Ne všechny hortenzie jsou stejné: Jak rozpoznat ty, které opravdu pomáhají včelám

Ne všechny hortenzie jsou stejné: Jak rozpoznat ty, které opravdu pomáhají včelám
Hortenzie patří mezi nejoblíbenější kvetoucí listnaté keře, které lze pěstovat v květináči, nebo dokonce i v truhlíku. Krásně rozrostlé květy vábí hmyz a včely, ale ne všechny dokážou těmto užitečným tvorům poskytnout nektar a pyl.

Barevná dominanta zahrady

Hortenzie patří mezi oblíbené rostliny, které zdobí nejen zahrady, ale také terasy nebo balkóny v bytech. Jejich dominantou jsou především velké květy, které připomínají koule nebo květinové talíře. Na první pohled mohou vypadat nádherně a dominantě a určitě by kdekoho napadlo, že musí být plné pylu a nektaru. Opak je ale pravdou, skutečné květy poskytující hmyzu potravu jsou většinou schovány pod falešnými květy, u některých druhů se dokonce nenacházejí vůbec. Pokud vám ale záleží na přírodě a máte rádi včely, tak si pečlivě zvolte dané odrůdy.

Pozor na farmářské hortenzie

Farmářské hortenzie jsou příkladem, který dokonale demonstruje protiklady. Tyto krásné květinové koule dorůstají výšky až 120 cm a šířky 100 cm a působí opravdu nádherně. Modrá kvetoucí koule doslova láká hmyz, včetně včel. Tento druh hortenzií se bohužel skládá výhradně z falešných květů. Uprostřed květů se nenachází ani plodný uzel, pestík nebo tyčinka, na které běžně létá hmyz, včetně včel. Falešné květy poznáte i podle toho, že neplodí semena.

Tipy, jak vybrat hortenzie pro hmyz

Chcete-li podporovat diverzitu zahrady a přilákat hmyz, včetně včel, vybírejte jednotlivé odrůdy podle následujících pěti tipů:

 Dávejte přednost hortenziím se snadno dostupnými, malými pravými květy, kde lze spatřit vaječníky, pyl a tyčinky.

Aby jste přilákali do své zahrady včelky, musíte vybrat ten správný tip hortenzií
Abyste přilákali do své zahrady včelky, musíte vybrat ten správný druh hortenzií | Zdroj: serendipity / Depositphotos

 Některé odrůdy latnatých hortenzií jsou rozdílné. Zatímco některé odrůdy produkují většinou nepravé květy, jiné obsahují plodné květy. Pozor také na to, aby květní klasy nebyly příliš blízko sebe. Mezi nejnavštěvovanější odrůdy patří odrůdy „Vanille Fraise” a „Kyushu”.

Uprostřed velké květinové desky hortenzií se nachází mnoho skutečných květin, které jsou jinak lemovány falešnými květy. Podobně tvarované jsou také popínavé hortenzie.

Mezi další šetrné druhy hortenzií patří hortenzie pilovitá a hortenzie sametová.

Volte různé odrůdy, abyste zajistili diverzitu období květu a prodloužili tak celkovou dobu zásobování hmyzu.

Hortenzie latnatá Vanille Fraise a Kyushu

Vanille Fraise v překladu znamená vanilková zmrzlina s jahodami. A podle barvy květu se není čemu divit. Rostlina v době květu mění barvu z krémově bíle na růžovočervenou. Rostliny kvetou v průběhu července až do konce října. Daná odrůda hortenzie láká svým designem osvěžující, chutné zmrzliny, poskytne hmyzu pyl s nektarem a v konečném výsledku je i nenáročná na péči. Hortenzie Kyushu dorůstá výšky a šířky 180 cm, což je o něco méně než Vanilla Fraise (200 cm). Květy bílé barvy se objevují v období od června do srpna.

Hortenzie pilovitá

Hortenzie pilovitá patří k menším hortenziím, což je ideální odrůda pro menší zahrady. Hortenzie latnaté mohou dorůstat výšky až čtyř metrů, zatímco hortenzie pilovitá dorůstá maximální výšky 1,5 metru. V průběhu července začínají květy kvést, nejčastěji v růžovo-fialové a modro-fialové barvě. Květy zdobí rostliny až do konce září.

Zdroje článku: