Zakázaná místa obestřena tajemstvím: K čemu slouží a proč jsou tak tajemná

Zakázaná místa obestřena tajemstvím: K čemu slouží a proč jsou tak tajemná
Přemýšleli jste někdy nad tím, co se skrývá za hradbami tajuplných míst jako je Zakázané město v Pekingu, svatyně v Mekce nebo pevnost Fort Knox? Každé tajemství vzbuzuje u lidí zvědavost a vytváření falešných domněnek. Pojďme se na některé z nich podívat.

Zakázané město v Pekingu

Dnes je palácový okrsek v Pekingu turistickou atrakcí a vy se v něm můžete pohybovat takřka nerušeně a svobodně. Ale jaký byl život za hradbou, odtržený od obyčejných lidí dříve? Zakázané město ohraničovaly hradby, a kdo se za ně bez povolení dostal, byl odsouzen k smrti. Do rozsáhlého komplexu směla vkročit pouze císařská rodina, vybrané dvořanstvo a služebnictvo, které jej však po odvedené práci muselo co nejrychleji opustit. Důvod byl jednoduchý, zakázaná místa sloužila a slouží k udržení moci. Dodnes je jedna část Zakázaného města pro veřejnost uzavřena.

Všechny monarchy a diktátory spojuje touha žít ve svém vlastním světě v naprosté odloučenosti od lidu a jeho problémů. Mao Ce-tung a jeho nástupci zcela využili vznešeného prostředí a přepychově vybavených komnat se vším luxusem, který k životu za hradbami patřil. 

Moc náboženství

Kostely a svatyně, jež mají vyjadřovat úctu k příslušnému božstvu, případně zdůrazňovat vliv náboženství a moc jeho reprezentantů, bývají většinou impozantními a přepychově vybavenými stavbami. Hlavní muslimská svatyně v Mekce zůstává trvale uzavřena všem nevěřícím. Pod hrozbou trestu smrti se nesmějí nevěřící přiblížit k Velké mešitě ani k posvátné krychlovité Kaabě, která prý zčernala kvůli hříchům lidstva. 

Zakázaná vojenská oblast

Do vojenské pevnosti Fort Knox ve státě Kentucky, kde je uloženo 4500 tun zlata, bezpočet diamantů a platiny, má přístup jen vybraný vzorek úředníků. Za druhé světové války zde byl uložen také originál americké ústavy Magna Charta Libertatum, britské korunovační klenoty a další cennosti. Podzemní trezor je chráněn pancířem a dveře váží přes 20 tun.

V trvalém utajení je také Výzkumné centrum leteckých sil v nevadské poušti - tzv. Oblast 51. Díky neinformovanosti veřejnosti o činnosti spojené s výzkumem se za léta vyvinulo mnoho konspiračních teorií. Patří mezi ně například výzkum UFO, skladování mimozemských havarovaných lodí a činnost spojená s tajnou celosvětovou vládou.