BEATLES: Je to právě 52 let, kdy chlapci z Liverpoolu zahráli na posledním živém vystoupení a šokovali celý svět
Foto: Lenscap Photography / www.shutterstock.com

BEATLES: Je to právě 52 let, kdy chlapci z Liverpoolu zahráli na posledním živém vystoupení a šokovali celý svět

Krátký improvizovaný koncert, který trval 42 minut, než ho přerušili policisté, zůstane navždy vzpomínkou na legendární kapelu, která ohromila, pobouřila a inspirovala celý svět a změnila hudební historii.

Překvapení pro fanoušky

Nikdo tenkrát při lednovém vystoupení netušil, že koncert na střeše londýnské budovy Apple Records bude tím posledním živým vystoupením 4 kluků z Liverpoolu před publikem. Ve skutečnosti šlo o improvizované vystoupení po tříleté pauze, kdy se rozhodli nevystupovat naživo.

Proto byla tato mimořádná událost velkým překvapením. John Lennon, Ringo Starr, Paul McCartney a George Harrison se představili jako skutečné hvězdy světového kalibru s extravagantním vzhledem, kde nechyběly kožichy, červený kabát nebo dámské ponožky přetažené přes mikrofony jako tlumiče větru.

Kluci z Beatles se na střeše budovy Apple Records objevili neohlášeně v pravé poledne a rozjeli pořádnou show. Všude kolem budovy se začali shromažďovat překvapení kolemjdoucí a zpráva se šířila jako blesk po celém Londýně. Během pár minut byly plné okolní střechy a utvořila se fantastická atmosféra. Koncert bohužel neměl povolení, a tak spolu s fanoušky se k budově vydali i policisté.

Zaměstnanci v budově Apple Records původně nechtěli strážce pořádku vpustit dovnitř, ale nakonec pod pohrůžkou zatčení policisty vpustili. Kapela ještě chvíli vydržela hrát, ale potom vystoupení ukončila.

I přes veselost a nadšení diváků bylo zřejmé, že mezi členy kapely vládne napětí. Po tomto vystoupení skupina ještě vydala album ABBEY ROAD, ale v září téhož roku (1969) se kapela Beatles neoficiálně rozpadla. 

Vznik kapely

Oficiální založení kapely se datuje do roku 1960. Původní obsazení bylo: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Stuart Sutcliffe a Pete Best. Po Sutcliffeovi brzy převzal baskytaru McCartney. Po odchodu Peta Besta zasedl za bicí v roce 1962 Ringo Starr.

Právě v tomto složení se z Beatles stal fenomén. V roce 1963 spatřilo světlo světa první album PLEASE PLEASE ME a následovalo dalších 12. Každá z písní se stala celosvětovým hitem. Ještě dnes se snaží mladé kapely styl Beatles napodobovat.

 
 
 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy