Dodržováním těchto pravidel se zajistí to, že oleandry budou krásné a zdravé a budou bohatě kvést mnoho let

Dodržováním těchto pravidel se zajistí to, že oleandry budou krásné a zdravé a budou bohatě kvést mnoho let
Oleandry jsou krásné a na údržbu nenáročné rostliny, které jsou ozdobou zahrad i teras. K tomu, aby oleandry bohatě kvetly a měly pěkný tvar, je potřeba jejich pravidelné a správné omlazení.

Oleandr řez dobře snáší

Oleandry přirozeně tvoří pěkný tvar koruny, proto není prořezávání zcela nutné, díky řezu ale budou krásně kvést. Prořezání je také nezbytné kvůli zmenšení příliš velkých rostlin, a to hlavně při přesunu na přezimování. Prořezávání oleandrů není složité a rostliny řez dobře snáší. Přesto je potřeba mít určité znalosti a dodržovat pravidla, jak řez provést správně. Poupata oleandru se totiž začínají vyvíjet už koncem léta předchozího roku. Příliš radikální řez by tedy zabránil tomu, aby rostlina druhý rok bohatě kvetla.

Prořezávání oleandrů na jaře

Pravidelné prořezávání by mělo být provedeno brzy na jaře, dřív než začne vegetační období, doporučuje se konec února nebo začátek března. Při jarním řezu se odstraní poškozené, suché i nevhodné větve. Také se provede tvarovací řez, aby koruna získala požadovaný tvar. Při řezu je potřeba mít na paměti, že nelze zastřihovat špičky všech výhonů. Ze špiček výhonů totiž vyrůstají poupata. Nežádoucí výhony je možné zastříhnout i v létě. Díky tomu se podpoří růst a zabrání se tomu, aby rostlina příliš vzrostla. Po odkvětu se na keři objeví plody, ty je potřeba nechat, protože se z nich příští rok vyvinou poupata.

Příliš radikální řez by tedy zabránil tomu, aby rostlina druhý rok bohatě kvetla.
Příliš radikální řez by zabránil tomu, aby rostlina druhý rok bohatě kvetla. | Zdroj: OlafSpeier / Depositphotos

Podzimní řez oleandrů

Podzimní prořezání se provádí před přemístěním oleandrů na zimní stanoviště. Odstraní se poškozené a staré větve, které zbytečně zahušťují korunu a už nebudou kvést. Tenké větve je možné seříznout až k základně, odstraní se také nemocné a napadené části rostlin. U starších rostlin, které začínají vadnout, je nezbytný radikální řez, kdy se větve seříznou na 40 až 50 centimetrů. Takto silný řez je možno provést jen u zdravých rostlin, slabé rostliny je potřeba přesadit do nového substrátu, aby zesílily.

Základní pravidla prořezávání

Prořezání musí být provedeno opatrně a s rozmyslem, nadměrné sestříhání by totiž mohlo rostlinu oslabit a omezit kvetení, příliš hluboký řez do starého dřeva by dokonce mohl způsobit uhynutí rostliny. Při radikálním omlazení starších a přerostlých oleandrů je potřeba počítat s tím, že v příštím roce nepokvetou. Mladé rostliny se stříhají méně, aby se podpořil růst koruny.

Jak při řezu oleandrů postupovat

  • je potřeba použít ostré zahradnické nůžky, aby se zabránilo poškození rostliny. Nůžky by měly být vydezinfikované, aby nedocházelo k šíření chorob,
  • zkrácení příliš dlouhých výhonů zajistí kompaktní tvar koruny,
  • větve se zkracují o třetinu až polovinu délky,
  • řez se provádí šikmo nad pupenem, který směřuje ven z koruny,
  • po prořezání je potřeba ošetřit rány štěpkovacím balzámem, aby se zabránilo vzniku infekcí,
  • je třeba používat pracovní rukavice, protože oleandry jsou jedovaté.