Robustní a bohaté na živiny: Na zahradě se vyplatí pěstovat deset starověkých druhů zeleniny

Robustní a bohaté na živiny: Na zahradě se vyplatí pěstovat deset starověkých druhů zeleniny
V zahradnictví dnes nalezneme vyšlechtěné odrůdy zeleniny i ovoce, jejichž pěstování je více než jednoduché. Co pro změnu vyzkoušet staré odrůdy zeleniny, které mají pro tělo řadu prospěšných látek a dochovaly se mnohdy po celá staletí?

Vyšlechtěná zelenina, která je odolná proti všemožným chorobám, garantuje vysoké výnosy a mnohdy představuje vrchol pěstitelské dokonalosti. Mnohdy jsou tyto odrůdy výsledkem dlouhodobého bádání a kultivace starých odrůd, které mají také své kouzlo a mnohdy jsou opomíjeny. Staré odrůdy zeleniny však mají nezaměnitelnou chuť, aroma a přizpůsobivost, na kterou řada z nás zapomíná. Jedná se o staré odrůdy, které se dochovaly dodnes jen díky pečlivému uchování a předávání z pokolení na pokolení. Aby se jednalo opravdu o starou odrůdu, musí jí být minimálně 50 let. Ovšem najdeme i takové, které jsou staré tisíce let. Pojďme si představit deset zajímavých druhů zeleniny, které byste měli vyzkoušet.

Pink Brandywine Tomatoes

Pink Brandywine je stará odrůda zeleniny, která dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější odrůdy vůbec. Svůj název nezískaly jen tak zbůhdarma, jejich narůžovělá barva je toho důkazem. Tento druh rajčat se dědí z generace na generaci po více než jedno století, přesněji řečeno od roku 1885. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších odrůd vůbec a je známá pro svou charakteristickou a nezaměnitelnou chuť.

Rouge Vif d´Etampes neboli dýně Popelka

 Dýně jako by vypadla z pohádky o Popelce. Ne nadarmo se jí přezdívá „Popelčin kočár“, skutečně s trochou představivosti v ní skutečně korbu kočáru vidět můžete. Jedná se o starověkou odrůdu, která je francouzským dědictvím již od 80. let 19. století. Je skvělá na polévku a skvěle se bude vyjímat jako podzimní dekorace.

White Scallop Squat

Dýně, která pochází původem ze Severní Ameriky, kde byla pěstována domorodými Američany po stovky let. Do Evropy se dostala začátkem 16. století, kde se dochovala dodnes. Charakteristický jí je její tvar, který připomíná květy. Skvělá je grilovaná, ale i smažená nebo pečená.

Citronové okurky

Kombinace osvěžují okurky a citronu zkrátka patří k sobě. Tak proč tyto dvě plodiny nespojit? Možná vás překvapí, že citronová okurka skutečně existuje a nejedná se o žádný kultivar nebo hybrid, nýbrž starodávnou odrůdu, která byla nalezena na Blízkém východě již v 16. století.

Ředkvičky French Breakfast

Ředkvičky ala francouzská snídaně nesou honosný název možná podle toho, že se v 19. století na vrcholu své popularity hojně konzumovaly ke svačině nebo pozdní snídani ve Francii. Na trzích se prý tyto ředkvičky hojně konzumovali na chlebu s trochou másla a soli.

Dopřejte si ředkvičky třeba k snídani
Dopřejte si ředkvičky třeba k snídani | Zdroj: Lady_Kitten / Depositphotos

Wethersfieldská červená cibule

Jedná se o cibuli původem z Wethersfieldu, která se stala vůbec jednou z nejslavnější v americké historii. Jedná se o sytě červené nebo fialové cibule, s plochou bulvou a nezaměnitelnou chutí.

Vojáčkové fazole

Původní česká odrůda fazolí, na kterých skutečně naleznete obrázek vojáčka. Odrůda, která kvůli historickým dějinám málem nepřežila. Vyobrazený voják totiž za druhé světové války představoval symbolickou obranu proti Němcům, a jejich pěstování tak bylo zakázané. Odrůda se naštěstí dochovala.

A co dál?

Vyzkoušet můžete třeba i pěstování méně známé mrkve Paris Market, které jsou díky svému kulatému tvaru vhodné pro pěstování v nádobách. Kukuřici Glass Gem, která existuje již od 19. století, salát Forellenschluss nebo zelené fazole Tarheel.