Válka s plevelem: Těchto deset druhů by na vaší zahradě nemělo co dělat

Válka s plevelem: Těchto deset druhů by na vaší zahradě nemělo co dělat
Boj s plevelem je pro mnoho zahradníků nekonečný boj, často s neuspokojivým finálním výsledkem. Některé plevely se nejen šíří nekontrolovaně, ale také mohou poškodit ostatní rostliny ve vaší zahradě nebo vám zničit vaši úrodu. Pojďme se společně podívat na to, kterému přerostlému plevelu byste měli věnovat svou pozornost, aby vaše zahrada byla v perfektním stavu.

1. Pampeliška

Pampeliška je na oko sice pěkná rostlina, pro mnohé zahrádkáře se však velmi často stává noční můrou. Přesto že je velmi známá pro své léčivé účinky a dobrý pomocník je i kuchyni. Pampeliška obsahuje stovky semen, které se jednoduše dostanou ven a vítr je roznáší daleko po okolí a tak může být vaše zahrada poseta samými pampeliškami, kterých se ale jen velmi těžko zbavuje. Pro vyhubení zkuste použít domácí roztok vody a octu v poměru 3:1.

2. Přísavník  - Psí víno

Když se vám na zahradě přisaje Přísavník, kterého jste si tam jako okrasu plotu nenasadili sami, máte velký problém! Zbavit se jej je velmi složité a rád využívá živin stromů a plodin v jeho okolí a rozrůstá se tak nehlídanou rychlostí.  Zkuste na tento rychle se rozrůstající plevel použít domácí hubení, pomocí mýdlové vody, octu a soli. 

3. Pcháč oset

Pcháč oset je nejznámější druh bodláku. Je známý svou schopností rychle se rozšiřovat díky svým ostnatým semínkům, které se snadno chytají na srsti zvířat a oblečení. Tento druh plevelu může brzy přerůst a utlačit méně agresivní rostliny. Nejlepší je používat herbecidy v době kvetení, kdy má nejvyšší citlivost.

4. Křídlatka japonská

Tento invazivní druh pochází z Asie a v Evropě a Severní Americe se rychle šíří. Křídlatka japonská je silná, vysoká rostlina, která je schopna ovládnout velké plochy, čímž vytlačuje místní rostliny a krade živiny pro svůj růst všemu, co je v jejím okolí. Ideálním obdobím pro hubení je červen až září. Zkuste použít domácí přípravek z vysokoprocentního alkoholu a vody.

5. Ambrozie peřitá

Ambrozie peřitá je známá především tím, že její pyl může vyvolávat alergické reakce u lidí. Kromě toho rychle roste a je obtížné ji vymýtit, protože každá rostlina produkuje tisíce semen.

6. Bršlice kozí noha

Bršlice je extrémně invazivní a její rozrůstání může být devastující pro místní ekosystémy. Má tendenci rychle se šířit a přežívá v různých půdních podmínkách.

7. Pýr plazivý

Pýr je pro mnohé zahradníky noční můrou kvůli jeho schopnosti rychle se rozšiřovat podzemními výběžky. Je téměř nemožné ho vymýtit pouze vytrháváním, protože i malé kousky kořenů mohou vyrašit.

8. Kanadský oves

Kanadský oves je další druh plevelu, který rychle roste a má tendenci přežívat i v nepříznivých podmínkách. Jeho semena mohou přežít v půdě několik let.

9. Svlačec

Svlačec, nebo také bindweed, je známý svou schopností ovíjet se kolem jiných rostlin a dusit je. Jeho bílé, trumpetovité květy mohou být sice přitažlivé, ale rostlina je agresivní a obtížně se kontroluje.

10. Černý bez

Ačkoliv černý bez může být užitečný pro výrobu sirupů a džemů, jeho divoké formy mohou být invazivní a rychle se šířící, což může vést k potlačení méně dominantních rostlin.