Pěstovat borůvku kamčatskou zvládnou i začátečníci

Pěstovat borůvku kamčatskou zvládnou i začátečníci
​​​​​​​Kamčatská borůvka aneb zimolez kamčatský. Máte rádi borůvky? V Česku se chodí běžně na borůvky v létě do lesa. Existuje ale i jiná možnost. Borůvka kamčatská se ale našim borůvkám vůbec nepodobá a je to úplně jiná rostlina.

Borůvka kamčatská aneb zimolez kamčatský

Z botanického nemá k borůvka kamčatská nic společného s našimi borůvkami. Nicméně můžete pěstovat zimolez kamčatský. Původem pochází z Kamčatky, kde panují drsné podmínky. Jedná se o keř, který je mrazuvzdorný a dlouhověký. Na jeho plodech si pochutnáte.

Bohatství bobulí

V bobulích najdete vysoký obsah vitaminů A, C, P, B1 a B2. Tato plodina obsahuje i cenné látky jako jsou hořčík draslík sodík měď a železo.

Začátky pěstování

Zimolez kamčatský vysaďte brzy z jara nebo na podzim. Dvouleté sazenice, které se předpěstovaly v kontejnerech, by měli disponovat čtyřmi až pěti pruty a nemusíte je řízkovat.

Jak na to?

Vyhloubíte jámu s rozměry 50 na 50 centimetrů. Do jámy přijde na spodní vrstvu kompost a rostlina by měla být zasazena o tři centimetry hlouběji než v původní nádobě. Zachovejte odstup mezi keři v délce jednoho metru a půl až  dvou metrů.

Kdy vám keře začnou plodit?

Zimolez kamčatský přináší své plody od tří let. V průběhu prvních tří let potřebuje určitou péči. Během vegetace ho přihnojujte plným hnojivem a udržujte vlhkou půdu. Keř není potřeba nějak řezat. V následujících letech přihnojujte dobrým kompostem. K prvnímu řezu se odhodlejte v pátém či sedmém roce života zimolezu.

Pokud budete o keř dobře pečovat, do tří let můžete sbírat první plody
Pokud budete o keř dobře pečovat, do tří let můžete sbírat první plody | Zdroj: Vladdon / Depositphotos

Vegetační období

Borůvka kamčatská má krátké vegetační období. Raší z jara včasně kvete a plodí většinou v druhé dekádě května. Pokud je jaro teplé, plody kamčatské borůvky mohou dozrát už koncem dubna.

Borůvka kamčatská není ráda sama

Nesázejte tento keř samostatně. Tato rostlina je cizosprašná a potřebuje k sobě opylovače. Je tedy dobré vysadit alespoň dva keře různé odrůdy. Odrůdy „Amur“ a „Altaj“ se k sobě hodí. „Amur“ plodí tmavé velké modrofialové plody které dozrávají koncem května. „Altaj“ má plody středně velké a dozrávají v polovině května.

Jaké podmínky potřebuje borůvka kamčatská?

Půda

Zimolez kamčatský je nenáročný. Vyhovuje mu normální zahradní půda. Pokud už jsou keře starší, vyrovná se borůvka kamčatská i s občasným suchem a poroste i v polostínu. Velikou výhodou je zimoleze kamčatského jedna jeho vlastnost. Je totiž odolný mrazu což je velké plus, protože se nemusíte bát mrazivého počasí ani přízemních mrazíků.

Umístění

Zimolez kamčatský má rád světlo. Pokud ho umístíte na zastíněná místa, nebude tolik plodit a nebude hustě olistěný.

Vzhled tohoto keře

Jedná se jde o kompaktní rozvětvený keř. Najdete na něm zelené listy eliptického tvaru. Květy jsou zelenožluté trychtýřovité jeho tvaru. Na jaře krásně voní. Podlouhlé modré nebo tmavě fialové bobule můžete sklízet v květnu nebo v červnu podle odrůdy. Chuť se liší podle druhu. Můžete se setkat například se sladkokyselou chutí.

Tento keř můžete využít jako okrasu k živému plotu. Zimolez kamčatský se bude u plotu pěkně vyjímat.