Tajemství bohaté úrody rajčat: Jak zasadit a pečovat o rajčata pro maximální výnos

Tajemství bohaté úrody rajčat: Jak zasadit a pečovat o rajčata pro maximální výnos
Už několikrát jste se snažili vypěstovat perfektní rajčata, ale pokaždé se někde stala chyba? S našimi tipy to tentokrát nemůže dopadnout špatně.

Teď nastává ta ideální doba k tomu, abyste se pustili do výsadby rajčat. Správná výsadba však vyžaduje pečlivou přípravu a správnou péči, aby se vašim rostlinkám následují měsíce dařilo dobře, a vy jste tak brzy mohli sklízet šťavnaté plody.

Kam s rajčátky a jak je zasadit?

Než se pustíte do samotné výsadby, vyberte si vhodné stanoviště, na které rajčata zasadíte. Tato zelenina miluje teplá a slunná místa, kam sluneční paprsky dopadají alespoň 6–8 hodin denně. Rozmyslete si, zda rajčata chcete pěstovat od semínka, či si pořídíte malou sazeničku, kterou zakoupíte v květinářství nebo na zahrádkářském trhu. Mnoho zahrádkářů preferuje první volbu a zeleninu pěstuje od semínka, jelikož celý proces růstu tak máte pod naprostou kontrolou. Před výsadbou se však doporučuje semínka předpěstovat.

Balkon, skleník nebo květináč?

Rajčata jsou poměrně jednoduchá na pěstování, a tak je můžete vysázet ven i doma do květináče a dočkáte se vytoužených plodů. Pokud je sázíte ven, počkejte až přejdou první jarní mrazíky a půda se pořádně prohřeje. Nejběžnějším způsobem pěstování rajčat je jejich umístění do skleníku, ve kterém mají rajčata ideální podmínky pro správný růst. Díky skleníku jsou plody často chráněny před škůdci a nepřízní počasí. Skleník by měl být umístěn na světlém místě s dostatkem přirozeného světla, jelikož rajčata světlo a teplo milují.

Pokud zrovna nedisponujete domečkem se zahrádkou, nezoufejte, rajčata vám krásně porostou i v domácím prostředí na balkoně. Pokud na něm máte dostatek prostoru, vyberte si větší květináče nebo kontejnery, které mají hloubku alespoň 30 cm, aby měly kořeny rostliny dostatek místa pro růst. Vhodné jsou k pěstování i klasické kýble. Je však potřeba myslet na to, že se do kontejneru musí vejít ještě drenáž, aby mohla přebytečná voda dobře odtékat.

I v květináči v panelákovém domě můžete pěstovat rajčátka, jen zvolte druh, který se k tomuto způsobu nejvíce hodí. Dobře vám porostou menší druhy, jako jsou cherry nebo keříková rajčata. I zde však platí, že by květináč měl být poměrně dost hluboký pro správný růst kořenů a měl by mít drenážní otvory, aby se zabránilo přemokření půdy. Květy rostlin je pak potřeba ručně opylovat, aby se vytvořil plod. Na balkoně či ve skleníku se o to postarají včely a vítr, doma za ně práci musíte odvést vy.

Na co si dát pozor?

Velmi důležitý je v prvé řadě výběr rajčat. Na trhu jsou dnes k dostání různé barvy, velikosti i chutě. Vyberte si takový druh, který vám nejvíce chutná a kterému vyhovuje prostředí, ve kterém ho budete pěstovat. Podle druhu rajčat zvolte vhodnou zeminu. Ideální je dobře propustná půda, bohatá na živiny, ke které přidáte kompost nebo nějaké vhodné BIO hnojivo, jež půdu zkvalitní a podpoří růst vašich sazeniček. Po samotné výsadbě rajčata řádně zalijte a půdu udržujte neustále vlhkou. Pozor si však dejte na přemokření, jinak by mohlo dojít k uhnívání kořenů. Do zálivky také pravidelně přidávejte speciální BIO hnojiva, která jsou určena přímo na rajčata. Tato hnojiva obsahují vysoké procento draslíku, který přispívá k růstu plodů. Rostlinky pravidelně kontrolujte a zbavujte je škůdců a chorob, jako jsou plísňová onemocnění, mšice nebo slimáci.

Zdroj článku: