Legendární Sáša z Básníků přišla v mládí o dceru. Dnes můžete herečku Lucii Juřičkovou vídat v seriálu Ulice

Legendární Sáša z Básníků přišla v mládí o dceru. Dnes můžete herečku Lucii Juřičkovou vídat v seriálu Ulice
Kam se poděla Lucie Juřičková alias rozverná Sáša z filmu Jak básnici přicházejí o iluze? Slýcháte ji častěji, než si myslíte, a ani o seriály tahle dáma nemá nouzi.

Lucie Juřičková byla pro herectví vždy předurčená. Narodila se v Plzni do umělecké rodiny. Její matka Marie Grafnetterová byla členkou operetního souboru plzeňského Divadla J. K. Tyla. Otec František byl režisérem v rozhlase, pro své politické postoje byl v roce 1968 zadržen jako politický vězeň. Pěvecký talent zdědila i Lucie a již jako malá po vzoru maminky navštěvovala pěvecký sbor plzeňské opery. 

Nastoupila na hudebně-dramatický obor na státní konzervatoři v Praze a již během studia získala drobné role ve filmech Samorost (1983), Noc smaragdového měsíce (1984) a v roce 1984 také ve snímku Jak básníci přicházejí o iluze a vznikla tak její legendární role Sáši. Od roku 1987 se vyskytuje spíše v seriálech, a především jako dabérka. 

Čtěte také: Christine Chubbuck: žena, která se rozhodla ukončit svůj život v přímém vysílání

Ihned po dostudování konzervatoře našla své místo na prknech v pražském Divadle Jiřího Wolkera. Navázala dvouletým angažmá ve svém domovském plzeňském Divadle J. K. Tyla. Kvůli působení mimo Prahu ale několik televizních nabídek odmítla a v roce 1992 raději přijala nabídku z Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes. V roce 2015 debutovala v Národním divadle s rolí Bobo MacDonaldové ve hře Audience u královny. 

Čtěte také: Jedna z nejkrásnějších českých hereček Markéta Fišerová: Mozková příhoda jí zabránila rozvíjet herecký talent

Přestože o ní zájem ze strany filmařů v 90. letech opadl, v dabingu si tehdy našla své místo. Od svého návratu do Prahy nadabovala desítky pořadů, seriálů i filmů. Mezi nejznámější patří Beverly Hills 90210, Sex ve městě nebo Zoufalé manželky. Její hlas je pro české diváky spojen s herečkami Sharon Stone, Michelle Pfeiffer nebo Diane Keaton. 

V posledním desetiletí se znovu uchytila jako herečka v seriálech Ulice, Stopy života, Policie Modrava Bez vědomí. Stále žije v Praze se svým druhým manželem a hereckým kolegou Martinem Zahálkou. Společně vychovali dva syny. V prvním manželství se jí narodila dcera, která však ve velmi útlém věku zemřela.

Čtěte také: Známý herec a mim Jaroslav Čejka dožívá v domově důchodců, bez rodiny, pouze s myšlenkami na zemřelou maminku