Přeměňte svůj balkón v okouzlující zahradu s magnólií v květináči – zjistěte jak

Přeměňte svůj balkón v okouzlující zahradu s magnólií v květináči – zjistěte jak
​​​​​​​Magnólie je rostlina, která upoutá pozornost svými krásnými květy. Květy oplývají zářivými barvami. Jedná se o rod kvetoucích rostlin, který patří do čeledi Magnoliaceae. Původ sahá do Asie, Severní Ameriky a Jižní Ameriky.

Zajímavým faktem je také to, že první zmínky o magnólii sahají do dávné historie. Zmíníme období před více než sto miliony lety. Je to opadavý nebo stálezelený strom či keř. Výška stromu či keře může být až 30 metrů.

Půda pro magnólie

Ideální je mírně vlhká a kyselá zemina. Magnólii nesvědčí promočená nebo přesušená či kamenitá půda. Ani v půdě s vysokým obsahem vápníku se jí dařit nebude. Jílovitou půdu lze odlehčit pískem nebo čistou rašelinou.

Magnolie v květináči

Pokud nemáte dostatečný prostor pro zasazení magnólie na zahradu nebo půda na vaší zahradě není pro tyto nádherné rostliny vhodná, pak můžete zvolit variantu pěstovat magnólii v květináči. Z tohoto stromu či keře se můžete těšit, když ho umístíte na balkón, lodžii nebo terasu.

Pěstování v květináči

Aby magnólie pěkně prospívala, je zapotřebí jí věnovat náležitou péči. Zaměříme se na některé důležité faktory. Květináč musí mít dostatečnou velikost. Půda by měla být kvalitní a dobře propustná. Pro umístění magnólie se hodí slunné či polostinné místo. Zalévání by mělo být pravidelné, avšak dbejte na to, aby nebyla rostlina přemokřená.

Vhodný květináč

Květináč pro magnólii musí být dostatečně prostorný. Je zapotřebí poskytnout místo na kořeny. Květináč by měl být proděravělý kvůli odvodňovacímu systému.

Umístění

Magnólie ocení slunné až polostinné místo. Rostlina upřednostňuje dostatek slunečního svitu, ale přímé polední slunce v létě je na ni příliš intenzivní. Proto se doporučuje zajistit mírný stín.

Zemina

Zemina by měla být dobře propustná a mírně vlhká. Vhodná je směsice zahradní půdy, rašeliny a písku nebo perlitu pro dobré odvodnění.

Zalévání

Zalévání vyžaduje pravidelnost. Pod květináč se doporučuje umístit drenáž z drobného štěrku, aby se zabránilo zadržování vody.

Hnojivo

Během fáze růstu je vhodné přidávat každé dva týdny hnojivo v tekuté formě k vodě na zalévání.

Zimování

Jak přezimovat magnólie? Magnólie jsou různě náchylné na mrazy. Odolnost vůči mrazu se liší podle jednotlivých odrůd. Odrůdy, kterým opadává listí, jsou více odolné než stálezelené odrůdy. Ty jsou totiž zvyklé na mírnější teploty (například Magnolia grandiflora).

Zimování magnólie v květináči

Chlad je nepřítelem magnólie. Kořeny magnólie se mohou chladem poškodit, a proto je potřeba učinit následné opatření. V zimě musí být květináč dobře přikrytý nebo musí magnólie v květináči přezimovat na jiném místě. Místo musí být chladné, ale bez mrazů a maximálně do 10 stupňů Celsia. Pro druhy, jejichž listí opadává, je možné zvolit pro přezimování temné místo.

Doba květu

Doba květu magnólií se liší druhem, odrůdě, klimatických podmínkách a geografické poloze. Většina magnólií kvete na jaře.