Proč se ovce nepotí aneb znáte výrobky z merino vlny?
Foto: Maryna Cotton / Shutterstock.com

Proč se ovce nepotí aneb znáte výrobky z merino vlny?

Proč se ovce nepotí aneb znáte výrobky z merino vlny? Další fotografie v galerii >
Foto: Maryna Cotton / Shutterstock.com
Možná už jste slyšeli pojem „merino“. V módě se merino vlna stává velmi ceněným artiklem. Co to vlastně je a v čem tví hlavní výhody tohoto materiálu? Tohle byste měli vědět, než si jej koupíte.

Co je to merino vlna

Merino je plemeno ovcí, které pochází zřejmě ze severní Afriky. Samotný název je však patrně španělský. Údajně pochází z označení „ovejas merinos“ neboli „putující ovce“. Pastýři totiž se svými stády pravidelně migrovali.

Ovci poznáte podle charakteristické srsti. Hustá srst těmto zvířatům pokrývá celý obličej. Dnes je chov tohoto plemene poměrně rozšířený a hojně se stáda popásají například v Austrálii. Zvířata jsou ceněna pro svou vlnu.

Ta je totiž výrazně odlišná od běžné. Způsobeno je to tím, že díky specifické struktuře vlákna má merino vlna schopnost zadržovat teplo. A to nejen takové, které vyprodukuje její původní majitel. Stejná vlastnost vlně zůstává i poté, co se z ovce ostříhá. Oblečení z merina proto charakterizuje vysoká hřejivost.

A pokud se vám při vyřčení slova „svetr“ vybavuje výhradně ošacení, které usilovně kouše a je na nošení nepříjemné, také v tomto směru se přírodní vlákno z merina odlišuje. Vlna je velmi měkká a jemná. Proto je na těle mimořádně příjemná a neškrábe.

Vlastnosti merino vlákna

Kromě módního svetru, který si můžete vzít i do zaměstnání, se z merina často vyrábí i funkční oblečení. Vlákno má specifickou šupinkovou strukturu. Díky tomu se na něm hůře uchytávají bakterie, které se nemnoží.

Znamená to, že v oblečení můžeme chodit déle bez toho, abychom na něm pozorovali nežádoucí zápach. A samozřejmě je ze stejného důvodu ideální rovněž pro sport. Z merina se dokonce vyrábějí i ponožky.

V obchodech je vhodné si vybrat oblečení dle gramáže. U letního stačí 150g/m², u zimního to může být dokonce 250g/m². Jemnost vlákna pak určuje hodnota v mikronech. Nejjemnější bývají ty nejchoulostivější kousky, které nemusejí snášet příliš náročné podmínky, typicky spodní prádlo či dámské svetříky. Zde najdete hodnotu méně než 20 mikronů.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy