Zajistí vám klidné spaní. Kde se vzaly indiánské lapače snů?
Foto: marina shin / Shutterstock

Zajistí vám klidné spaní. Kde se vzaly indiánské lapače snů?

Lapače snů doslova zaplavily moderní příbytky. Dají se koupit prakticky ve všech obchodech s dekoracemi a internet je doslova zaplaven návody na jejich výrobu. Kde se vzaly?

Kde se vzaly lapače snů

Lapače snů jsou předměty původně vytvořené americkými indiány. Vyráběly se zpravidla z přírodních materiálů, jako je vrbové proutí a zvířecí šlachy či kůže.

Původní kultura přikládala lapačům snů hlubší význam. Šlo o amulety, které měly zajistit klidnější spánek. Za tímto účelem je domorodé obyvatelstvo používalo především u dětí. O jejich původu kolují v řadě indiánských kmenů četné legendy.

Konkrétně siouxká legenda také vypráví o tom, že lapače snů měly pochytávat nejen zlé sny, ale i negativní myšlenky. Lapač snů tak může současně i plnit funkci totemu. Dnes tak můžeme předpokládat, že i indiáni již provozovali to, pro co našla moderní věda označení daydreaming neboli česky denní snění.

Indiánský lapač snů

Zdroj: Jane Rix / Shutterstock

Jak zacházet s lapačem snů

Mezi indiánským obyvatelstvem se traduje, že zlé sny se zachytí do síťky lapače, kde je ráno zničí denní světlo a sluneční paprsky. Proto by se měl lapač pověsit nad spící osobu, a to současně tak, aby na něj alespoň jednou denně svítilo slunce.

Naopak dobré sny po pírkách na lapači mohou sklouznout nazpět do duše spícího. Spící osobu v lapači symbolizuje kamínek či korálek, který se vplétá doprostřed síťky. Ta je vypletena do kruhu, což je symbolické vyobrazení světa a vesmíru.

Moderní společnost už symbolický význam lapače snů nepociťuje tak intenzivně a mnohdy nám slouží jen jako stylové dekorace.

Z tohoto důvodu tak mnozí i barvy lapače snů vybírají jen podle toho, aby se jim hodil jako designový prvek do interiéru. Psychologie barev jakožto etablovaná psychologická disciplína však ukazuje svůj význam i v tomto případě.

Pakliže tak alespoň z části věříte na moc lapače snů, vybírejte si barvu i podle toho, jakým způsobem na vás působí, nejen podle toho, jestli se hodí k vám domů.

 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy