Vytvořte si z ložnice zelený ráj: Zaručené tipy na rostliny, které vás uklidní a zlepší kvalitu vašeho spánku

Vytvořte si z ložnice zelený ráj: Zaručené tipy na rostliny, které vás uklidní a zlepší kvalitu vašeho spánku
Ložnice je místností, která je určená ke spánku. Kvalitní spánek je pro člověka velmi prospěšný. Některé rostliny jsou vhodné právě do této místnosti.

Ložnice

Ložnice by měla být zařízena tak, aby člověk nebyl rozptylován zbytečnými věcmi a měla by mít jen nejnutnější vybavení. Zda umístit do ložnice rostliny, je otázka. Pokud vyberete druhy rostlin, které se do ložnice hodí, možná si spánek ještě zpříjemníte.

Výhody rostlin v ložnici

Pohled na zelenou barvu pokojových rostlin je pro člověka uklidňující. Pozitivně ovlivňuje psychické rozpoložení člověka. Některé jsou přírodními zvlhčovači vzduchu a některé jsou přírodními pohlcovači škodlivin ve vzduchu.

Nevýhody

Některé rostliny mají silnou vůni a mohou způsobit bolest hlavy nebo jiné alergické reakce. Při výběru zapomeňte na jedovaté rostliny, které by mohly ohrozit děti nebo domácí mazlíčky.

Co se děje s rostlinami v noci?

Během dne v rostlinách probíhá proces fotosyntézy. Spotřebovávají oxid uhličitý, vodu a světelnou energii a produkují glukózu a kyslík. V noci je tento proces otočený. Není ale důvod k panikaření. Množství CO2 uvolňovaného v noci je rozhodně menší než množství, které produkuje spící člověk.

Kritéria výběru rostlin do ložnice

Vhodná pokojová teplota

Rostliny by měly vyžadovat mezi 16 až maximálně 20 stupni Celsia, což je teplota přiměřená ke spánku. Na tropické rostliny tedy můžete zapomenout, stejně tak na rostliny, které vyžadují chladnější okolí.

Do ložnice jsou vhodné rostliny, které mají velké listy
Do ložnice jsou vhodné rostliny, které mají velké listy | Zdroj: Maritxu22 / Depositphotos

Veliké rostliny

Rostliny s velkými nebo s velkým množstvím listů vypařují více vody a přispívají ke zvýšení vlhkosti.

Rostliny, které čistí vzduch

Rostliny, které pohlcují existující škodliviny ve vzduchu, jsou vítaným pomocníkem v ložnici.

Silně aromatické rostliny

Rostliny, které silně voní se do ložnice nehodí. Záleží na individuálním přístupu, někdo má rád například vůni levandule. Je potřeba nezapomínat na případné alergie.

Světelné podmínky

Rostlinám musí vyhovovat světelné podmínky v ložnici. S ohledem na tuto potřebu je nutné zvolit správně stanoviště pro určitý druh rostliny.

Vhodné druhy do ložnice

Rostliny, které produkují v noci kyslík

Aloe Vera připomíná kaktus a je podobné agáve. Používá se na četné potíže jak vnitřně, tak vnějšně jako léčivá rostlina. Do ložnice se hodí proto, že v noci vyrábí kyslík.

Sanseviera je nenáročná na péči. Stačí ji jen trochu zalévat a snese i méně osvětlené a chladné prostory.

Yucca je sice rostlina, která může dorůstat až do výšky tří metrů. Ale protože snese stříhání, dá se snadno udržet v malé výšce. Na péči je nenáročná. Snáší dobře světlá nebo polotmavá místa.

Rostliny, které pohlcují škodliviny ve vzduchu

Chlorophytum comosum existuje v zelené a bílé variantě a roste také ve stinných polohách. Péče je nenáročná a lehce se rozmnožuje. Filtruje formaldehyd.

Spathiphyllum v chladnějších teplotních podmínkách roste pomaleji. Má velké bílé květy a tmavězelené lesklé listy. Filtruje formaldehyd.

Ficus benjamini filtruje formaldehyd. Přispívá ke zvýšení vlhkosti a vyrábí mnoho kyslíku.

Silně vonící rostliny podporující spánek

Do této kategorie můžeme zařadit levanduli, gardenii (gardenia jasminoides) a jasmín (jasminum officinale).

Zdroje článku: