Leštidlo do myčky jako všestranný pomocník: 8 povrchů, které s ním lze čistit

Leštidlo do myčky jako všestranný pomocník: 8 povrchů, které s ním lze čistit
Možná by vás ani nenapadlo použít leštidlo do myčky jinak než k leštění nádobí během procesu mytí. Ale faktem je, že leštidlo můžete použít i k leštění dalších povrchů. A my vám dáme 8 tipů, na co je skvělým pomocníkem.

Není leštidlo jako leštidlo. Takže ještě než to své použijete na vyleštění jiného povrchu než jen sklenic v průběhu mytí v myčce, pozorně si přečtěte jeho složení. Pokud by obsahovalo podezřele znějící chemikálie, raději se leštění s ním vyhněte. Pokud ale máte po ruce ekologické leštidlo, jehož hlavními složkami jsou voda, alkohol, ocet a olej, může vám skvěle posloužit k čištění dalších povrchů. Případně si leštidlo připravte sami: stačí vhodně zředit kyselinu citronovou (doporučuje se udělat z ní 10procentní roztok) a rázem máte dokonalé leštidlo i čistidlo 2v1.

1. Nádobí

Leštidlo má jeden hlavní účinek – po přidání do myčky nádobí má zajistit, že na skleněném nádobí nezůstanou skvrny. Ty jsou způsobovány usazeným vodním kamenem a leštidlo je díky svému složení dokonale zlikviduje. Ale to znamená, že ho můžete použít i při ručním mytí nádobí. Pokud svým sklenicím chcete dodat lesk, ještě je po umytí klidně přelštěte roztokem kyseliny citronové nebo přírodním a šetrným leštidlem do myčky.

2. Vodovodní baterie

Leštidlo obsahující ocet, popřípadě kyselinu citronovou, je skvělou zbraní proti vodnímu kameni. A protože se vodní kámen často usazuje na vodovodních bateriích, hlavicích sprch a kohoutcích, je super nápad použít leštidlo právě na tyto povrchy. Stačí je jen krátce potřít a uvidíte, jak rázem prokouknou.

3. Mikrovlnná trouba

Nerezová mikrovlnná trouba často trpí na to, že už vzápětí je samá šmouha a není tak hezká. Leštidlo používané v myčce nádobí jí ale dokáže vrátit zašlou krásu. Stačí ji jen krátce vyčistit a hned bude krásnější.

Některá leštidla jsou vhodná nejen na nádobí, ale i další povrchy
Některá leštidla jsou vhodná nejen na nádobí, ale i další povrchy | Zdroj: deagreez1 / Depositphotos

4. Nerezové spotřebiče

I když už jsme zmínili nerezovou mikrovlnku, možná doma máte i další nerezové spotřebiče nebo plochy z nerezu. Ať už jde o sporák, troubu nebo lednici, na to vše je ideální použít leštidlo do myčky. Nejen, že se povrchy zase budou krásně lesknout a zmizí všechny skvrny, ale leštidlo s přidanou kyselinou citronovou působí i jako ochranný povlak a zamezí případné rzi.

5. Skleněné povrchy

Nejen skleničky vám může leštidlo do myčky krásně vyčistit. Máte doma skleněný konferenční stolek, prosklené části kuchyně nebo vás trápí neustále ušmudlaná okna? Leštidlo do myčky je neocenitelným pomocníkem, který všemu skleněnému dodá lesk jako blesk.

6. Čistá toaleta

Leštidlo do myčky neublíží ani keramickým povrchům. Takže pokud marně bojujete s usazeným vodním kamenem v toaletě, leštidlo do myčky může být tím pravým pomocníkem, který tak dlouho hledáte. Nalijte ho do mísy a nechte několik hodin působit – mísa i vnitřek nádrže budou zase jako nové.

7. Rychlovarná konvice

Vnější povrch rychlovarné konvice bývá často znečištěn mastnotou kvůli blízkosti u sporáku, vnitřek zase zanáší vodní kámen. Čistidlo s příměsí octa a kyseliny citronové je v tomto případě ideálním pomocníkem pro vnější i vnitřní povrch konvice.

8. Kovové povrchy

Čistidlo do myčky neublíží ani jakýmkoliv kovovým povrchům. Takže i ty své domácí můžete osvěžit a otřít je, případně na nich nechat leštidlo chvíli působit a teprve pak omýt. Budou lesklé jako snad ještě nikdy.

Na konec pro vás máme ještě tip – i tablety do myčky můžete zajímavě využít k čištění různých povrchů nebo míst, která se zdají nevyčistitelná. Pomohou třeba s čištěním WC, pračky, odpadkového koše nebo zástěn ve sprše.

Zdroje článku: