Připravte rostliny v květináčích na přímé slunce a vítr, než je v květnu vynesete ven

Připravte rostliny v květináčích na přímé slunce a vítr, než je v květnu vynesete ven
V dubnu už můžete rostliny v květináčích pomalu vynášet ze zimovišť na světlo, ale venku by měly zůstat až po třech zmrzlých v polovině května. Zkuste je nejprve umístit do skleníku nebo zimní zahrady a teprve postupně uvykat na venkovní podmínky. Pozor dejte hlavně na sluneční světlo.

Chraňte rostliny před přímým slunečním světlem

Delší dny obvykle znamenají i vyšší teploty, pravda? Mnohé rostliny v květináčích tedy smíte konečně vynést ze svých sklepů, garáží a půd (nebo jiných míst, kde přezimovaly) na příjemné denní světlo, ale než tak učiníte, čeká vás ještě spousta práce. Zimní zahrady či malé skleníky jsou ideální coby přechodná stanoviště, pokud jimi však nedisponujete, můžete rostliny umístit třeba na prosvětlené schodiště.

Rostliny v květináčích, které strávily zimu ve zmíněných sklepech, by ovšem neměly být vynášeny ven dříve než v polovině května, jakmile budete mít alespoň nějakou jistotu, že se nevrátí mrazíky. Rostliny nedávejte rovnou na plné slunce, jinak bude hrozit, že se spálí. Nejlepší pro ně bude zůstat několik prvních dnů venku na polostinném místě chráněném před větrem.

Přemístění pokojových rostlin ven je opravdu velkou změnou podmínek prostředí, proto je jejich aklimatizace na venkovní teplotu, vlhkost, intenzitu světla i větrné podmínky zásadní. Roli pochopitelně hraje samotný typ rostlin, které chcete přemístit. U některých druhů, zejména sukulentů, by poškození dužnatých stonků a listů ze spálení od slunce mohlo být trvalé. Nemáte-li vyloženě stinné místo, chraňte rostliny nějakou látkou nebo stínícím materiálem. V prvních několika týdnech je pečlivě sledujte, dávejte pozor na jakoukoli změnu barvy listů.

Kontrolujte vlhkost půdy i možnou přítomnost škůdců

Pokud muškáty, fuchsie a jiné rostliny v květináčích přes zimu shodily téměř veškeré listy a kvůli nedostatku světla vytvořily dlouhé, tenké výhonky, měli byste je nyní výrazně zkrátit a některé odstranit. Také je důležité pečlivě zkontrolovat, zda povrch i spodní strany listů, půda a oblast podél stonků nejsou napadeny škůdci. Mšice, červci, třásněnky nebo molice se mohou na měkkých výhoncích snadno usadit. K napadení přitom dochází postupně a může trvat dny, dokonce týdny, než se poškození stane viditelným.

Určitě chcete, aby vám rostliny v květináčích přes léto intenzivně rostly. Je-li tomu tak, bylo by dobré je nyní přesadit. Předem dotyčné rostliny důkladně zalijte, usnadníte si tím jejich vyjmutí ze starých květináčů. Pak opatrně zalévejte a dostatečně větrejte při mírných teplotách. Vyšší teploty a více světla samozřejmě změní frekvenci zavlažování. Kontrolujte vlhkost půdy a důkladně zalévejte, když je suchá na dotek.

Pravidelným hnojením podpoříte zdravý nový růst. Dobrým začátkem je používání univerzálního, vyváženého a ve vodě rozpustného hnojiva v poloviční síle každý týden (nebo každý druhý týden). Lze použít i hnojiva s pomalým uvolňováním. Při dodržení výše uvedených kroků by vaše rostliny v květináčích měly venku krásně prospívat.