Řada pokojových rostlin je pro kočky toxická. Poradíme, jak vybrat ty bezpečné

Řada pokojových rostlin je pro kočky toxická. Poradíme, jak vybrat ty bezpečné
Kočky jsou zvídavá stvoření, která ráda ochutnávají nové bytové dekorace v podobě živých pokojových rostlin. To pro ně může být často velmi nebezpečné, protože hrozí riziko otravy. Přesto však existuje řada druhů pokojovek, které jsou bezpečné.

Koexistence koček a rostlin v bytě

Pokud sdílíte svůj domov s domácími mazlíčky, je nezbytné jim zajistit absolutní bezpečí. To platí i při výběru pokojových rostlin, které kočky rády okusují. Ačkoli jsou kočky výlučnými masožravci, rostliny před nimi nikdy nebudou v bezpečí. Kočky jsou zkrátka zvídavé a milují vše nové. Nemohou však tušit, že mnoho pokojovek je pro ně silně toxických. Poté stačí chvíle nepozornosti a výsledkem může být vážná otrava a nutnost rychlé návštěvy veterináře.

Rostliny ze skupiny „cats-friendly“

Na druhou stranu existuje velké množství pokojových rostlin, které jsou pro kočky zcela bezpečné. Jsou absolutně nejedovaté, a když se je vaše kočička rozhodne ochutnat, tak si z této degustace odnese nejvýše nemilou vzpomínku v podobě bolavého břicha. Jediným skutečným malérem pak bude nejvýš pocuchaná fazóna nebohé rostlinky v květináči.

Africká fialka

Africká fialka, či také saintpaulia nebo Pavlínka, je drobná nenáročná pokojovka, kterou zná snad každý. Tato původně tropická rostlinka pocházející z pralesů černého kontinentu se pěstuje ve spoustě kultivarů. Miluje především rozptýlené světlo až polostín a pravidelnou zálivku. Lze ji množit listovými řízky a pro kočky je absolutně nejedovatá.

Africká fialka je původně tropická rostlina a miluje rozptýlené světlo
Africká fialka je původně tropická rostlina a miluje rozptýlené světlo | Zdroj: Maritxu22 / Depositphotos

Guzmánie

Tato další tropická rostlina se v posledních letech začíná objevovat poměrně hojně v našich domácnostech. Patří do rozsáhlé skupiny bromélií a je atraktivní nejen svým výrazným květenstvím, ale i samotnou růžicí protáhlých listů. Guzmánie rostou ve volné přírodě epifytním způsobem vysoko v korunách pralesních velikánů, v našem bytě jim nejvíce svědčí polostín bez přímého slunce. Její tuhé listy kočky zpravidla nelákají, a i kdyby se do nich zakously, nepředstavuje pro ně tato zkušenost žádné riziko.

Nephrolepis

Kapradiny jsou mnohdy bez rozdílu považovány za jedovaté rostliny. Rod Nephrolepis, označovaný mezi pěstiteli též jako bostonská kapradina, není výjimkou, a přitom její listy jsou pro kočičí žaludek zcela bezpečné. Je to zároveň rostlina velmi nenáročná na pěstování, miluje polostinná stanoviště a pravidelnou vydatnou zálivku. Pokud má vody málo, dá nám to najevo opadáváním svých drobných lístků.

Rostliny přímo k zakousnutí

Pokud máte svého chlupatého mazlíčka skutečně rádi, poradíme vám rostlinu, které nejen že není jedovatá, ale naopak slouží přímo k tomu, aby si na ní vaše kočička pochutnala. Jde o šáchor střídavolistý, jehož trsy dlouhých sytě zelených listů chovatelé znají pod názvem „kočičí tráva“. Jejím spásáním umožníte své kočce, aby si pročistila svůj trávicí trakt a dopřejete jí přitom příjemnou relaxaci. Přitom získáte jistotu, že vaše ostatní pokojovky zůstanou v bezpečí.