlenek vnímavý střed mysli, odkud čerpáme sílu k sebereflexi a životním změnám.

Jak si zlepšit náladu přírodní cestou

Je docela normální, že vaše nálada se během dne mění. Někdy se cítíte šťastní, někdy jste smutní nebo se cítíte stresovaní. I když není možné se pořád cítit dobře, můžete svou náladu alespoň zkusit ovlivnit. Můžete k tomu použít několik vynikajících přírodních metod.

Prokrastinace není lenost: Jak vyskočit ven z kolotoče věčného odkládání povinností

Prokrastinace je chronické odkládání úkolů na poslední chvíli. Povětšinou se pak jedná o povinnosti náročné či nepříjemné. Proč prokrastinaci propadáme a jak z toho ven?

Workoholik není jen pracovitý: Proč je workholismus závislost jako každá jiná?

Známé úsloví praví, že bez práce nejsou koláče. Jen té práce nesmí být příliš. Workoholismus je v naší společnosti často vnímán jako ctnost. Bývá však velmi nebezpečný. Proč se žít s workoholikem nedá a jak to změnit?

Jak ve společnosti cizích lidí vypadat sebevědomě

Rádi byste se v kolektivu nějak prosadili, ale jednoduše se prostě bojíte mezi ostatními promluvit, protože by se třeba váš názor nemusel někomu líbit? A proč by taky měl? Každý jsme jiný. Nikdy nemůžete počítat s tím, že se zavděčíte a zalíbíte všem. Ale pokud budete vypadat sebevědomě, budete to mít v kolektivu jednodušší.

Scientologie: Církev amerických hvězd a její podivné praktiky

John Travolta, Tom Cruise, Giovanni Ribisi nebo Juliette Lewis, ti všichni jsou členové scientologické církve. V čem jejich vyznání spočívá a proč kolem něho panuje tolik kontroverzí?

6 věcí, které byste měli určitě stihnout, než vám bude 30

Ve dvaceti máte pocit (a právem), že vám patří svět. Je to ideální věk na hledání sebe samotného a objevování světa kolem vás. Co byste však měli stihnout, než oslavíte 30. narozeniny?

Jak nastartovat pozitivní myšlení

V poslední době je kladen poměrně velký důraz na sílu pozitivního myšlení. Je to celkem pochopitelné. Kdo je optimisticky naladěný, tomu jde všechno lépe od ruky a také na své okolí působí příjemněji. Jak se naladit, aby u vás pozitivní myšlení převážilo?

Jste zaplavení povinnostmi? Podívejte se na 5 kroků, jak se to naučit zvládat

Pocit přehlcení úkoly má negativní dopad na vaše sebevědomí. Přemíra úkolů vás zavalí stejně jako lavina i se všemi důsledky. Zasáhněte dříve než vám úplně dojde dech.

Závist jako cesta do pekel aneb přestaňte se srovnávat s ostatními

Závist je velmi vysilující vlastnost a má negativní dopad na naši sebedůvěru. Pěstujeme-li si závist, plíživě nás vede k názoru, že ostatní jsou lepší než my a naše sebehodnota nenápadně klesá.

Všímavost zvyšuje pocit životního štěstí a zlepšuje fyzické zdraví. Naučte se ovládat vaši mysl

Britský institut pro zdraví a klinickou kvalitu dnes uznává procvičování všímavosti za účinnou formu terapie při zvládání fyzického a psychického stresu. Všímavost pomáhá zpomalit mysl a umožňuje jí, aby se soustředila na přítomný okamžik.

Sociální sítě jsou dobrý sluha, ale špatný pán. Proč nám mohou způsobit deprese?

Kolega se chlubí dokonalými dětmi a sestřenici požádal její partner o ruku rovnou v lehce kýčovitých kulisách romantické dovolené. Padá na vás při pohledu na sociální sítě druhých deprese nad vlastním životem? Proč a jak se proti tomu bránit?

Čeká nás éra bezdětných? Párů, které zůstávají dobrovolně bez dětí stále přibývá

Dobrovolná bezdětnost je fenoménem, který stále ještě vyvolává protichůdné reakce. Jací jsou lidé, kteří se pro ni rozhodnou a co je k tomuto životnímu kroku vede?

S novým rokem nový začátek? I vy si můžete najít vysněnou práci, poradíme, jak na to

Najít si takovou práci, do které nebudete chodit jen kvůli penězům, ale bude vás bavit a vnitřně naplňovat, je možné. Dosáhnout toho může každý. Jak se dopracovat k vysněnému místu?

Jak na nezávaznou společenskou konverzaci

Ztrácíte během společenského hovoru řeč, snadno zapomínáte jména druhých a bojíte se, co si o vás ostatní pomyslí? Těchto sedm jednoduchých kroků vám pomůže rozvinout sociální sebevědomí a překonat počáteční ostych.

Léčivé účinky klasické hudby

V dílech klasické hudby máme k dispozici léčebný nástroj, který může obohatit náš život v mnoha směrech. Zlepšuje paměť, intelekt, rozvíjí tvořivost a v neposlední řadě má pozitivní účinky na tělesné funkce.

Jak žít minimalisticky a proč není minimalismus soutěž o nejmenší počet věcí

Žít minimalisticky může být značně osvobozující. Musíte ovšem celý svůj dosavadní život namačkat do jedné krosny? Tato životní filosofie má různé podoby a mnozí si tak nejsou jisti tím, co vlastně minimalismus je a co nikoli.

Co nám brání v aktivním naslouchání

Může se stát téměř cokoliv a dozajista od mnoha svých známých uslyšíme: “Znám někoho, kdo je na tom hůř,” Aniž bychom si stačili o našem problému popovídat, už se dozvíme o příbuzném příbuzného, který taky spadl z kola, a i bez nohou si žije docela šťastně.