Jak na bohatou úrodu rajčat? Vyhněte se těmto typickým chybám

Jak na bohatou úrodu rajčat? Vyhněte se těmto typickým chybám
Česká republika je vhodnou lokalitou k pěstování rajčat. Každý zahrádkář rád ochutná rajčata vypěstovaná vlastním úsilím. Rajčata je možné pěstovat různými způsoby.

Rajčata se dají pěstovat na záhoně na zahradě nebo ve skleníku. Kromě toho lze použít truhlíky nebo květináče na balkon, lodžii nebo terasu. Původem jsou z Mexika a Aztékové se stali prvními pěstiteli této zeleniny.

Péče o rajčata vyžaduje dodržování některých postupů. Jaké jsou typické chyby při jejich pěstování?

Hustá výsadba rajčat

Když chcete vměstnat na malý prostor velký počet rostlin, zrychluje se možný nástup plísně bramborové. Ta má ráda vlhko a teplo.

Jak tomu předejít?

Jednotlivé rostliny se nesmí dotýkat listy, aby mezi nimi mohl proudit vzduch. Pokud máte tyčkové odrůdy, je potřeba je podepřít.

Nadbytek vody a přihnojování na listy

Přelití nemají rády kořeny rostlin. Kořenový systém přestane správně fungovat. Kořeny hnijí a poté uhnije i celá rostlina. Ani voda, ani hnojiva se nesmí dotknout listů rostliny. Zvyšuje se tím riziko napadení chorobami a škůdci.

Jak tomu předejít?

Zalévat rajčata je zapotřebí přiměřeně. Ani málo, ani moc. Nejlépe pravidelně ráno a přímo ke kořenům.

Odřezávání bočních výhonů

Odřezávání bočních výhonů nožem je chyba. Dochází ke zvýšenému riziku přenosu viróz.

Jak tomu předejít?

Postranní výhony vylamujeme.

Pozdní ošetření proti chorobám a škůdcům

Rajčata napadají škůdci jako jsou mšice, molice nebo svilušky.

Jak tomu předejít?

Vhodný přípravek proti škůdcům je potřeba aplikovat hned při prvním výskytu. Postřik se doporučuje aplikovat i na rub listu.

Špatně zvolené množství zálivky

Pokud zaléváte zbytečně mnoho nebo velmi málo, plody rajčat začínají praskat a jsou malé a deformované.

Jak tomu předejít?

Je potřeba zalévat rovnoměrně a pravidelně.

Jak pěstovat rajčata?

Doba výsadby

Rajčata mají ráda teplo. Ideální je nejprve zasít sazenice do záhonu. Mnoho pěstitelů láká pěstování rajčat hned po zimě. Ale na finální výsadbu je čas až v druhé polovině května po třech zmrzlých. Mrazíky totiž mohou rajčata zničit.

Odstup mezi rostlinami

Mezi jednotlivými rostlinami by měl být dodržován rozestup 60–80 cm. Mezi řádky by měl rozestup činit kolem 1 metru. Rajčata potřebují přístup ke světlu a ke vzduchu. Dbejte na fakt, že různé druhy rajčat rostou různou rychlostí. Některé mají malé listy, jiné jsou obdařené silnými listy.

Zalévání

Čím je rostlina větší, tím má silnější kořeny a bere si vodu z hlubších struktur půdy. Sazenice by se měly udržovat vlhké, aby dobře rostly.

Listy by se neměly dotýkat půdy

K zabránění plísňových onemocnění pomůže krácení nebo odstraňování listů u tyčkových rajčat. Listy by se neměly dotýkat země, jelikož je potřeba, aby mezi rostlinami také mohl cirkulovat vzduch. Ale nesmí se to s odstraňováním listů přehánět. Rajčata listy potřebují kvůli procesu fotosyntézy. Bez listů to rostliny nepřežijí.

Příliš či nedostatek hnojiva

Hnojení podporuje rostlinu v jejím kořenovém, listovém růstu a také podporuje plodnost.

Zdroje článku: