Oleandry zdobí zahrady krásnými barevnými květy: Zde je pár rad, jak je správně pěstovat

Oleandry zdobí zahrady krásnými barevnými květy: Zde je pár rad, jak je správně pěstovat
Oleandry patří mezi méně náročné a velmi atraktivní okrasné rostliny, které lze vypěstovat ze semínka i zakořeněním stonkových řízků. Poradíme vám, jak na to.

Mezi velmi oblíbené a také často pěstované okrasné keře patří v našich končinách rozhodně oleandry. Tato rostlina s krásně barevnými a vonnými květy zdobí nejednu zahradu, terasu či balkon jednak právě díky svému atraktivnímu vzhledu, jednak kvůli poměrně malým nárokům na péči. Ačkoliv se jedná o keř pocházející z teplé středomořské oblasti, která je jeho domovem, velmi dobře si zvyká i na náročnější střídající se roční období u nás. V současné době je možné pěstovat hned několik druhů krásných oleandrů převážně s růžovými květy, které jsou vhodné pro pěstování v květináči a jako okrasný keř či živý plot. Vždy je ovšem potřeba dávat pozor na to, že keř má všechny části jedovaté.

Jak množit a sadit oleandr

Pokud se vám již oleandr povedlo dopěstovat a chcete si na zahradě či balkoně založit další stanoviště, ideální je k tomu použít zakořeněné stonky. Nové druhy oleandrů (obecně s jinou barvou nebo odstínem) nejjednodušeji pořídíte v hobbymarketu jako klasický výsadbový keř nebo je můžete vypěstovat od semínka.

Pěstování oleandrů ze semínka

Plodem oleandru je lusk, ve kterém je několik semínek, z nichž lze vypěstovat další rostliny. Semínko je k pěstování připravené, jakmile lusk zhnědne a otevře se (v takovém případě z lusku vypadne). Vypěstování malé rostlinky vyžaduje zasazení do malého květináče se substrátem pro výsev s vysokou vlhkostí. Semínko zatlačte přibližně do střední hloubky a nechejte volně zakořenit (nezakrývejte je substrátem). Květináč překryjte plastovou fólií a nechte semínko klíčit v teplé místnosti, ideálně pod umělým osvětlením. Zakořenění semínka trvá poměrně dlouhou dobu (od pár týdnů až do tří měsíců), nemusí být však celou dobu pod fólií a svítidlem. Zeminu je vhodné jednou za čas navlhčit a jakmile se ukáže rostlinka, fólii sundejte. Kořenový systém oleandru je poměrně mohutný, proto by měl být oleandr po zakořenění přesazen buď do většího květináče nebo ven, jsou-li na to dobré podmínky.

Pěstování oleandrů není náročné, stačí se držet základních rad
Pěstování oleandrů není náročné, stačí se držet základních rad | Zdroj: Botond / Depositphotos

Množení oleandrů ze stonkových řízků

Máte-li již oleandr vyrostlý nebo chcete-li namnožit oleandr od známých, můžete to provést ze stonkového řízku. Používají se dva typy řízků – na jaře z nových zelených výhonků nebo na podzim z dřevitých výhonků, přičemž jarní zelené výhonky obvykle zakoření mnohem rychleji. Řízky se odřezávají v délce 15-20 cm a nechávají se zakořenit ve vodě nebo směsi vody a podpůrných látek. Jakmile se kořeny rozvinou, je možné řízky rovnou sázet do zeminy.

Sázení rostlinek oleandrů

Do květináčů je možné oleandr vysazovat prakticky po celý rok, preferují se však stejné termíny jako pro vysazování ven. Nejvhodnějším obdobím je jaro nebo podzim, kdy je počasí obecně chladnější. Stanoviště pro sázení by mělo být slunečné, keře sice poměrně dobře snáší polostín, ale pravděpodobně nebudou tak husté a bohatě kvést. Půda by měla být bohatá na živiny a potřebují dostatek vláhy a hnojení. Při sázení vždy používejte ochranné prostředky.

Zdroje článku: