Rangoli, umění, které má kořeny až v Indii. Jak vzniká?
Foto: India Picture / Shutterstock

Rangoli, umění, které má kořeny až v Indii. Jak vzniká?

Možná jste tenhle fenomén už viděli na Youtube. Téměř hypnotická videa, na kterých tvůrci vytvářejí z barevného prášku nejrůznější obrazce. O co se jedná a jaký to má vlastně smysl?


Kde se vzalo rangoli

Jde o formu umění, která se jmenuje rangoli. Pochází z Indie, kde se praktikuje během různých významných svátků a festivalů, jako je Tihar (Diwali) nebo Pongal. Traduje se, že barevné obrazce přitahují dobré bohy. Takzvané suché malby jsou také součástí oslav manželství či jiných důležitých životních milníků.

Podstata je poměrně jednoduchá, z různých materiálů se na podlaze vytvářejí obrazce. Může to být třeba barevná rýže, barevný písek nebo okvětní lístky či barevné kamínky.

Jednotlivé vzory se různí podle oblasti. Předávají se z generace na generaci, čímž se v rámci folklóru udržují a naživu tak zůstává i samotná tradice rangoli. Vyhrazeno je toto umění ženám a předává se z matek na dcery.

Vzory používané pro rangoli jsou poměrně propracované a vytvořit výsledný obrazec je proto náročné. Nejčastějšími motivy jsou například lotosové květy, mořské mušle, zvířata a ptáci nebo lidské postavy.

Deepak s barevným rangoli
Zdroj: jamesteohart / Shutterstock

Jak si vytvořit vlastní kresby

Vyzkoušet si prastaré indické umění můžete i sami. Na internetu jsou dostupné nejrůznější vzory. Ty si můžete předkreslit a začít experimentovat.

Většina z nich je symetrická. Geometrické prvky jsou vhodné pro začátečníky, protože jsou jednodušší. Vyobrazení zvířat a božstev jsou o poznání komplikovanější, ocení je tak spíš ti, kteří už mají zkušenosti. A samozřejmě pokud jste skutečně kreativní, můžete si navrhnout i vlastní motivy.

„Kreslit“ můžete po vzoru lidových umělců z Indie tím, co doma najdete, například rýží, ale také kořením, jako je kurkuma. Používají se i mleté křídy a kresby se dotvářejí různými přírodninami. A samozřejmě lze tvořit i s barevnými prášky určenými přímo pro tuto výtvarnou tvorbu, které si koupíte v obchodě. Fantazii se v případě rangoli meze skutečně nekladou.

Zdroj: http://www.swastikrangoli.com/rangoli_history.html

 
 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Hobby

Další články z rubriky Hobby

Objevte krásu orchidejí. Phalaenopsis zvládnete pěstovat i vy

Objevte krásu orchidejí. Phalaenopsis zvládnete pěstovat i vy

Orchideje poutají na první pohled záplavou překrásných květů. Láká vás jejich pořízení? Můžete si je dopřát. Jak se o ně doma vhodně starat, aby nás těšily svým půvabem?

S washi páskami může být umělcem každý. Už jste je zkusili?

S washi páskami může být umělcem každý. Už jste je zkusili?

Washi pásky jsou skvělou volbou pro domácí kreativní tvoření. Ačkoli pocházejí z Asie, hitem se staly i u nás a koupíte je i v českých kamenných obchodech. Co to je a jak se dají využít?

Pořiďte si domů rýmovník, nenápadnou rostlinku s pozoruhodnými účinky

Pořiďte si domů rýmovník, nenápadnou rostlinku s pozoruhodnými účinky

Rýmovník byl dříve relativně neznámou rostlinou. Dnes se zařadil k oblíbeným pokojovkám a jako bonus nabízí pozoruhodné účinky. Co má společného s rýmou a jak ho využít v kuchyni?

Do nového roku přehledně: Jak si vybrat vhodný diář

Do nového roku přehledně: Jak si vybrat vhodný diář

Možná patříte k lidem, kteří neudělají ani krok bez chytrého telefonu a oblíbili si elektronický kalendář. Stále však je dost těch, kteří upřednostňují papírové diáře. Jak si vybrat ten pravý?

Krása v ruinách aneb urbex jako adrenalinový koníček

Krása v ruinách aneb urbex jako adrenalinový koníček

Lákají vás opuštěná místa a máte dostatek smyslu pro netradiční koníčky? Urbex je oblíbenou aktivitou mnoha milovníků dobrodružství. V čem tahle zábava spočívá?


Další články z rubriky Hobby