Praktické rady pro pěstování bylinek v květináčích

Praktické rady pro pěstování bylinek v květináčích
Chcete ve své kuchyni používat čerstvé suroviny, ale chybí vám zahrada? Toužíte po chuti svěžích bylinek, ale bojíte se jejich pěstování doma? Vyzkoušejte pár zaručených rad, díky kterým pěstování bylin hravě zvládnete i v panelákovém bytě. Co k tomu budete potřebovat?

Vsaďte na mátu, bazalku a oregano!

Správný výběr bylinek vhodných k pěstování v domácím prostředí je velmi důležitý. Bylinky jsou relativně nenáročné na péči a zároveň poskytují skvělou úrodu. V květináči se dobře povede zejména mátě, šalvěji, bazalce, petrželce, tymiánu a oreganu, což jsou zároveň také jedny z nejčastěji používaných bylinek v kuchyni. Z těch aromatičtějších a výraznějších bylin, které jsou snadné na péči zmiňme pažitku, rozmarýn a koriandr.

Ne všechny byliny jsou však vhodné pro úplné začátečníky. Některé totiž vyžadují speciální péči, specifické podmínky prostředí nebo větší prostor k rozrůstání. Pokud jste však zkušenými pěstiteli, vyzkoušejte mateřídoušku, fenykl, saturejku nebo kardamom, který má již opravdu speciální požadavky na teplotu a vlhkost prostředí. Na zahradu, balkon nebo venkovní parapety se pak nejvíce hodí byliny, které nejsou náchylné na změny teplot. Dařit se tam bude opět zejména mátě, šalvěji, oreganu a meduňce. Tyto byliny se rádiy rozrůstají ve velkých nádobách.

Bylinky v květináči i na balkoně

Po vhodně zvolených bylinkách k pěstování u vás doma se zaměřte na dobré květníky či truhlíky. Vybírejte větší nádoby, do kterých se vejde dostatečná drenáž, abyste zabránili přemokření kořenů, což vede k jejich následnému uhnívání. Použít však můžete klasické i designové nádoby, do kterých nasypete kvalitní zeminu, která je přímo určená k pěstování bylinek. Takovou půdu běžně seženete v zahradnictví nebo velkoobchodech. Použít můžete i klasickou univerzální půdu pro pokojové rostliny, kterou jednou za čas přihnojíte hnojivem pro bylinky. Díky tomu vám zůstanou krásně svěží a plné chuti.

Bylinky mají rády dostatek přirozeného světla, dopřejte jim alespoň 6 hodin sluníčka. Dařit se jim tedy bude zejména na parapetu nebo na balkoně, kde jim budete dodávat pravidelnou zálivku. Své bylinky ale nepřelívejte a zároveň je nenechejte ani moc dlouho na suchu, tyto velké změny nesnášejí moc dobře. Nejlepší bylinky jsou čerstvé, proto je pravidelně používejte při vaření a nebojte se je prořezávat nebo z nich odtrhávat lísky. Pravidelné řezání naopak potřebují ke svému dobrému růstu a k tomu, aby zůstala rostlina zdravá a silná. Díky těmto pár trikům si můžete i vy vychutnat chuť a vůni bylinek z pohodlí vašeho domova.

Dopřejte bylinkám dostatečné množství přirozeného světla
Dopřejte bylinkám dostatečné množství přirozeného světla | Zdroj: duskbabe / Depositphotos

Pozor na bylinky z obchodů

Pozor si však dejte na bylinky koupené v síti velkoobchodů. Jejich růst je značně urychlen, a proto se často stává, že jsou určené pouze na jednu spotřebu. Pokud chcete začít byliny pěstovat, kupte si nejlépe sazeničku na trhu nebo ve specializovaném obchodě. Největší radost vám však udělají ty, které se vypěstujete sami od semínka.

Pěstování bylinek je opravdu snadné a vy tak získáte neomezený přísun čerstvých přísad na vaření a krásně jimi provoníte svou domácnost.

Zdroje článku: