Kyselý reflux: jak jej odhalit a předcházet mu
Foto: antoniodiaz / shutterstock

Kyselý reflux: jak jej odhalit a předcházet mu

Pokud jste někdy zažili kyselý reflux, dobře víte, že to není nic příjemného. Dostaví se, když se kyselina z vašeho žaludku vrací do jícnu. Jeho nejčastějším příznakem je pálení žáhy a pálení na hrudi. Proto si mnoho lidí myslí, že mohou mí i infarkt. Jelikož má mnoho příčin, neexistuje univerzální léčba – nejlepší je proto změnit svůj životní styl a stravovací návyky, abyste refluxu předcházeli.


Udržujte si zdravou hmotnost

Nadváha je jedním z nejčastějších spouštěčů kyselého refluxu. Nejlepším řešením pro zmírnění příznaků je udržení zdravého indexu tělesné hmotnosti. To znamená jíst výživnou stravu s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny a mít pravidelný pohyb. Třicet minut fyzické aktivity se střední intenzitou každý den stačí.

Vyhněte se určitým potravinám

U většiny lidí s kyselým refluxem existují určité potraviny, které tento symptom zhoršují. Potraviny, které jsou příliš kořeněné, kyselé nebo mastné mají mnohem větší pravděpodobnost, že způsobí reflux a pálení žáhy než jiné. Může chvíli trvat, než zjistíte, které potraviny jsou pro vás špatné. Experimentujte s vyřazováním různých potravin z vaší stravy, abyste viděli, kdy přijde zlepšení.

Zdroj: Autor: Africa Studio / Shutterstock

Dejte si na talíř méně jídla a jezte ho pomalu, věnujte čas tomu, abyste jídlo ocenili a vychutnali si ho.

Jezte pomalu a méně

Polykat velké množství jídla je jednou z nejhorších věcí, které můžete udělat, pokud trpíte kyselým refluxem. Když je váš žaludek plný, do jícnu se přivede mnohem více kyseliny – takže to můžete napravit střídmým stravováním. Dejte si na talíř méně jídla a jezte ho pomalu, věnujte čas tomu, abyste jídlo ocenili a vychutnali si ho.

Zkuste spát jinak

Někdy kyselý reflux nemá nic společného s vašimi stravovacími návyky, ale může být způsoben nesprávnou spánkovou polohou. Pokud vaše hlava není mírně vyvýšená nad vaše tělo, můžou kyseliny snáze stoupat do krku, což způsobuje noční pálení žáhy.

Zjistit, co způsobuje váš kyselý reflux může nějakou dobu trvat, ale jakmile to zjistíte, budete schopni eliminovat spouštěče a v budoucnu předcházet bolestivým příznakům.

 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Zdraví

Kakao a jeho léčivé účinky: Jak často a kterou čokoládu užívat, aby nám pomohla a neškodila

Kakao a jeho léčivé účinky: Jak často a kterou čokoládu užívat, aby nám pomohla a neškodila

V malém množství lék, ve velkém zbraň, i tak by se dala vyjádřit cesta kakaa, tzv. aztéckého “hořkého pití”. Dnešní použití kakaa má jen málo společného s tím původním, kdy bylo užíváno především pro svůj léčebný účinek.

Jak bezpečně poznat, že trpíte depresí? 5 příznaků, které vám otevřou oči

Jak bezpečně poznat, že trpíte depresí? 5 příznaků, které vám otevřou oči

Všichni známe ty klasické příznaky deprese, jako je celková apatie, ztráta chuti do života, stranění se lidí, uzavírání se sami do sebe či v horším stupni myšlenky na sebevraždu. Tohle jsou ty klasické příznaky, které každému rozblikají v mozku to varovné červené světýlko „něco je špatně!“.  Jaké jsou další, ty méně jasné příznaky?

Migrény: Jak jim předcházet, aby vás tak často netrápily

Migrény: Jak jim předcházet, aby vás tak často netrápily

Každý, kdo někdy zažil migrénu, ví, jak nepříjemná je tato bolest hlavy. Často je provázena také nevolností, a dokonce i zvracením a poruchami zraku. Na bolest hlavy pomohou léky, nicméně s migrénou si hned tak neporadí. S migrénou prostě musíte lehnout do postele, kde můžete strávit i několik dnů. Jak migrénám předcházet, pokud vás často trápí?

Několik tipů, jak zlepšit svou imunitu konzumací syrového česneku

Několik tipů, jak zlepšit svou imunitu konzumací syrového česneku

Česnek je svou chutí výrazný i ve vařené formě, ale jeho účinky jsou mnohem silnější, zařadíme-li ho do pokrmu syrový. Přečtěte si několik informací o zdraví prospěšných látkách, kterými se česnek chlubí a začněte jej přidávat do jídel čerstvý a syrový.

Trojice nejulítlejších diet na světě aneb tohle už snad nemohou myslet ani vážně

Trojice nejulítlejších diet na světě aneb tohle už snad nemohou myslet ani vážně

Štíhlé tělo by chtěl asi úplně každý, jenže bez hlídání si, co jíme, nebo sportu, ho příroda nadělila jen málokomu z nás. Pak nezbývá než zkoušet držet diety nebo se trápit v posilovně. A to druhé, co si budeme nalhávat, není úplně všem po chuti.


Další články z rubriky Zdraví