Jak na pěstování rostlin ze supermarketové zeleniny

Jak na pěstování rostlin ze supermarketové zeleniny
Možná už jste slyšeli, že si z pecky avokáda můžete vypěstovat celý stromek avokáda. Ale jak je to se zeleninou, a dokonce se zeleninou ze supermarketu? Také může být základem pro vaše pěstitelské umění?

Zeleninu nemusíte pěstovat zdaleka jen na záhonku nebo v květináči. Jak pokročily technologie a vědecké bádání, přicházejí na pořad dne i další alternativní způsoby pěstování zeleniny. Populární je například hydroponie, kdy je zemina vyměněna za speciální roztok plný živin. Tento princip se uplatňuje například při pěstování rostlin nebo zeleniny na střechách domů, případně obchodních center. Ale pokud si tento roztok seženete, můžete ho klidně použít i doma. Případně se leckterá zelenina dá pěstovat v jutových pytlích, vnitřních květináčích nebo ve speciální vertikální zahradě.

Zelenina ze semínek

Jak asi víte, většina druhů ovoce a zeleniny v sobě má semena. Takže pokud si koupíte zeleninu ze supermarketu, můžete z ní tato semena vyndat a pak je zasadit. Výsledek není vždy stoprocentní a leckterá vám nevzklíčí. Ale třeba u tykví nebo melounu byste uspět mohli. Stačí semínka usušit, zasadit a pak pečlivě zalévat. Úroda z nich vás pak nejen potěší, ale ušetří vám peníze za další nákup zeleniny.

Zelenina ze zbytků

Leckteré druhy zeleniny se před použitím musejí okrájet. Slupky většina z nás vyhazuje do kompostu, hnědých popelnic nebo je dáváme hospodářským zvířatům. Napadlo vás ale někdy, že byste právě ze slupek mohli vypěstovat novou zeleninu? U některých druhů to je kupodivu možné. Například odkrojenou vrchní část cibule můžete zasadit a vyroste vám z ní nová cibulka. Totéž platí o celeru, kdy vám stačí jen malý odkrojek s vrchní částí rostliny, z níž brzy začnou růst další nové lístky a nakonec se v zemi vytvoří celý nový celer. Totéž platí i o římském salátu nebo zázvoru.

Výsadba česneku

Nebaví vás pořád si kupovat česnek v supermarketu? Vypěstuje si svůj vlastní. Koupený česnek rozeberte na jednotlivé strouzky, neloupejte je a vysaďte do připravených jamek v zemi. Vhodné je přidat pod česnek trochu popela ze spáleného dřeva, který působí jako hnojivo. A ideální dobou k výsadbě česneku je říjen nebo listopad, respektive čas kdy se venkovní teplota už celodenně drží pod 9 stupňů Celsia. S počátkem léta pak můžete sklízet celé hlavičky česneku.

Domácí brambory

Asi tušíte, že když zasadíte do země celou bramboru, pravděpodobně vám z ní vyroste keřík, zapustí kořínky a budete sklízet brambory. To je jeden ze způsobů. Ale pokud vám zbudou větší odkrojky brambor, vysaďte klidně i ty. Jakkoliv to zní neuvěřitelně, i z nakrájených brambor budete mít bohatou úrodu. A ta bude ještě bohatší, pokud je zasadíte do kompostu a budete je po celou sezonu zasypávat posekanou trávou ze zahrádky.

Vsadit můžete celou bramboru, ale i jen její odkrojek, čekat vás pak může bohatá úroda
Vsadit můžete celou bramboru, ale i jen její odkrojek, čekat vás pak může bohatá úroda | Zdroj: maxsol7 / Depositphotos

Bylinky ze supermarketu

V obchodě si můžete koupit i bylinky přímo zasazené do květináčku. Pokud byste je chtěli rozmnožit, je to poměrně snadné. Jeden stonek vytrhněte a vložte do sklenice s vodou, kde za pár dní začne vypouštět kořínky. Pak ho stačí jen vysadit. A totéž platí, i pokud si koupíte čerstvé, už utržené bylinky, které ale mají dostatečně dlouhé stonky. Skvěle vám to půjde například s bazalkou.

Mrkev

Většina lidí si nakoupí semínka mrkve a tu pak sází, přesazují a tak dále. Pěstovat mrkev je poměrně pracné. Pokud hledáte jednodušší způsob, zkuste zkrátka ze zakoupené mrkve odkrojit vrchní část a vložit ji do vody. Už brzy se na ní začnou objevovat první listy.

Luštěniny

Nechat naklíčit hrách je poměrně snadné. A stejně můžete postupovat i s fazolemi a dalšími luštěninami. Pokud si je tedy v supermarketu koupíte v sušené formě, můžete je zkusit položit na mokrou vatu a nechat řádně namočit a naklíčit. Pak je můžete klidně začít sázet a těšit se na úrodu.

Zdroje článku: