Tři okresy se odříznou od zbytku republiky, budou je hlídat policisté
Foto: M.Moira / Shutterstock.com

Tři okresy se odříznou od zbytku republiky, budou je hlídat policisté

Dohromady 580 policistů na 80 stanovištích budou hlídat okresy Cheb, Sokolov a Trutnov. Až na nezbytné výjimky nebude možné tyto okresy opustit, ani je navštívit.

Ve čtvrtek ráno vláda omezila pohyb v okresech Trutnov, Sokolov a Cheb, a to v rámci boje s šířením koronaviru. V těchto regionech situace ohledně pandemie ve vskutku hrozném stavu. Při středečním testování zde byl v mnoha případech prokázán výskyt britské mutace koronaviru, která se šíří mnohem rychleji, a tak je třeba omezit mobilitu osob pokud možno co nejefektivněji a co nejdříve.

Za pět dvanáct, zas a znova

Ačkoliv vláda oznámila tento krok ve čtvrtek ráno, dalo by se čekat, že alespoň policejní jednotky byly s krokem obeznámeny dříve. To se ale nestalo, podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška se policie o vydaném usnesení dozvěděla ve středu. Měli tak pouze jeden den na to, aby připravili plán a zmobilizovali jednotlivé týmy. 

Návštěvy rodiny ne, tranzity ano

Podle Vondráška záleží čistě na policistovi, který bude kontrolu provádět, zda má být výjimka udělena nebo ne. Policisté však budou obeznámeni s výjimkami. Tu budou mít například mezinárodní dopravci, kteří okresem pouze projíždějí, tranzit musí ale prokázat. Výjimku bude mít rovněž zásobování potravin, drogerií apod. Výlety za přírodou, návštěva rodin a přátel v okresech ale nebude možná.

Namátkové kontroly na hranicích

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek také uvedl, jakým způsobem budou kontroly probíhat. Budou namátkové na hranicích okresů, ale také na vlakových a autobusových nádražích. V Karlovarském kraji bude celkem 44 stanovišť, v kraji Královehradeckém pak zbylých 36. Z celkového počtu 580 policistů bude v Karlovarském kraji nasazeno cca 300, ostatní pak budou v kraji Královehradeckém. Přibližně 50 % těchto kapacit si jsou kraje schopny zajistit samotné, ostatní policisté ale přijedou na pomoc z dalších krajů v ČR.

 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy