Po ledových mužích nezapomeňte zasadit těchto 20 druhů zeleniny

Po ledových mužích nezapomeňte zasadit těchto 20 druhů zeleniny
Pankrác, Servác a Bonifác jsou svatí muži, kteří slaví svůj svátek v polovině května. Někdy se jim také přezdívá muži ledoví nebo zmrzlí. Do zahrádek a zahrad totiž mohou přinést led a mráz, který všechno zničí. Co s tím? Rostliny citlivé na chlad vysazujte na zahrádku až po 14. květnu. Zbytečně neriskujte. Mohli byste přijít o celou úrodu.

Vhodný čas na výsadbu zeleniny

Ačkoliv vášniví zahrádkáři se už určitě nemohou dočkat, až budou moci přesunout sazeničky ven na zahradu nebo vyset mrkev, my radíme nespěchat. Do polovina května totiž stále hrozí mrazíky (především ty ranní), které mohou rostliny zničit. S prací na zahradě se tedy vyplatí počkat až po svátku Pankráce, Serváce a Bonifáce.

Speciální tip pro vás: Pokud teploty klesají k nule nebo pod bod mrazu i v druhé půli května, zakryjte vysazené rostliny netkanou textilií. Rostliny (a semena) přikryjte i v případě, že hrozí velké deště. 

Jako ochranu před mrazem můžete použít například netkanou textilii
Jako ochranu před mrazem můžete použít například netkanou textilii | Zdroj: potatushkina.gmail.com / Depositphotos

Rostliny, které lze zasadit v květnu přímo na zahrádku

Mezi rostliny, které můžete v květnu sázet rovnou na zahrádku patří květák, fazole, hrách, fenykl, okurky, dýně, pórek, mangold, pastiňák, ředkvičky, ředkev, červená řepa, rukola, salát, špenát, cuketa, cukrový hrách, cibule. Některé z těchto rostlin jsou na mráz a chlad citlivé více (například salát), některé méně. Dobře mráz snáší například hrách, pórek nebo pastiňák. Příliš nevadí ani ředkvičkám.

Existuje dokonce i zelenina, která dokáže přezimovat a sklízet ji můžete třeba v lednu. Mluvíme teď například o pórku. Pokud k němu přihrnete hlínu a nenecháte půdu zmrznout moc rychle nebo hluboko, zeleninu mrazy nikterak neohrozí. Na čerstvém pórku si tak můžete pochutnat třeba na Vánoce. Celou zimu můžeme na záhonech ponechat i pastiňák.

Speciální tip pro vás: Pokud patříte mezi zahrádkáře začátečníky, vyzkoušejte pěstování hrachu. Hrášek je velice nenáročná rostlina, vzešlé rostliny jsou otužilé a snesou i mírný mráz. Hrášek není třeba zalévat nikterak často a není třeba ho ani přihnojovat. Jediné co hrách potřebuje, je nějaká opora (například laťky a mezi nimi natažené provázky).

Zelenina citlivá na chlad

Máme tu však i druhou skupinu zeleniny, která je na chlad citlivější. Vysévat byste ji tedy neměli rovnou ven do hlíny, ale měli byste ji nejprve předpěstovat doma na parapetu. O jakou zeleninu se jedná? Například o kedlub, lilek, brokolici, růžičkovou kapustu, rajčata nebo papriky. Teprve poté, až rostliny vyrostou a dostatečně zesílí, je vhodné přesunout je ven. (Několik dní je nechte venku na místě chráněném před větrem a deštěm a také ve stávajícím květináči a teprve poté je přesaďte do hlíny.)