Květnové práce na zahradě podle lunárního kalendáře

Květnové práce na zahradě podle lunárního kalendáře
Květen patří hlavně pro zahrádkáře mezi nejvytíženější měsíce v roce. Jak si práce na zahradě správně naplánovat? Zkuste si práci rozvrhnout podle lunárního kalendáře!

Měsíc květen bývá hlavně pro zahrádkáře jedním z nejdůležitějších. Příroda se totiž probouzí k životu a je nejvyšší čas přemístit i zbývající choulostivé sazenice ven do odkrytých záhonů.

Již před staletími lidé naslouchali Měsíci a hvězdám, aby předpověděli procesy v přírodě, které budou mít vliv na bohatost úrody. Měsíc ale podle mnohých ovlivňuje i samotné procesy v lidském těle. Lidé, kteří žijí podle lunárního kalendáře, si plánují pracovní schůzky, důležitá jednání nebo dokonce úklid podle fáze měsíce nebo znamení zvěrokruhu. Jak je tomu s měsícem květnem? Které úkony se hodí vykonávat právě v tento měsíc podle lunárního kalendáře tak, aby zelenina a ovoce na zahradě co možná nejvíce prospívali?

Květen je ideálním měsícem pro výsev fazolí nebo květinových cibulek letniček

 S květnem je nejvyšší čas pro výsev zeleniny jako jsou fazole nebo kukuřice přímo do záhonu. V půlce tohoto měsíce je navíc už dostatečně teplo a jakmile nám připomenou ledoví muži poslední záchvěv zimy, je ideální čas na výsadbu ranných rostlin rajčat, paprik a dýní již přímo na záhon. Na okrasnou zahradu zase přijdou poslední hlízy letniček, které jsou náchylnější na chlad, jako jsou jiřiny nebo begónie. Ze zimoviště můžete také vynést všechny rostliny, které doposud odpočívaly a nabíraly sílu na nadcházející sezónu.  

Nechte si poradit lunárním kalendáře, kdy se do čeho pustit na zahradě v květnu
Nechte si poradit lunárním kalendáře, kdy se do čeho pustit na zahradě v květnu | Zdroj: NinaMalyna / Depositphotos

Práce na zahradě pro konkrétní den podle lunárního kalendáře

Kvetoucí rostliny

Pokud toužíte po krásné rozkvetlé zahradě, kde se bude kvetoucím rostlinám a keřům dařit, nechte si poradit třeba právě od lunárního kalendáře. Kdy tedy právě o tento druh rostlin v květnu pečovat? Lunární kalendář uvádí, že ideální dny pro měsíc květen budou 2.-4. května, 11.-13. května, 21.-23. května a nakonec 29.-31. května. Jedná se o dny, kdy se Měsíc nachází ve znamení Váh, Blíženců a Vodnáře. Právě tato vzdušná znamení jsou obzvláště vhodná pro péči na rostlinách, jako jsou květiny nebo bylinky.

Plodící rostliny

U plodících rostlin tomu není jinak, i ty mají podle lunárního kalendáře dané přesné dny, kdy bychom jim měli věnovat naši péči. Konkrétně je to 6.8. květen, 15.-18. květen a 25.-27. květen, kdy se Měsíc nachází ve znamení ohnivých znamení Lva, Berana a Střelce. V tyto dny pečujte o rostliny rajčat, paprik, okurek nebo třeba jahod. Uvidíte, že rostlinky porostou jako po másle.

Listnaté rostliny

Ve dnech 4.- 6. května, 13.-15. května, 23.-25. května a 31. května se Měsíc nachází ve vodních znamení zvěrokruhu Štíru, Raku a Ryb, a to je ideální doba na zvláštní péči o listovou zeleninu jako jsou třeba saláty nebo zelí. Stejně tak ale můžete v těchto dnech pečovat o pokojové rostliny.

Kořenová zelenina

A nesmíme zapomenout na kořenovou zeleninu, o kterou je podle lunárního kalendáře nejlepší pečovat ve dnech 1.-2. května, 8.-11. května, 18.-21. května a 27.-29. května. Právě v tyto dny totiž Měsíc vstupuje do znamení Pann, Býka a Kozoroha, což jsou zemská znamení, a zvláště se hodí pro péči o brambory, mrkev, cibuli nebo třeba pórek.

Zdroje článku: