Přehled rostlin vhodných pro začátečníky, kteří nemají čas nebo zapomínají na zálivku – jak vybrat odolné druhy pro vaši domácnost

Přehled rostlin vhodných pro začátečníky, kteří nemají čas nebo zapomínají na zálivku – jak vybrat odolné druhy pro vaši domácnost
Také se vám doma podaří zahubit i kaktus a stále přemýšlíte nad tím, proč vám květina opět uhynula nebo proč jí začínají opadávat lístky? Boj s přírodou ale nehodláte prohrát a neustále si pořizujete pokojovky, které by oživily váš domov? Vyzkoušejte tyto rostliny, které jsou vhodné i pro úplné začátečníky, kteří nemají s květinami žádné zkušenosti.

Pokud nemáte na květiny čas a nemůžete se jim věnovat každý den, tyto druhy vás rozhodně nezklamou.

Tchýnin jazyk neboli Sanseveria

Tchýnin jazyk se řadí mezi nesmrtelné pokojové rostliny, které jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Daří se mu na světlém místě i v polostínu a pokud ho zapomenete náhodou zalít, nic se nestane, vydrží tak až 3 týdny.

 Dracaena

Vypadá jako malá palmička a je známá svou nenáročností na péči. Jediné, co nemá moc ráda je přímé slunce, jelikož jí pak začnou hnědnout špičky listů. Má ráda teplejší prostředí bez průvanu a radost jí uděláte dobře odstátou vodou, chlorovanou totiž moc nemusí.

Zamioculcas

Tato výrazná rostlinka má krásné lesklé listy a na péči je opravdu nenáročná. Vyrůstá z hlízy, která v sobě dobře drží vodu, proto nepotřebuje pravidelnou zálivku. Pokud patříte k těm, kteří neradi rostliny přesazují, máte vyhráno. Tato pokojovka se v květináči „ráda mačká“, přesaďte ji až ve chvíli, kdy svými kořeny doslova roztrhne květináč.

 Kaktusy a sukulenty

Pokud opravdu často zapomínáte své květiny zalévat, zvolte si kaktusy. Ty v zimě nepotřebují téměř žádnou zálivku, v létě je stačí zalít pouze párkrát. Mají rádi světlá stanoviště, teplo a dařit se jim bude v každé domácnosti. Velkou parádu vám udělá i aloe vera.

Sukulenty jsou nejméně náročné na pěstování
Sukulenty jsou nejméně náročné na pěstování | Zdroj: belchonock / Depositphotos

 Zelenec neboli Chlorophytum

Zelenec patří k velice jednoduchým rostlinám na pěstování v domácnostech. Potřebuje hodně světla, teplotu kolem 22 stupňů a nemá moc v lásce přemokřenou půdu, jinak je to rostlina poměrně shovívavá, která se snadno množí.

 Rajská palma

Tento druh patří k nejodolnějším palmám vůbec. Nemá však ráda přímé sluneční světlo, skvěle se jí bude dařit v polostínu při teplotě kolem 22 stupňů Celsia. Před další zálivkou by měla být půda suchá a nejvíce jí vyhovuje dešťová voda.

 Orchidej

Pokud svůj byt chcete zpestřit kvetoucí rostlinou, která není moc náročná, zvolte orchidej. Má ráda slunečné až polostinné stanoviště a střídmou zálivku. Nejlepší způsob zalévání je ji namáčet ve vodě.

 Monstera

Pokud je nějaká rostlina opravdu v módě a je nenáročná na pěstování, je to právě monstera. Pochází z džungle, takže má raději stinné prostředí a vlhkost na listech, jednou za čas ji tedy pokropte. Rostlinu pravidelně zalévejte, ale vyvarujte se přemokření.

 Diefenbachie

Tato rostlina je nesmírně krásná, může dorůstat až do výšky 1 metru, ale dejte si na ni pozor, její míza je jedovatá. Má ráda světlé místo, ne však na přímém slunečním záření, a pravidelnou zálivku.

 Lopatkovec

Poslední nenáročnou pokojovou rostlinou je Lopatkovec s krásnými bílými květy. Má rád stín a vlhkost vzduchu, naopak nesnáší přímé slunce a přelití půdy. Kromě toho, že tato květina vypadá krásně, je i užitečná, jelikož zlepšuje kvalitu ovzduší.

Zdroj článku: