Praha se obrací zády k LGBT+ festivalu: Konec duhové podpory

Praha se obrací zády k LGBT+ festivalu: Konec duhové podpory
Srpen je v Praze již 14 let neodmyslitelně spjat s festivalem Prague Pride, který pravidelně otevírá tabuizovaná témata zaměřená na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tématiku, včetně queer i dalších minoritních komunit. Tato velkolepá akce pravidelně přivádí do Prahy významné zahraniční hosty a patří mezi největší kulturní akce v České republice.

Čtrnáctý ročník se programem zaměřuje na rodinu. Co vlastně je ta rodina? Co jsme si z rodin odnesli? Jaké rodiny chceme tvořit? Chceme je tvořit? S tímto tématem přišli pořadatelé festivalu Prague Pride paradoxně v době, kdy poslanci neschválili možnost uzavírat manželství stejnopohlavním párům ani možnost společné adopce dětí. A nyní přichází další rána pod pás, tentokrát ze strany kulturního výboru na pražském magistrátu.

Je to ostuda

Pražská zastupitelka Hana Třeštíková na svém twitterovém účtu dne 12.3.2024 přidala následující příspěvek: „Je rok 2024 a kulturní výbor magistrátu neschválil dotaci pro Prague Pride v rámci podpory cestovního ruchu. Proti byl zástupce KDU, SPD a SpoluKoalice. Na výboru nebyl nikdo od Piratipraha. Pan náměstek Jiří Pospíšil k tomu ani nehlesnul. To je zase ostuda. „Samotný příspěvek k dnešnímu dni shlédlo už téměř 80 tisíc lidí. „Hlavní je, co k tomu řekne zastupitelstvo, a tam to jako vždy podpoříme. Ale teda je to trapný (trapné je ostatně každý rok i projednání na zastupitelstvu, kdy to na vyžádání konzervativců hlasujeme odděleně),“ reagoval na příspěvek radní Adam Zábranský.

Spory probíhaly i v minulosti

Spory ohledně festivalu Prague Pride probíhaly i minulý rok. Zdeněk Hřib každoročně vyvěšoval duhovou vlajku z balkónu magistrátu, což jeho nástupce Bohuslav Svoboda odmítl akceptovat. I přes tyto menší spory v rámci vládní koalice nakonec loňská Prague Pride proběhla s nejvyšší politickou záštitou a v čele průvodu pochodoval například náměstek primátora Hřib, první vicepremiér Rakušan i ministři Bartoš a Lipavský.

Náklady na festival

Rozhodnutí pražského výboru se samozřejmě vedení festivalu příliš nelíbí. Programová ředitelka Prague Pride Veronika Dočkalová k celé situaci sděluje, že by "byla škoda nepodpořit jeden z největších festivalů v České republice, který do Prahy přivede okolo 50 000 návštěvníků z regionů a zahraničí a tím podpoří chod města a jeho ekonomickou prosperitu. A o významu festivalu pro podporu LGBT+ lidí, kteří u nás stále zažívají znatelnou diskriminaci, ani nemluvě."

Náklady na Festival Prague Pride činily podle výroční zprávy necelých 8 milionů korun, kdy Praha přispěla částkou 650 tisíc korun, což ve výsledném součtu rozhodně není malá suma. V loňském roce byl příspěvek ještě o 50 tisíc vyšší.

Jak bude letošní festival Prague Pride probíhat a jaké bude jeho financování, je zatím ve hvězdách. Jisté je ovšem jedno – opět se bude jednat o jednu z nejvelkolepějších akcí letních měsíců.