Ze života ježků: Základní ukazatelé zdraví a nemoci

Ze života ježků: Základní ukazatelé zdraví a nemoci
Ježci jsou častými návštěvníky zahrad, zejména těch, které se nacházejí v blízkosti lesů, příměstských parků nebo otevřených pastvin, křovin. Pokud naši zahradu ježek navštíví či opakovaně navštěvuje znamená to především to, že si v ní dokáže snadněji obstarat potravu a potřebný úkryt.

Zdravého ježka nemáme téměř žádnou šanci během dne spatřit, jeho aktivita začíná se západem slunce. Naopak nemocný ježek se bude venku potulovat i během dne – tehdy je naše pomoc vítaná.

Zvuky jako ukazatelé zdraví či nemoci

Ježek rozhodně není tichý živočich, k nejčastějším a zároveň běžným zvukům, které vydává, patří funění, oddychování i mírné chrochtání. Naopak zvuky pištivé signalizují bolest nebo úzkost, kašel nebo prskání oznamují blížící se nebo probíhající onemocnění. Časté, slabé cvrlikání během dne vydávají mláďata, ke kterým se již nevrátila matka, a to např. z důvodu vážného zranění.

Je velmi důležité do života ježků nezasahovat a situaci vyhodnotit s odstupem času. Nejvhodnějším řešením je zavolat do záchranné stanice a poradit se s odborníky, jak v případě jeho nemoci nebo úrazu dále postupovat.

Regulace teploty

Nemocný ježek není schopen regulovat vlastní teplotu těla a proto si vyhledává hřejivá místa k odpočinku. V takovém případě se nejčastěji snaží dostat do domu, do přilehlého stavení nebo bude hledat místa slunná, kde se prohřeje.

Ježek je noční tvor

Vidět zdravého ježka během dne je takřka nemožné, je to totiž noční tvor. Pokud se ale po zahradě potuluje během dne může to znamenat, že hledá potravu nebo vodu pro svá mláďata. V takové situaci je možno do zahrady umístit misku s vodou, případně i vhodným krmivem. Zdravý ježek se však bude pohybovat velmi rychle a bude se snažit co nejdříve dostat zpět do svého hnízda.

Ježek vychází v noci z doupěte
Ježek vychází v noci z doupěte | Zdroj: Danirodri / Depositphotos

Jiná situace však nastává, když ježek chodí v kruhu, stojí na místě nebo vydává pištivé zvuky – to vypovídá o tom, že je zraněný nebo nemocný. V takovém případě je potřeba ježka umístit do vyšší krabice, vytvořit mu teplý pelíšek a kontaktovat místní záchrannou stanici.

To samé platí i v případě, že se ježek pohybuje venku na sklonku podzimu nebo během zimy – v této době by měl být již ve stavu hibernace. Příčinou může být, že je ježek příliš malý na hibernaci nebo mu selhávají orgány a do stavu spánku se nedostane.

Viditelné známky zranění nebo nemoci

  • ježek se potácí, chodí v kruzích, je letargický
  • na těle může mít klíšťata, červy, mouchy
  • ježek se nestáčí do klubíčka
  • kůže je zarudlá, šupinatá
  • vyskytující se sliznice kolem čumáku a úst
  • zjevné rány – řezné rány, odřeniny, popáleniny

Pomoc je nutná, ale ne vždy žádoucí

V posledních letech došlo k poměrně závažnému snížení počtu ježků. Důvodem je ničení přirozených prostor, kde běžně ježci hibernují, hnízdí nebo hledají potravu. Silnice a dálnice rozdělují přirozená stanoviště a vytvářejí pro ježky velké nebezpečí. Problémem je i úbytek potravy, jehož příčinou je časté používání pesticidů a herbicidů.

Zdravého ježka zbytečně nedokrmujeme, vítaná je např. miska s vodou. Vytvořit můžeme i autentické prostředí k přezimování – např. nakupenou hromádku shrabaného listí.

Do života ježků zasahujeme pouze v případě, že jejich stav vyžaduje odbornou zdravotní pomoc – tedy při nemoci nebo zranění.