Díky těmto tipům se vaše hortenzie stanou nejkrásnějšími ve vašem okolí

Díky těmto tipům se vaše hortenzie stanou nejkrásnějšími ve vašem okolí
Hortenzie jsou symbolickými květinami letních zahrad, ale co když vám odmítají kvést? Zjistěte, jaké faktory mohou stát za tímto jevem, abyste mohli znovu obnovit jejich půvab a zdraví.

Nedostatečná péče a nevhodné podmínky

Jedním z hlavních důvodů, proč hortenzie neraší často, bývá nedostatečná péče. Tyto rostliny vyžadují být v dopoledních hodinách vystavovány plnému slunečnímu svitu, kdežto v odpoledních hodinách vyhledávají spíše stinné prostředí. Pěstovat je však lze i v částečném stínu. Většině hortenzií se daří v pórovitých, bohatých a trochu vlhkých půdách. Na obohacení půdy můžete přidat kompost nebo hnojivo specializované pro hortenzie.

Hortenzie potřebují vlhkou, ale přesto dobře odvodněnou půdu. K zalévání můžete dodržovat „pravidla“ pro zavlažování, ale jednodušší bude se držet faktu, že rostlina vyžaduje vlhkou, ale ne příliš mokrou půdu. Nedostatek vody můžete poznat na kondici listů, které v tomto případě začínají vadnout.

Nesprávné prořezávání

Dalším faktorem, proč se vašim rostlinám nedaří, může být nesprávné prořezávání. Hortenzie se dělí do dvou skupin. První skupina vytváří okvětní pupeny na stoncích od srpna do října. Pokud tedy prořezáváte rostliny na podzim, v zimě nebo na jaře může dojít k poškození těchto pupenů a tím také problém s rozkvetením následující léto. Jsou jimi například Hydrangea macrophylla (velkolistá) nebo Hydrangea quercifolia (dubolistá).

Druhá skupina si vytváří pupeny na novém dřevě. U těchto rostlin tedy dochází k výskytu nových puků v aktuální sezóně, tedy měsíc nebo dva před rozkvětem. Mohou být tedy prořezávány kdykoliv poté, co odkvetou. Například se jedná o rostliny Hydrangea arborescens (stromečkovitými), Hydrangea anomala petiolaris (popínavá hortenzie) nebo stále kvetoucí druhy.

Zazimování

V zimě je důležité rostliny před teplotními podmínkami chránit, především před prvním mrazem a posledním mrazem nadcházejícího jara. Hortenzie vysázené v květináči přemístěte do prostoru s teplotou okolo 10 °C nebo do sklepa. Hortenzie vysázené venku, které nemáte možnost přezimovat ve vnitřních prostorech, zabezpečte. Květináče obalte pytlovinou nebo podobným materiálem. U výsevu do záhonu redukujte zalévání a záhony vystelte rašelinou, pilinami nebo listím, vrchní část obalte vzdušným materiálem.

Závěr

V péči o hortenzie je klíčové pochopení jejich potřeb a správného zacházení. Ať už se jedná o zajištění ideálního množství slunečního svitu, pravidelné zavlažování bez přemokření půdy, nebo odborné prořezávání, každý krok je důležitý pro zdravý růst a bohaté kvetení. Zimní ochrana je rovněž nezbytná pro zajištění, že vaše hortenzie přečkají chladné měsíce bez úhony. S láskou a péčí, kterou těmto nádherným rostlinám věnujete, se můžete těšit na jejich rozkvět, který oživí vaši zahradu každé léto. Pamatujte, že každá rostlina je jedinečná a s trochou pozornosti a úsilí můžete dosáhnout toho, aby vaše hortenzie byly zdravé a plné života.