Zelení pomocníci proti stresu: Jak pokojové rostliny absorbují nejen prach, ale i vaše starosti

Zelení pomocníci proti stresu: Jak pokojové rostliny absorbují nejen prach, ale i vaše starosti
Většina z nás se domnívá, že pokojové rostliny jsou dobré na prokysličení místnosti a zlepšují náladu. Jejich moc však sahá daleko za hranice našich vědomostí. Přečtěte si, co vše se změní, když si jich pár koupíte a zpestříte jimi svůj domov.

Alergie na prach přestane být takovým problémem

Nejen alergici začnou mít klidnější spánek. Prach, který je skvělým místem pro nejrůznější alergeny, poletuje vzduchem a usazuje se nám v plicích. Probouzíte-li se v noci se silným kašlem a víte, že nejste nemocní, pravděpodobně za to může prach. Jakákoli pokojová rostlina vám s tímto problémem pomůže, navíc pohlcuje všechny toxiny z nátěrů, ale i z lepidel. Čím vyšší květina je, tím více škodlivin, které byste vdechli, absorbuje.

Znatelné zlepšení vašeho zdraví

Je dokázáno, že rostliny zvyšují vaši imunitu, navíc čistí vzduch a jejich zelená barva zamezí únavě nejen vašich očí, ale i proti únavě celkové. Zelenou barvu totiž považujeme za barvu přírody a víme, že v přírodě si připadáme odpočatější. Měli bychom proto popřemýšlet, že bychom si pořídili kus přírody, aby zdobila náš domov.

Mezi nejlepší rostliny na čištění vzduchu se řadí pokojové palmy.

A pokud jste kuřáci a často si cigaretu vychutnáváte doma, měli byste si pořídit gerbery či chryzantémy. Benzen, jedna z látek způsobujících rakovinu, též ve vašem pokoji přestane existovat.

Je váš vzduch příliš suchý?

Nejen při bolesti v krku je velmi důležité, abychom měli doma optimální vlhkost vzduchu. Vlhkoměry nestojí tolik. Naměříte-li méně než 20%, v budoucnu se mohou vyskytnou velké zdravotní komplikace. Naštěstí to lze snadno vyřešit pokojovými rostlinami. Zkuste si koupit ibišek a sami uvidíte, jak se vaše zdraví zlepší.

Pozor na vyvolání alergie

Některé rostliny mají velmi intenzivní vůni a zároveň jsou plné alergií, které u některých z nás mohou vyvolat nemalé potíže. Zejména karafiáty, pivoňky a lilie. Bolest hlavy obzvláště s liliemi je u některých jedinců běžná záležitost, proto, než se rozhodnete ke koupi, si zajděte na alergologii a nechte si udělat test na určitý alergen.

Uvadá vám pokojová rostlina? Možná o ni zavazujete příliš často

Rostliny nemají rády jednu věc, a to doteky. Dávejte si pozor, abyste se o ni neotírali, a zejména ji nehlaďte jen pro své vlastní potěšení. Pokud to děláte, jako byste ji zalévali vodou smíchanou s troškou jedu.

Další věc, která rostliny zabíjí, je používání voňavek. Rostliny při kontaktu s našimi voňavkami a deodoranty vytvářejí látku, kterou se brání proti hmyzu, a pokud se voníme příliš dlouho v kuse a následně nevyvětráme, vytvoří tolik obranné látky, že se samy otráví.

Konkrétní pokojové rostliny mající vliv na lidské zdraví

Nemáte-li alergii na lilie, doporučujeme pavoučí lilii. Ty odstraňují až 95% škodlivin ze vzduchu, zejména formaldehydu (bylo studováno v uzavřené nádobě, v níž rostlina strávila 24 hodin).

Další takovou rostlinkou je kaučukovník. Ten je však třeba uchovávat mimo dosah dětí a zvířat, při požití je silně jedovatý.

A jakákoli kapradina vám též vyčistí vzduch na výbornou. Sehnat můžete různé barevné mutace, z nichž si určitě vyberete tu, která se vám líbí nejvíce.