Sezóna zázvoru nekončí, proč ho jíst dál i během jara? Pomůže vám nejen s nachlazením
Foto: pilipphoto / Shutterstock

Sezóna zázvoru nekončí, proč ho jíst dál i během jara? Pomůže vám nejen s nachlazením

Zázvor lékařský je rostlinou z čeledi zázvorovitých. Tradičně si ho dopřáváme hlavně v zimě, pomáhá totiž posilovat imunitu a bojovat s nachlazením. Umí toho ale mnohem víc. Proč byste mu měli dát šanci po celý rok?


Zázvor v kuchyni: Dochutí pokrmy a pomůže s přejedením

Když se o slovo začne hlásit rýma, sahají někteří z nás po zázvorovém čaji. Oddenek pocházející z Indie nebo Číny má ale mnohem širší spektrum využití.

Hlavní účinnou látkou jsou gingeroly, které jsou zodpovědné za typickou štiplavou chuť. Hledáte inspiraci, jak ji využít v kuchyni? Zkuste zázvorem ochutit olej, na kterém budete připravovat maso nebo zeleninu. Receptům to dodá nový rozměr.

Zdroj: Autor: peterzsuzsa / Shutterstock

Zázvor umí například i zneutralizovat typický rybí pach. V jídle ho pro tento účel nemusíte nechávat, stačí jej nakrájet na plátky, přidat k masu a z hotového pokrmu zase vyndat. Zázvor navíc není ani nutné loupat.

Zázvor má také velmi dobrý vliv na naše zažívání. Tento efekt prokázaly i četné klinické studie. Dokáže totiž snížit agresivitu žaludeční kyseliny a současně zvýšit tvorbu trávicích šťáv. V přiměřených dávkách je vhodný pro tento účel i pro těhotné, jimž uleví od nevolností. Je i pomocníkem v boji s nadýmáním a plynatostí.

Umí potlačit bakterie, které jsou zodpovědné za zánět dásní.

Kdo jí zázvor, toho netrápí záněty ani bolest

Zázvor má antibakteriální účinek a tohoto efektu lze využít například také v ústí dutině. Umí potlačit bakterie, které jsou zodpovědné za zánět dásní.

Pokud jste nachlazení, možná jste si sami všimli, že když sáhnete po zázvorovém čaji, může vám to ulevit dokonce i od bolestí hlavy. Jde o další pozoruhodný účinek zázvoru, který má mnohem širší přesah.

Zázvor skutečně slouží jako velmi všestranné přírodní analgetikum. Kromě bolestí hlavy umí tlumit například také menstruační bolesti.

Za velmi slibné vidí moderní věda také protinádorové účinky gingerolů. Podle dosavadních závěrů se zázvor podílí na apoptóze nádorových buněk nebo na likvidaci volných radikálů. Gingerol zapříčiní v podstatě zablokování krevního zásobení nádoru.

 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Zdraví

Kyselý reflux: jak jej odhalit a předcházet mu

Kyselý reflux: jak jej odhalit a předcházet mu

Pokud jste někdy zažili kyselý reflux, dobře víte, že to není nic příjemného. Dostaví se, když se kyselina z vašeho žaludku vrací do jícnu. Jeho nejčastějším příznakem je pálení žáhy a pálení na hrudi. Proto si mnoho lidí myslí, že mohou mí i infarkt. Jelikož má mnoho příčin, neexistuje univerzální léčba – nejlepší je proto změnit svůj životní styl a stravovací návyky, abyste refluxu předcházeli.

Kakao a jeho léčivé účinky: Jak často a kterou čokoládu užívat, aby nám pomohla a neškodila

Kakao a jeho léčivé účinky: Jak často a kterou čokoládu užívat, aby nám pomohla a neškodila

V malém množství lék, ve velkém zbraň, i tak by se dala vyjádřit cesta kakaa, tzv. aztéckého “hořkého pití”. Dnešní použití kakaa má jen málo společného s tím původním, kdy bylo užíváno především pro svůj léčebný účinek.

Jak bezpečně poznat, že trpíte depresí? 5 příznaků, které vám otevřou oči

Jak bezpečně poznat, že trpíte depresí? 5 příznaků, které vám otevřou oči

Všichni známe ty klasické příznaky deprese, jako je celková apatie, ztráta chuti do života, stranění se lidí, uzavírání se sami do sebe či v horším stupni myšlenky na sebevraždu. Tohle jsou ty klasické příznaky, které každému rozblikají v mozku to varovné červené světýlko „něco je špatně!“.  Jaké jsou další, ty méně jasné příznaky?

Migrény: Jak jim předcházet, aby vás tak často netrápily

Migrény: Jak jim předcházet, aby vás tak často netrápily

Každý, kdo někdy zažil migrénu, ví, jak nepříjemná je tato bolest hlavy. Často je provázena také nevolností, a dokonce i zvracením a poruchami zraku. Na bolest hlavy pomohou léky, nicméně s migrénou si hned tak neporadí. S migrénou prostě musíte lehnout do postele, kde můžete strávit i několik dnů. Jak migrénám předcházet, pokud vás často trápí?

Několik tipů, jak zlepšit svou imunitu konzumací syrového česneku

Několik tipů, jak zlepšit svou imunitu konzumací syrového česneku

Česnek je svou chutí výrazný i ve vařené formě, ale jeho účinky jsou mnohem silnější, zařadíme-li ho do pokrmu syrový. Přečtěte si několik informací o zdraví prospěšných látkách, kterými se česnek chlubí a začněte jej přidávat do jídel čerstvý a syrový.


Další články z rubriky Zdraví