Vyvarujte se těchto chyb při hnojení ředkviček a uvidíte obrovský rozdíl

Vyvarujte se těchto chyb při hnojení ředkviček a uvidíte obrovský rozdíl
Ředkvička je nenáročnou plodinou, která nepotřebuje příliš mnoho péče, avšak ocení, pokud jí věnujete nějaký ten čas navíc. Nejlepším přítelem hojné sklizně je jednoznačně půda bohatá na živiny. O tu je nutné neustále pečovat, což může znít složitěji než to ve skutečnosti je.

Nenáročná na pěstování – za málo peněz hodně muziky

Ředkvičky jsou vhodnou plodinou, která se Vám za minimum úsilí bohatě odmění. Rostou neuvěřitelně rychle i v chladném počasí a klíčit mohou i v půdě, která má teplotu okolo 4°C. Díky této odolnosti jsou jednou z prvních plodin, které na své zahradě můžete sklízet. Vzhledem k tomu, že nevyžadují žádnou speciální péči, jsou výborné pro ty, kdo se zahradničením teprve začínají nebo chtějí do procesů na zahradě zapojit i děti. I přestože ke svému růstu toho moc nepotřebují, uvidíte velký rozdíl ve sklizni, pokud ředkvičkám dopřejete větší množství živin formou hnojení.

Organická vs. syntetická hnojiva

Ředkvičky ocení zejména pořádnou dávku draslíku a fosforu. Tuto jejich potřebu velmi dobře splní i organická hnojiva. Ta na rozdíl od těch komerčních uvolňují živiny tempem, které malé rostlinky tolik nešokuje. V dlouhodobém horizontu tato hnojiva zlepšují zdraví půdy, což je výhra i pro budoucí sezóny. Další výhodou je jejich šetrnost, co se týče působení na živé organismy, včetně toho lidského.

Chemická hnojiva jsou naproti tomu rychlým, pohodlným řešením, které je vhodné pro ty zahrádkáře, jež hledají okamžité výsledky. Syntetická hnojiva mohou mít v některých případech na ředkvičky negativní vliv a mohou způsobit, že plody zdřevnatí.

Na hnojení si dávejte pozor a opravdu důkladně vybírejte způsoby hnojení
Na hnojení si dávejte pozor a opravdu důkladně vybírejte způsoby hnojení | Zdroj: DLeonis / Depositphotos

Principy jednoduchého hnojení ředkviček

Než budete vůbec přemýšlet o setí, zapracujte do půdy několik centimetrů kvalitního kompostu. Tenhle krok je důležitý k tomu, abyste ze své sklizně měli opravdovou radost. Je důležitý obzvláště v případě, že jste si vědomi chudší půdy, na které hospodaříte.

Stejnou službu v obohacování půdy splní i koňský hnůj. Těsně před jarním setím není vhodné zapravovat do půdy hnůj čerstvý. Použijte ten, co je již uleželý nebo si jej pořiďte v obchodě se zahrádkářskými potřebami.  

Pokud se zahradou začínáte a vlastní kompost či koňský kůň je pro Vás náročné sehnat. Stejně dobře Vám poslouží tzv. kostní moučka. Ta je vyrobena z mletých kostí jatečných zvířat. Obsahuje především velké množství fosforu a dusíku. Už tímto krokem jste pro ředkvičky udělali extra krok, jehož výsledky budete sklízet o několik týdnů později.

Signály, které značí nedostatek živin

Právě nedostatek živin je nejčastější chybou, proč se nám sklizeň ředkviček může zkomplikovat. Ředkvičky vyžadují vyvážené množství dusíku, fosforu a draslíku. Pokud některý z těchto prvků chybí, může dojít k následujícímu:

  • Listy zežloutnou, což značí nedostatek dusíku.
  • Rostou pouze slabé kořínky, které netvoří bulvy. To indikuje nedostatek fosforu.
  • Tvoří se pukliny na povrchu ředkviček, jež svědčí o nedostatku draslíku.

Závěrem: Dobrou zprávou je, že právě díky tomuto chování ředkviček můžete poznat, který prvek Vaší půdě chybí a v příštím setí či další sezóně tomuto faktu přizpůsobit hnojení.