Slyšeli jste o využití nálevu z dubové kůry ve Vaší zahradě? Společně si jej jednoduše připravíme

Slyšeli jste o využití nálevu z dubové kůry ve Vaší zahradě? Společně si jej jednoduše připravíme
Dubovou kůru považujeme za léčivý prostředek, který nám může přinést úlevu, řešíme-li některé zdravotní potíže. Všestranně se využívala ve formě čaje, obkladů na bolavá místa, jako součást protizánětlivých mastí či jako často využívaná sedací koupel. Její využití při pěstování rostlin je však stále ještě mnohým zahradníkům neznámé.

Dubová kůra je lehce dostupná – můžete si ji i sami nasbírat

Dubovou kůru si můžete jednoduše koupit v bylinkářství či lékárně nebo si ji na jaře sami nasbírat. Ideální je období mezi březnem a květnem. Při sběru dubové kůry jsou zásadní dvě věci. Tou první je, abyste vybírali takovou dubovou kůru, která není viditelně napadena plísní či jinými škůdci. Dále pak je důležité dát pozor, abyste zbytečně neporanili strom.

Kůra se nejčastěji sbírá z mladších stromů a z větví, které nejsou silnější než velikost palce. Vzhledem k velikosti stromu volte spodní větve, které odřízněte celé a následně z větve po malých částech ořezávejte. Tento postup je mnohem šetrnější než ořezávat kůru přímo z větve stromu. Rána, kterou bychom takto na stromu vytvořili, pro něj může mít fatální následky.

Jak na zpracování dubové kůry?

Pro další zpracování dubové kůry je nutné zajistit, aby dostatečně vyschla. Ideální je nakrájet ji na co nejmenší kousky. Tou nejpřirozenější cestou je vystavit ji slunečním paprskům, což se však nemusí na jaře příliš dařit. Využijte tedy doznívající topné sezóny a kůru vysušte u krbu nebo v blízkosti radiátoru. Tu pak velmi lehce nadrtíte vhodným mixérem.

Recept na nálev: 15 až 20 gramů nadrcené dubové kůry vložíme do jednoho litru vody a přivedeme k varu. Vaříme několik minut pod pokličkou a následně tento nálev necháme vychladnout. Po vychladnutí je nálev již připravený k použití.

Recept na přípravu dubové kúry není těžký, připravíte si ho doma
Nálev z dubové kůry je sice skvělý pro Vaše rostliny | Zdroj: ChamilleWhite / Depositphotos

Dubová kůra je díky obsahu tříslovin skvělá jako podpora pro růst a zdraví rostlin. Je ideálním hnojivem též pro ovocné stromy. Pokud doma pěstujte citrusy, nebojte se toto hnojivo použít i k těmto rostlinám.

Nálev z dubové kůry je sice skvělý pro Vaše rostliny, ale je ideálním pomocníkem také pro Vás samotné zejména v případě, pokud máte kožní problémy, špatně se hojící rány, problémy v intimní oblasti či s křečovými žilami.

Tip! Ideálně tento nálev nejprve využijte pro svou vlastní potřebu, například jako sedací koupel a následně s ním zalijte i svoji zahrádku.    

Zdroje článku: