Pěstování zeleniny ve stinné zahradě – vhodné odrůdy a správná péče

Pěstování zeleniny ve stinné zahradě – vhodné odrůdy a správná péče
Nachází se vaše zahrada na místě, kam sluníčko příliš nesvítí, a vy máte obavy, že by vám tu nic nevyrostlo? Není nutné se obávat! I vy si můžete vypěstovat pořádnou sklizeň domácí zeleniny. Jen je potřeba mít na paměti několik věcí, které vám pomohou, abyste při pěstování rostlin nechybovali.

Pro bohatou sklizeň stačí některým rostlinám pouhých pár hodin sluníčka

Pokud máte malou zahrádku, která je téměř celý den v tom největším stínu, pravděpodobně nebudete mít s pěstováním příliš úspěch. I ta nejotrlejší zelenina totiž potřebuje minimum světla, aby rostla, vytvořila plody přiměřené velikosti, obsahovala důležité vitamíny a minerály a také neodmyslitelné aroma. V případě ale, že najdete na zahradě místo, kam alespoň 3 hodiny denně dopadají sluneční paprsky, máte vyhráno.

Jestliže máte tyto minimální požadavky na části vaší zahrady splněny, tak není na co čekat a můžeme se společně podívat na ty odrůdy, kterým se zde bude dobře dařit. Rozhodně můžete vyzkoušet následující druhy:

Kořenová zelenina – brambory, červená řepa, mrkev, ředkvičky

Těmto plodinám bude sice trvat o něco déle, než dosáhnou přiměřené velikosti, ale se sklizní rozhodně můžete počítat. Ředkvičky a ředkve dokonce preferují více stínu. Díky němu nepůjdou tak rychle do květu a nezdřevnatí tak rychle. I ve stínu těmto plodinám dopřávejte bohatou zálivku.

Košťálová zelenina – brokolice, květák, růžičková kapusta, zelí

Koštálovinám se velmi dobře daří na světlých a vzdušných místech. Pokud je vysadíte do stínu, rostou sice pomaleji, ale jejich chuť je mnohem lepší, než pokud jsou velké hlávky těchto plodin vystaveny přílišnému slunci.

Košťálová zelenina vypěstovaná ve stínu chutná skvěle
Košťálová zelenina vypěstovaná ve stínu chutná skvěle | Zdroj: Anjela30 / Depositphotos

Hrách a fazole

Umístění ve stínu těmto plodinám prodlouží jejich vegetační období, neboť hrách i fazole na slunci velmi rychle dozrávají, žloutnou a mění svojí chuť. Nezapomeňte průběžně lusky těchto plodin sbírat. Podpoříte tím tak růst dalších plodů.

Pórek a cibule

Pórku i cibuli se daří velmi dobře v chladnějším a vlhkém prostředí a vystačí si s minimem slunečního svitu.

Stín na vaší zahradě naopak vítejte

Většina zeleniny preferuje polostín. Obzvlášť v parných létech, která se kvůli klimatickým změnám objevují v posledních létech. Nejenom zelenině, ale i více druhům bylinek se dobře daří v polostínu a nejsou závislé na plném slunci. Bylinky jsou skvělým doplňkem do zahrady i tím, že zabraňují škůdcům, aby úřadovali na záhonech. Ideálními bylinkami, které budou prosperovat i ve stínu, je máta, kerblík, pažitka, koriandr, oregano a petržel.

Čemu se ve výsadbě na stinné části vaší zahrady vyvarujte, jsou rostliny původem pocházející ze Středomoří – jako jsou rajčata, cukety či lilky. Tyto plodiny nebudou prosperovat ani v případě, že bude dostatečně teplé počasí, a vy se tak vyhnete zbytečnému zklamání.