10 nejúčinnějších domácích prostředků na čištění: Šetrné k životnímu prostředí a levné

10 nejúčinnějších domácích prostředků na čištění: Šetrné k životnímu prostředí a levné
Čistit povrchy chemikáliemi může být rychlejší a účinnější – ale není to ekologické a nese to s sebou zdravotní rizika. Plus můžete nevhodnou chemikálií povrch spíš poškodit. Proto přinášíme tipy na osvědčená home-made čistidla.
Obsah článku
  1. Jedlá soda
  2. Ocet
  3. Kyselina citronová
  4. Citron
  5. Sůl
  6. Přírodní mýdlo
  7. Krystalická soda
  8. Olivový olej
  9. Tea tree oil
  10. Aspirin

Přímo v naší domácnosti, naší spíži nebo v našich kuchyňských skříňkách se ukrývají úžasná čistidla, která nám prokážou často mnohem lepší službu než chemické čistící prostředky. Takové domácí přípravky nás navíc vyjdou často i jen na pouhých pár korun, jsou šetrnější k přírodě, bezpečnější pro nás samotné – a vyčistí takřka cokoliv z čehokoliv. Poradí si se skvrnami, zašlým leskem, mastnotou i vodním kamenem. A proto se podívejme na nejúčinnější domácí prostředky na čištění.

Jedlá soda

Naprosto univerzálním čistidlem pro domácnost je jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný. Při vhodném ředění dokáže zlikvidovat mastnotu i vodní kámen, zatočí se skvrnami, odstraní zápach, zničí připáleniny na nádobí, používá se k čištění vnitřku pračky a dokáže rozpustit také usazeniny v odpadu a tím ho zprůchodnit. Aby toho nebylo málo, dají se s ní bělit i zuby. Vždy je potřeba jen najít si, jak moc ji ředit a s čím ji případně smíchat, aby zafungovala přesně tak, jak potřebujete.

Ocet

Dalším zaručeným přírodním čistidlem je ocet. Vždy je ale potřeba používat ho ředěný, protože kyselina octová je velmi silná a čištěné povrchy by mohla i poškodit. Pokud bojujete s mastnotou, ocet ji zničí raz dva. Bravurně si poradí i s vodním kamenem, a to ať už ho máte usazený v pračce nebo v rychlovarné konvici. A aby toho nebylo málo, ocet dokáže i ničit zápach a navíc má antibakteriální účinky.

Kyselina citronová

Mít po ruce kyselinu citronovou se vyplatí. Je sypká a můžete z ní připravovat přesně taková přírodní a šetrná čistidla, jaká zrovna potřebujete. Vždy je ale potřeba zacházet s ní opatrně, protože kyselina citronová umí být i nebezpečná a ničit povrchy. Neboli – hodně ji řeďte a roztok by neměl být více než 30procentní. Pak vám pomůže vyčistit pračku, myčku, troubu i rychlovarnou konvici.

Citron

Není to totéž jako kyselina citronová, ale šťáva vymačkaná z čerstvého citronu v sobě má také pořádnou sílu. Používat ji můžete podobně jako kyselinu citronovou. A pokud máte například skvrny na oblečení, které nejdou vyprat, pokapání citronem s nimi dokáže rychle zatočit. Ničí i mastnotu a můžete ji přidat i do myčky na nádobí místo leštidla.

Domácí čistící prostředky jsou někdy účinnější, než ty plné chemikálií
Domácí čistící prostředky jsou někdy účinnější, než ty plné chemikálií | Zdroj: Jim_Filim / Depositphotos

Sůl

Ne nadarmo se říká, že sůl je nad zlato. A to nejen při vaření. Sůl se ovšem při čištění nepoužívá samotná – typicky se míchá s kyselinou citronovou, případně si ze směsi soli, želatiny a přidané vůně z esenciálního oleje můžete udělat skvělý osvěžovač vzduchu (třeba na WC). Říká se také, že sůl dokáže pohlcovat negativní energii a slouží k vyhánění zlých duchů.

Přírodní mýdlo

Až se rozhodnete vyčistit nějakou skvrnu, měli byste mít po ruce i mýdlo. Ideální je žlučové mýdlo nebo přírodní mýdlo. To je skvělé nejen na odstraňování odolných skvrn z prádla, ale poslouží i k dalšímu čištění. Pokud k němu například přidáte trochu krystalické sody, vody a octa, máte dokonalý přípravek na mytí nádobí.

Krystalická soda

Už jsme ji zmínili v předchozím odstavci. Krystalická soda není totéž jako jedlá soda, ale posloužit vám může podobně. Typicky se míchá s dalšími přípravky a připravují se z ní různorodá ekologická čistidla.

Olivový olej

Pokud potřebujete do nějakého čistidla přidat olej, sáhněte po tom olivovém. Panenský olej můžete smíchat třeba s kyselinou citronovou a pak směsí čistit nábytek a vrátit mu tak zašlý lesk.

Tea tree oil

K dalším oblíbeným olejům patří ten čajovníkový – tea tree oil. Ten působí zejména jako dezinfekce a má prokázané zdraví prospěšné účinky. Přidat ho ale můžete i do vody s octem a vyrobit si tak domácí dezinfekci.

Aspirin

Asi se trochu divíte. Cože? Aspirin? Ano, přesně ten lék. Kromě potlačení teploty umí aspirin pomoci třeba s čištěním skvrn od potu – stačí ho smíchat s octem a kyselinou citronovou.