Máte rádi okurky? Tajemství bohaté sklizně, které musíte znát

Máte rádi okurky? Tajemství bohaté sklizně, které musíte znát
Máte rádi okurky? Je to jeden z oblíbených druhů zeleniny. Mít svoje vlastní vypěstované okurky jistě stojí za námahu a péči. Kdy je nejlepší zasít okurky?

Pěstování okurek

Okurky můžete pěstovat na různých místech. Lze to ve skleníku, na záhoně nebo v truhlíku na balkóně. Při výběru osiva nebo sazenice mějte na paměti, že odrůda okurky a její umístění by mělo být v souladu.

Výběr odrůdy okurky

Klíčovým faktorem je správný výběr druhu okurek. Klasické salátové okurky, které jsou také známé pod pojmem „hadovky“ se pěstují převážně ve skleníku. Existují ale také exempláře, které se hodí na pěstování ve volné přírodě. Jedná se například o druhy „Selma Cuca“ nebo „Burpless Tasty Green“. Na zahradě se většinou pěstují zavařovací okurky. Plody zavařovacích okurek rostou na zemi, zatímco plody salátových okurek potřebují oporu.

Kdy zasít okurky, abyste získali bohatou úrodu?

Záleží na způsobu, jakým budete okurky vysévat. Okurky lze zasévat jako sazenice nebo rovnou do země.

Výsev sazenic

Pokud budete vysévat sazenice, úrodu budete sklízet dříve o dva až tři týdny oproti sadbě přímo do zeminy. Výsev byste měli uskutečnit nejpozději do konce dubna. Kdo chce samostatně vysazovat semínka a nechce je poté kultivovat ve skleníku, může začít s výsadbou od poloviny dubna na parapetu nebo v pařeništi.

Jak na to?

Použijte na semínka květináče nebo kartony na vajíčka. Několik semínek přidejte do zeminy a uložte na teplé místo. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Naplňte zeminou květináč a podle jeho velikosti dvě nebo tři semínka zasaďte do půdy do hloubky asi dvou centimetrů. Květináč umístěte na teplé a světlé místo a udržujte pravidelně vlhkou půdu.

Je nejvyšší čas na výsadbu okurek, ať už do skleníku nebo do země
Je nejvyšší čas na výsadbu okurek, ať už do skleníku nebo do země | Zdroj: Lovelymama / Depositphotos

Výsev okurek do země

Zvolíte-li tento způsob, je možné zasít okurky do země až v období, kdy teplota půdy je 10 stupňů Celsia či vyšší. Do země mohou jít semínka až po „Třech zmrzlých“, tedy v půlce května.

Jak na to?

Do záhonů nebo do nádoby, která má alespoň obsah dvaceti litrů mohou koupené nebo samostatně vypěstované sazeničky v půlce května po tradičních mrazících o „Třech zmrzlých“. Po tomto datu je možné zasadit rostliny tak hluboko, že klíčky budou zeminou zakryté.

Umístění

Okurky by měly být umístěny na slunném místě, které je ale chráněno před větrem.

Půda

Ideální je půda bohatá na živiny, kyprá a dobře propustná. Před výsadbou se doporučuje obohatit půdu kompostem. Okurky potřebují mnoho živin.

Hnojivo

Okurky vyžadují pravidelné hnojení.

Zálivka

Zálivka okurek také vyžaduje pravidelnost.

Mulč

Vrstva mulče kolem okurek zabraňuje půdě, aby rychle vyschla.

Úroda

Tolik očekávaná úroda vás může čekat přibližně dva měsíce nebo déle po výsadbě. Abyste nepoškodili rostliny, doporučuje se plody odřezávat nožem.

Okurky a plísňové choroby

Okurky jsou náchylné na plísňové choroby. Pokud jsou rostliny zasaženy plísňovou chorobou, je nutné poškozené listy je potřeba odstranit, aby se nemoc dál nerozšiřovala.

Zdroje článku: