Růžové upozornění: Každý, kdo najde na zahradě tato malá vajíčka, by měl urychleně zareagovat

Růžové upozornění: Každý, kdo najde na zahradě tato malá vajíčka, by měl urychleně zareagovat
Invazivní druh hlemýždě původem z Jižní Ameriky se dostal do Evropy. Ačkoli nejbližší stát, v němž byl nalezen, je Německo, opatrnost je namístě – chovali se i jako domácí mazlíčci a doputovat na vaši zahradu mohou přes potrubí.

Již je nalezneme po celém světě

Ampulárka se rozšířila do Severní Ameriky, poté do Asie a nakonec zavítala i na náš kontinent.

Jako všichni šneci, i ona se zdržuje ve vlhkém prostředí a živí se těmi částmi rostlin, které se nacházejí nad zemí.

Její přítomnost můžeme rozpoznat podle snůšky vajíček. Spatříte-li na své zahradě malá růžová vajíčka přilepená k sobě, dejte vědět příslušným orgánům. Nejen vaše zahrada, ale také zahrady sousední se nachází v bezprostředním nebezpečí.

Nebezpečí spočívá v apetitu ampulárky

Nejenže hlemýžď vyhlíží nevšedně a pro někoho děsivě, ale také má neustále hlad a od vašich rostlin ho odradí pouze potřeba spánku a rozmnožení. Jakmile je spokojen, pase se vesele dál.

Druhý problém je, že zde nemá žádné přirozené nepřátele a množí se opravdu rychle. Hrozí jeho přemnožení v krátkém čase a zničení vašich milovaných květin i jiných rostlin.

Připravena na nepříznivé podmínky

Ačkoli Česká republika není jejím původním domovem, ampulárka je schopna přežít i v méně příznivých podmínkách. Stále teplejší zimy jí poskytují větší možnost přežití.

Pokud jste příznivci nákupu a dovozu rostlin ze zahraničí, měli byste své nové přírůstky ihned zkontrolovat. Nevědomky si totiž můžete obávaného škůdce přinést na svou zahradu, aniž byste to tušili. Ten vám může způsobit škody v každém období. Nutno dodat, že nastanou-li studenější zimy, tento hlemýžď se dokáže snadno přizpůsobit i nižším teplotám.

Dobrou zprávou je, že ačkoli EU minulý rok zavedla zákaz dovozu ampulárek, v případě, že si zakoupíte infikovanou rostlinu a ampulárka se rozmnoží, nejste za to zodpovědní vy. Nečeká vás tedy žádný postih, ale podmínkou je, že její výskyt musíte nahlásit.

Invazivní druhy je třeba podchytit

Objevíte-li jeho růžová vajíčka na vaší zahradě, je třeba zpozornět. Nejenže byste si měli jít zkontrolovat svou úrodu a oblíbené dekorativní květiny, ale také byste měli tuto událost nahlásit. Můžete tak učinit na ministerstvu životního prostředí, které již ví, jak se v podobných situacích zachovat.

Chovatelé mají povinnost útěk zvířete hlásit

Víte, jak se zachovat, když chováte invazivní zvíře, například ampulárku, a ono vám uteče?

Toto zvíře byste správně měli mít zaregistrované a hlásit nejen útěk, ale také úhyn nebo změnu adresy, a to na emailu invaznidruhy@nature.cz. Tento email můžete alternativně využít k hlášení nalezení zvířete, pokud ho sami nechováte, a ideálně přiložit fotografie, v našem případě vajíček či šneků samotných.

Někteří majitelé udělají nesprávnou věc, a to tu, že po ukončení chovu obsah terária vylijí do záchodu. Přeživší šneci, popřípadě nová generace, která se může vylíhnout z vajíček, přežije a vyleze někde jinde. Proto je důležité terárium postříkat pesticidem, přestože si chovatel myslí, že nic živého v něm není, obsah terária zabalit do sáčku na odpadky a vyhodit do komunálního odpadu.

Zdroje článku: