Sny

Dva filmy s tématikou snů, které by vám neměly ujít

Dva filmy s tématikou snů, které by vám neměly ujít

Sny jsou nedílnou součástí lidského života a jejich zahalení tajemstvím nedá spát vědcům, vykladačům snů ani filmařům, proto se podíváme na dva filmy, jejichž ústřední tématikou jsou sny.

Sen o jídle

Sen o jídle

Sen o jídle značí naši touhu po neohraničené satisfakci libida a finanční nezávislosti

Sen o drogách

Sen o drogách

Drogy ve snu mohou odrážet naše vlastní experimentování, zlozvyky, návykové mezilidské vazby, či potlačované touhy.

Sen o nadřízeném

Sen o nadřízeném

Nadřízený symbolizuje dle Freuda naše Superego, zatímco Jung v něm vidí roli archetypálního otce

Sen o invalidním vozíku

Sen o invalidním vozíku

Sen o invalidním vozíku je jednou z forem snů o ochrnutí a představuje naši aktuální životní situaci, vztah vůči svému vnitřnímu self, či obavy z toho, že budeme do konce života odkázáni na druhé.

Sen o jaru

Sen o jaru

Jaro symbolizuje znovuzrození, lásku a život. Ve snu se mohou tyto jeho aspekty různými způsoby vztahovat k našemu vlastnímu životu.

Sen o indiánech

Sen o indiánech

Indiáni představují primitivnější přístup k životu, charakterizovaný větším sepjetím s přírodou, předky a spiritualitou, jako takovou.

Sen o infarktu

Sen o infarktu

Sen o infarktu se nám může zdát poté, co nám někdo pomyslně zlomil srdce, ale také jako připomínka vlastní smrtelnosti a obávání se z psychického přepjetí.

Sen o havranovi

Sen o havranovi

Havran byl Carlem Gustavem Jungem chápán jako symbol pro průvodce a Stín. Během své životní cesty blíže poznáváme negativní aspekty své osobnosti, což se může projevit ve snovém setkání s havranem.

Jak využít živé sny pro váš osobní růst?

Jak využít živé sny pro váš osobní růst?

Spánek pro lidský organismus znamená opravdu hodně. Kromě toho, že během spánku načerpáme energii, můžeme díky snům získat nadhled nad situacemi, které nás v reálném životě trápí. To především díky živým snům, které se také označují jako lucidní. Jak se k nim dopracovat?

Ptáci ve snech přinášejí zejména dobré zprávy o štěstí, vyléčení a lásce

Ptáci ve snech přinášejí zejména dobré zprávy o štěstí, vyléčení a lásce

Když se nám ve snu objeví ptáci, je to pro nás dobrým znamením. Ptáci symbolizují naši touhu po svobodě, vytyčených cílech, ale i po obyčejné radosti a životním štěstí.

Jak si lze interpretovat sny o lidech, kteří už zemřeli a vrací se k vám ve snech

Jak si lze interpretovat sny o lidech, kteří už zemřeli a vrací se k vám ve snech

Snít o mrtvých lidech dříve nebo později potká každého. Tyto sny, ve kterých se objevují zesnulí lidé, vám pomáhají si uvědomit realitu pomíjivosti života a lépe překonat trauma ze ztráty známého či blízkého člověka.

Jak naše poloha ve spánku ovlivňuje snění? Rozhodně více než byste čekali

Jak naše poloha ve spánku ovlivňuje snění? Rozhodně více než byste čekali

Spíte na boku, na zádech nebo na břiše? Podle výzkumů může naše pozice během spánku značně ovlivňovat i naše sny. Jaké sny každá pozice způsobuje? U jedné se nám může zdát více nočních můr a jiná zase napomáhá ke klidnějšímu spánku.

Sny jako dobrodružství aneb co ještě nevíte o snech

Sny jako dobrodružství aneb co ještě nevíte o snech

Sny se během spánku zdají každému, dokonce i těm, kteří si nic nevybavují. Mnoho totiž záleží na tom, jakou máme snovou paměť ihned po probuzení a ve které fázi spánku se právě nacházíme. Sny s jejich velkou škálou možností, jak s nimi pracovat, fascinovaly lidi napříč historií.

Sen o běhání

Sen o běhání

Výklad snu o běhání je takový, že míváte velké návaly myšlenek a musíte se rychle rozhodnout v určité životní záležitosti. Měli byste se zamyslet a zpomalit v rozhodování. Jinak by se mohlo stát, že uděláte chybu.

Sen o čtyřlístku

Sen o čtyřlístku

Výkladem snu o nalezení čtyřlístku je štěstí, které vás v životě čeká. Budete mít opravdu velké štěstí a budete ho mít dostatek. Budete ho mít tolik, že jej budete sdílet se svým okolím.

Sen o cestování

Sen o cestování

Výkladem snu o cestování je cesta vaším životem. Sen vám ukazuje váš vnitřní život, způsob vašeho bytí a zároveň váš postoj ke vztahu jedné bytosti k druhé. Cestováním ve snu může bát vyobrazena vaše jakákoliv vnitřní pohnutka.

Sen o cikánech

Sen o cikánech

Výkladem snu o cikánech je vaše brzké cestování. Také poukazuje na vaše skryté strachy a tento sen má také výrazný věštecký význam. Ukazuje vám vaše nepříjemná očekávání a obavy.

Sen o bombardování

Sen o bombardování

Výkladem snu o bombardování jsou pravděpodobně nemilé zprávy, které v brzké době dostanete. Pokud jste ve snu viděli padající bomby z letadla, nejspíš se brzy dočkáte nepříjemného setkání.

Sen o budoucnosti

Sen o budoucnosti

Výkladem snu o budoucnosti je naše představa o tom, jak bychom si přáli, aby naše budoucnost vypadala. Sny o budoucnosti nám mohou ukázat změny, které nám vstoupí do života.

Sen o broucích

Výkladem snu o broucích jsou velké změny ve vašich financích, které můžete brzy očekávat. Sen vám také přinese sebezdokonalení a pečlivou práci, která za vámi bude vidět.

Může sen o partnerském vztahu předpovídat brzkou lásku?

Sen o partnerském vztahu může mít mnoho významů, které se liší podle nevědomých obav, tužeb a nadějí. Obzvlášť u žen je to jeden z nejoblíbenějších snů. Pokud doufáte, že takový sen může přivolat lásku, nejste daleko od pravdy.

Co napoví zvířata, která se vám zjeví uprostřed noci ve snu

Obvykle vidění zvířat ve snech přímo souvisí se základními lidskými instinkty, potřebami a touhami, které jsou často v reálném životě potlačeny. Každé zvíře má specifické vlastnosti, které vám pomohou pochopit, co se vaše podvědomí snaží odhalit.

Proč se nám zdají sny a jaký je význam snů?

Sny odjakživa zajímaly spoustu vědců a filozofů. I když v dnešní době o nich víme mnohem více, vědci stále nedokážou určit proč sníme. Naše sny nejvíce ovlivňují naše myšlenky, pocity, a odehrané události během dne. Existuje i několik různých teorií a my si je v tomto článku představíme.

Jaké jsou fáze spánku a proč tolik záleží na jejich kvalitě v našem životě

Víte, proč se jeden den probudíte krásně odpočatí a den druhý se cítíte jako po flámu? Přečtěte si něco o spánkových cyklech a jejich důležitosti.

Poruchy spánku

Chronická nespavost, ale i hypersomnie jsou závažnými problémy, které mohou velmi negativně zasáhnout do našeho života 

Jak se lépe vyspat?

Každý z nás se někdy dostal od stádia permanentní únavy, ve kterém se nám jeví, že nehledě na tom, kdy a jak dlouho spíme, tak jsme stále unavení. 

Sen o bohu

Výkladem snu o bohu je radost, pokud jste ve snu slyšeli boha hovořit. Pokud na vás bůh ve snu vztahoval ruce, znamená to, že vás čeká štěstí, radost a požehnání. Jestliže jste boha ve snu viděli, sen vám přinese radost a útěchu.

Sen o bezdomovci

Snář říká, že sen o bezdomovci přináší informaci o tom, že vás nahlodávají pocity samoty a opuštěnosti. Sen se vás také snaží upozornit na to, že vám hrozí hmotné strádání.

Sen o bouřce

Výkladem snu o bouřce je závist vašich sousedů. Ti se tváří jako vaši skvělí přátelé, ale za zády vás pomlouvají. Důvod je prostý, závidí vám váš šťastný život. Situace je nepříjemná, ale zkuste ji přejít z nadhledem. Vy jste ti, kteří mají navrch.

Sen o třešních

Kvetoucí třešně jsou symbolem jara. Jejich plody naopak mohou sloužit pro ilustraci libida a sexuální energie.

Sen o tygrovi

Tygři jsou majestátními stvořeními. Na rozdíl od lvů nejsou definováni svojí příslušností ve smečce, ale svým solitárním životem.

Sen o stěhování

Chaos a shon stěhování je silným stresovým podnětem. Toto stěhování nemusí být pouze doslovné, ale i symbolické

Sen o smrti dítěte

Archetyp vnitřního dítěte vyjadřuje náš potenciál, ideály, mládí a přísliby budoucnosti. Sen o smrti dítěte naznačuje ohrožení, či ztrátu těchto věcí.

Sen o smrti kamaráda

Kamarádi pro nás představují kotvu a důležitou referenční skupinu. Jejich smrt je smrtí mládí, vitality, ale i důvěry vůči ostatní.

Sen o smrti partnera

Smrt partnera je klasifikována jako nejvážnější stresor, který může vstoupit do našeho života. Smrtí milovaného ztrácíme celý svět a kus sebe samotného, což je něco, co sen velmi silně odráží.

Sen o smrti matky

Matka je opatrovatelka a v rámci vývojové psychologie představuje primární socializaci a zdroj bezpodmínečného přijetí, pocitu bezpečí a důvěry vůči ostatním.

Sen o smrti otce

Smrt otce představuje strach ze smrti vlastní, ale i obavy ze ztráty vyšších hodnot, morálky a zosobňuje v sobě potenciál pro rozpad společenského řádu

Sen o rytíři

Zářivá zbroj, vavříny ve vlasech a zlatý meč u pasu – rytíři jsou symbolem pravdy, svědomitosti a odvahy. V rámci psychiky můžeme hovořit i o archetypu rytíře, který se ve vás začíná probouzet

Sen o rovnátkách

Rovnátka mohou souviset s komplexy ohledně vlastního vzhledu, ale i cestou k uzdravení duše.

Sen o botách

Snář říká, že pokud se vám zdál sen o botách, ukazuje vám, jakým způsobem jste schopni řešit vzniklé situace. Pokud máte ve snu boty čisté, a nebo je čistíte, znamená to, že jste velmi závislí na tom, co si o vás myslí druzí.

Sen o bodnutí nožem

Výklad snu o bodnutí nožem je předpověď zrady. Pokud jste někoho ve snu bodli do zad nožem, znamená to, že zradíte osobu, která je vám velmi blízká. Jestli ve snu někdo pobodal vás, znamená to, že budete zrazeni vy.

Sen o partnerovi

Snář říká, že vám sen naznačuje, jak blízcí si s vaším partnerem jste. Neustále vás zajímá a toužíte po něm. Pokud jste se ve snu s partnerem milovali, je mezi vámi silné pouto.

Sen o padání zubů

Snář říká, že sen o vypadávání zubů není dobrým znamením. Sen vám naznačuje, že jste ve svém životě ztratili něco velmi potřebného a důležitého. Pokud u ztráty zubů krvácíte, ztratili jste někoho blízkého.

Sen o andělovi

Snář říká, že spatření anděla ve snu vám přináší pohodu a klid ve vašich rodinných záležitostech. Máte kolem sebe lidi, na které se můžete spolehnout. Andělé ve snu jsou symbolem dobra a ochrany.

Sny o podvádění

Probouzíme se s pláčem, či křikem. Náš partner nerozumí naší agitaci a my si nejsme jistí, jestli je sen prognózou budoucnosti, či diagnózou současného vztahu a odkrytím lží, které nám byly zatajeny.

Sen o umírání

Umírání ve snu může představovat část našeho já, se kterou je třeba se konečně rozloučit.

Sen o úmrtí

Sny nemusí být pouze o naší vlastní smrti, ale i o úmrtí v rodinně. Zatímco sen o vlastní smrti v sobě obsahuje zprávu cílenou nám samotným, sen o úmrtí může vypovídat více o sociálních kruzích ve kterých se pohybujeme.

Sen o ukradení auta

Automobil není pouze majetkem, ale skrz svoji funkci jako primární dopravní prostředek v sobě může sen skrývat i podobné symboly jako sen o zmeškání letu, či ztracení se na cestě.

Sen o upírech

Bytosti živící se krví jsou jedním z nejstarších stále přetrvávajících mýtů v současné společnosti. Sen o upírech vás může varovat před energetickým upírem, či signalizovat potenciální změny ve vaší osobnosti.