Jaký bylinkový čaj si dát před spaním, aby se vám zdály živé sny
Foto: Arkhipenko Olga / Shutterstock

Jaký bylinkový čaj si dát před spaním, aby se vám zdály živé sny

Pokud patříte mezi milovníky živých snů a rádi odhalujete zákoutí své mysli, určitě se vám bude hodit některá z níže uvedených bylinek. Ty v přiměřeném množství zklidňují tělo a současně podporují fungování té části mozku, která je zodpovědná za sny.

Na lepší spánek a živé sny používaly byliny již starověké kultury po celém světě, a to obzvlášť rostliny se sedativním účinkem. V sílu bylin, které způsobují uvolnění a soustředění během spánku, věřili lidé v Mexiku, Číně i Indii, ale i v českých zemích mají byliny ve snících rituálech velkou tradici. Níže uvádíme pouze osvědčené byliny, které si můžete v našich podmínkách sami vypěstovat. 

Rozmarýn

Rozmarýn je báječný jako koření do jídla i jako bylinka pro soustředěné snění. Rozmarýn zvyšuje mozkovou cirkulaci, pomáhá k lepšímu soustředění a tudíž může také pomoci zlepšit vybavování snů. Někteří vědci zjistili, že pouhá vůně rozmarýnu stačí ke stimulaci paměti a zdravých mozkových funkcí.  Kromě toho působí proti celkové ochablosti, migrénám a svalovým bolestem. 

Levandule

Snad každý měl někdy pod svým polštářem pytlík se sušenou levandulí. Její uklidňující a harmonizující účinky jsou léta známy. Čaj z levandule pomáhá nejen při nespavosti, bolestech hlavy a nervové slabosti, ale také navozuje dobrou náladu, pozitivní myšlení a otevírá mysl. 

Zdroj: Autor: Andrea Winkler / Shutterstock

Chmel

Chmel je známý svými uklidňujícími účinky, výrazně tlumí nervové podráždění a pomáhá léčit nespavost. Odvar z chmele by se měl popíjet až těsně před spánkem, protože způsobuje ospalost. Pro zvýšení účinku bylinkáři doporučují zalít chmelové šištice horkým mlékem a ponechat 10 minut louhovat, poté osladit medem a posypat skořicí. 

Kozlík lékařský

Kozlík nebo také kočičí kořen doporučovali už staří řečtí léčitelé. Při léčbě nespavosti jej s oblibou používala ve 12. století Hildegarda z Bingenu. Odvar z kozlíku zlepšuje celkovou kvalitu spánku, aniž by ovlivnil probouzení. Naopak ze snění se díky jeho harmonizujícím účinkům vrátíte snáze a sny byste si měli také lépe pamatovat. 

Pelyněk černobýl

Pelyněk se jako známá šamanská bylina hojně používala jako vykuřovadlo na ochranu a také při rituálech spojených s věštěním a snovou magií. Výrazné aroma byliny údajně stimuluje jasné myšlení a pozitivně ovlivňuje podvědomí. Podle starých tradic pytlík se sušeným pelyňkem pod polštářem zklidňuje mysl spícího a chrání jej před zlými sny.

Šalvěj lékařská

Šalvěj prospívá klidnému spánku a navozuje magické, jasnozřivé sny. Severoameričtí indiáni si šalvěje velmi cenili a považovali ji za posvátnou. Používali ji hlavně k vykuřování nových obydlí. Podle zkušenosti některých bylinářů po vypití odvaru z šalvěje lékařské prožijete hluboký spánek a ráno se probudíte jako znovuzrození.

Severoameričtí indiáni si šalvěje velmi cenili a považovali ji za posvátnou. Používali ji hlavně k vykuřování nových obydlí.

Zdroje:

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy