Za dírky v listech bazalky stojí škůdci

Za dírky v listech bazalky stojí škůdci
Nezaměnitelná vůně bazalky si získala oblibu nejen u lidí, ale i u škůdců, kteří rádi napadají aromatickou bylinku a zanechávají v ní malé dírky. Kterých pět škůdců nejčastěji napadá bazalku a jak ji před nimi chránit?

Bazalka je zdraví prospěšná bylinka

Bazalka obsahuje v první řadě spoustu tělu prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vitamínů A, B, a C, hořčíku, zinku, draslíku, mědi, železa, manganu, tříslovin, flavonoidů a dalších látek, které usnadňují odkašlávání a uvolňují dýchací cesty. Pomáhá také při problémech s nadýmáním, podporuje trávení a má pozitivní účinek na psychiku člověka. Bylinku je vhodné zavést do jídelníčku při chřipce či nachlazení. Údajně má aromatická rostlina afrodiziakální účinky. To všechno jsou důvody, proč začít pěstovat bazalku nebo alespoň ji začlenit do jídelníčku.

Pěstování bazalky

Bazalka má v kuchyni všestranné využití. Můžete z ní vytvořit pesto, dochucovat různé omáčky, zkrátka je nejoblíbenější v italské kuchyni. Velmi často je součástí pizzy, její svěží a aromatická vůně je ideální náhradou za nadbytek soli, který není pro naše tělo příliš zdravý. Ideální doba pro pěstování bazalky od semínka je od března do dubna. Květináč naplňte substrátem, semínka vložte kousek pod povrch a mírně je zatlačte prsty. Od této chvíle je důležitá pravidelná zálivka po dobu zhruba tří týdnů. Poté můžete bylinku přesadit do většího květináče nebo umístit do záhonu. Pozor však na přízemní mrazíky, které bazalka nezvládá. Z tohoto důvodu je lepší dočasné řešení na parapetu.

Dobrá péče nezaručí ochranu

Po zasazení bylinky lze bazalku poměrně brzy sklízet. Pokud nedojde ke komplikacím, zpravidla během několika týdnů dostanete odměnu za svou péči. Typická vůně bazalky je na obtíž pro některý hmyz, speciálně vosy, které její vůni nesnáší. Za poškození listů rostliny většinou stojí škůdci. Pojďme se podívat na nejčastější viníky:

·        mšice,

·        slimáci,

·        plísně a hniloba,

·        mouchy,

·        housenky.

S výskytem plísně a hniloby souvisí vysoká vlhkost. Při zálivce se vyhýbejte přímému zalévání listů rostliny. Snažte se udržovat mírně vlhký substrát, aby nebyl podmáčený.

Mezi nejčastější škůdci jsou například slimáci
Mezi nejčastější škůdci jsou například slimáci | Zdroj: ginasanders / Depositphotos

Jak se vypořádat se mšicemi

Pokud jsou listy bazalky zbarvené, skvrnité nebo mají dokonce dírky, pravděpodobně se stali oběťmi mšicí. Mšice patří mezi nejčastější škůdce bazalky, které můžete na své rostlině najít. Jakmile na ně narazíte, je potřeba co nejdříve zakročit. Zbavit se mšicí není vůbec jednoduchá záležitost, nabízí se například oplach listů silnějším proudem vody nebo odstranění mšic rukou či jiným, ale šetrným nástrojem. Mšice jsou oblíbenou pochoutkou ptáčků nebo berušek. Nabízí se také varianta přirozené ochrany, že v blízkosti bazalky budete pěstovat česnek, cibuli nebo levanduli.

Čaj a vývar jako další domácí prostředky

Velmi účinné jsou různé vývary nebo čaje. Pro přípravu čaje zalijte jednotlivé bylinky vroucí vodou a nechat je louhovat. Po vychladnutí nastříkejte na postiženou rostlinu. Mezi vybrané bylinky patří přeslička rolní, česnek, oregano, cibule nebo pelyněk. Vývar z kopřiv je dalším způsobem, jak se zbavit mšic. Ponechte kopřivu ve vodě dva dny, a poté aplikujte vývar na rostlinu, pozor však na delší louhování, které může vést k vytvoření kopřivového hnoje, který už je pro bazalku nebezpečný.

Slimáci v záhonu

Nevýhodou pěstování bazalky na záhonu je velká pravděpodobnost napadení slimáky a jinými plži. Z tohoto důvodu se snažte co nejvíce ochránit rostliny tím, že znesnadníte těmto požíračům naší úrody cestu k nim. Vytvoření překážek v podobě rezavých překážek kolem záhonů nebo použití pilin, rozdrcených skořápek a dalších předmětů, které znesnadní pohyb plžů, je velmi dobrý způsob obrany.

Zdroje článku: