Jak vybírat substrát na sázení oleandrů – ne všechny jsou vhodné!

Jak vybírat substrát na sázení oleandrů – ne všechny jsou vhodné!
Pěstování oleandrů je relativně nenáročné, je při něm však nutné se řídit několika specifickými pravidly především s ohledem na stanoviště a vhodnou zeminu. Nutné je také brát ohled na výraznou toxicitu okrasného keře.

Mezi velmi oblíbené okrasné rostliny pěstované na zahradě, terasách i balkónech patří rozhodně různé odrůdy oleandru. Tento poměrně vzrostlý keř bývá obsypán krásnými barevnými květinami (obvykle v odstínech bílé a růžové, ale také například žluté), což jej činí velmi atraktivním. Keře dorůstají poměrně velké šířky i délky (i téměř tří metrů), mohou se tedy využívat jako živé ploty, je však nutné o ně řádně pečovat. Velikou nevýhodou keře je jeho toxicita – veškeré části rostliny jsou jedovaté, proto je nutné při jeho umísťování brát ohled na to, zda k němu nebudou mít přístup domácí zvířata (psy, kočky, ale zejména býložravci – králíci, koně) a samozřejmě malé děti.

Jak se pěstují oleandry

Sázení oleandrů je poměrně jednoduché – rozmnožují se naklíčením semen nebo stonkovými řízky, které se nechají zakořenit a následně se sází přímo do země. Pro sázení si vždy vybírejte chladnější počasí, ideální je jaro nebo podzim, kdy má zemina dostatek vláhy a sluníčko jí tolik nevysušuje. Oleandry mají rády slunná stanoviště, poměrně dobře budou prospívat také v polostínu, keře však v takových podmínkách nedosáhnou kýžené houževnatosti ani četnosti květů. Slunce a teplo je pro úspěšné pěstování důležité, jelikož se jedná o rostliny pocházející původně ze středomořské oblasti. Při sázení vždy používejte ochranné prostředky, zejména rukavice – i kontakt s listy nebo stonky může podráždit kůži.

Jak sázet oleandry do země a do květináčů

Oleandry lze úspěšně pěstovat v běžném porostu zahrady i v květináčích na balkóně. Pokud se rozhodnete pro sázení do země, měli byste pro zakořeněnou a mírně vzrostlou rostlinu vykopat jámu o dvojnásobné šířce její hloubky a na dno přidat hnůj nebo kompost. Jámu pak dosypte vhodnou zeminou. Pokud budete sázet více rostlin, měli by mezi sebou mít rozestupy alespoň jeden metr. Při sázení do květináčů je dobré myslet na to, že keř roste do výšky i do šířky a vhodná nádoba by tak měla být ideálně těžká (kamenná) s dostatečnou hmotností, aby zajišťovala stabilitu. Při přesazování do větších nádob by neměl být přechod příliš veliký (nádoba vždy větší pouze o kousek). Při umísťování se vyhýbejte plotům a zábradlí, které jsou lákadlem pro housenky, jež by mohly rostliny zničit.

Pokud sázíte do květináči, myslete na to, že oleandr roste do výšky i šířky, je tedy důležité vybrat vhodný květináč
Pokud sázíte do květináči, myslete na to, že oleandr roste do výšky i šířky, je tedy důležité vybrat vhodný květináč | Zdroj: Botond / Depositphotos

Jakou zeminu pro oleandry volit

Pro pěstování oleandrů je vhodné volit speciální substráty, které obsahují všechny potřebné živiny, a rostliny pravidelně dohnojovat. Základem substrátu by měla být půda bohatá na živiny, která se promíchá s trochou jílu, písku a vápence. Nechcete-li si zeminu míchat sami, můžete si koupit již hotový substrát, který je na oleandry přímo určený a běžně se používá také na sázení levandulí a dalších středomořských okrasných rostlin. Speciální substráty jsou běžně dostupné v hobbymarketech.

Zdroje článku: