Chutnal by vám švestkový pečený čaj?

Chutnal by vám švestkový pečený čaj?
Pečený čaj můžeme udělat úplně z kteréhokoli ovoce, a tak se různě experimentuje, než najdeme doopravdy to, co nám nejvíc chutná. Do čaje můžeme přidat právě také švestky, které jsou velice oblíbené třeba na koláče či do buchet, a tak si nikdo asi neumí představit, jak by takové švestky chutnaly upečené v čaji.

Švestka má sama o sobě specifickou chuť a mnoho lidí si tak myslí, že se do pečených čajů úplně nehodí. Pojďme se ale přesvědčit o opaku. 

Švestky a jejich chuť v čaji

Švestka má sama o sobě specifickou chuť. Není ani úplně sladká, ani úplně bez chuti. Prostě něco mezi, známe to. I díky tomu, že švestky nemají tak výraznou chuť se v pečeném čaji často smíchávají s jiným ovocem – například jablky. Švestka a skořice je výborná kombinace, a tak se do pečeného čaje může přidat i kousek skořice buď celé nebo rozemleté. 

K čemu nám je dobrá švestka?

Švestky obsahují neuvěřitelné množství vitamínu B. Díky tomu nám dobře funguje metabolismus, máme silnější vnitřní energii, výkonnost, a především jsme více odolnější proti stresu. Švestky jsou skvělé nejen tehdy, když jste nemocní (během nemoci vám dodávají dostatek vitamínů a vy se můžete rychleji postavit na nohy), ale také když máte drobné či větší zranění. 

Švestky obsahují hrozně moc vlákniny, tudíž jsou velmi zdravé, ale nic se nesmí přehnat. Nalezneme v nich totiž i cukr, sice přírodní, ale ve větším množství by zdraví úplně prospívat nemusel. Díky obsahu cukru jsou švestky často strhávány, pokud držíte nějakou dietu, protože vám přitom úplně nepomůžou. 

Zdroj: Zdroj: Tanya_mtv / Shutterstock

Švestky jsou ale jinak velice zdravým ovocem a určitě byste jich pár za ten rok měli spořádat. Doplňují vám tolik energie, že si to ani nedovedete představit a třeba právě to, že jste teď nabití, vám způsobuje vitamín B, který v nich také nalezneme.

Zdroj:

  • autorský text