Odhalte geniální triky pro sklizeň rebarbory: Jak získat nejvíce z každého stonku

Odhalte geniální triky pro sklizeň rebarbory: Jak získat nejvíce z každého stonku
Rebarbora je rostlina, která je nenáročná na péči a pěstovat ji můžete jak v zahradě, tak i na balkoně. A když dodržíte několik důležitých typů, jak a kdy rebarboru sklízet, dočkáte se bohaté sklizně každý rok.

Rebarbora se řadí mezi zeleninu

Rebarbora původně pochází z horských oblastí Číny, Mongolska a Sibiře, kde se používala především jako léčivá rostlina. Patří mezi zeleninu a je typická svou kyselou chutí. V kuchyni se připravuje především s cukrem, a proto ji často mylně zaměňujeme s ovocem.

Tahle rostlina, nenáročná na péči, je vhodná jak pro zahradnické začátečníky, tak také pro ty, co už mají s pěstováním mnohaleté zkušenosti. Snadno si ji můžete vypěstovat na zahradě, ve vyvýšených záhonech či jiných nádobách. Díky jednoduché péči o ni se z její sklizně můžete těšit klidně až deset let. S přehledem přežije i tuhou zimu s nízkými teplotami.

Jak správně rebarboru sklízet?

V závislosti na počasí, které zrovna v sezóně panuje, můžeme rebarboru sklízet od dubna do června. Stonek je tou částí rostliny, kterou zpracováváme. Listy se nekonzumují vzhledem k vysoké koncentraci kyseliny šťavelové, kterou obsahují. Zralost stonků poznáme podle toho, že je povrch stonků hladký a listy jsou zcela a doširoka rozvinuté. Důležité je podotknout, že rebarboru sklízíme až rok či dva po výsadbě rostliny.

Je důležité, aby rostlina dostatečně zakořenila a mohla dát veškerou svoji energii do růstu stonků a listů. Snažíme se sklízet jen takové množství rebarbory, které opravdu zpracujeme. Sklizeň příliš velkého množství listů může mít za následek přílišné oslabení keře. Obecnou radou je, že bychom měli sklidit přibližně polovinu celého keře a ne více.

Stonky můžeme sklízet jednoduchým manuálním ukroucením, případně použitím nože. Ten se doporučuje méně, neboť odříznutí nožem může mít za důsledek uhnívání stonku. Naproti tomu jejich ukroucení je pro rostlinu přirozenější a sama způsobenou ránu zatáhne. Nebojte se sklízet rostlinu ani v případě, pokud již vykvetla. Květy však odstraňujte – připravují rostlinu o důležitou energii. Barva stonků a listů neurčuje zralost rostliny, jak si mnozí pěstitelé myslí. Ani v případě, že listy rostliny ještě nezčervenaly, můžeme bezpečně sklízet.

Jak dlouho můžeme sklízet rebarboru a proč?

Podle lidových tradic je rebarbora jednou z těch, které by se naposledy měly sklízet na svátek sv. Jana, tedy 24. června. Vzhledem k tomu, že v současné době bývá sezóna posunuta v závislosti na klimatických změnách, nelze se tímto datem zcela řídit.

Vzhledem k takto časné sklizni má následně rostlina dostatečný čas na to, aby nabrala sílu pro přežití zimy.  Důvodem včasné sklizně je především narůstající množství kyseliny šťavelové, která může být ve větším množství pro člověka nebezpečná. Po sklizni doporučujeme rebarboru zpracovat do 24 hodin. V lednici potom stonky vydrží zhruba 3 – 4 dny. Stonky rebarbory se skvěle hodí do kynutých koláčů, ale zpracovat je můžeme i naslano či ve formě marmelády.

Zdroje článku: