Je káva v těhotenství bezpečná? A čím ji nahradit?

Je káva v těhotenství bezpečná? A čím ji nahradit?
Milujete svůj ranní rituál s šálkem kávy, ale zajímá vás, zda si můžete kávu vychutnat bez obav i v těhotenství?

Nepříznivý vliv kávy v těhotenství

V těhotenství se toho pro ženu mnoho změní. Jednou z důležitých změn je také úprava jídelníčku. Ohledně pití kávy během těhotenství se odborníci zcela neshodují, ale z výzkumů vychází, že minimálně omezení kofeinu je nezbytné.

Několik studií prokázalo nepříznivý vliv kávy na plodnost a těhotenství. „V některých průzkumech se našla souvislost mezi kofeinem, kratší délkou těhotenství a nižší hmotností novorozence. Po jednom a více šálcích denně se také projevila tendence k nižšímu procentu otěhotnění,“ uvádí v knize O kávě a čaji Ivan Krejčí.

Kofein prostupuje placentou přímo k dítěti, avšak lidské embryo nemá enzym potřebný k rozkladu kofeinu. V těhotenství se také tělo zbavuje kofeinu pomaleji a ten může v těle působit déle.

Také nejnovější studie potvrzují, že káva v těhotenství není vhodná. Výzkumníci z Rochesterské univerzity v únoru tohoto roku zjistili, že kofein konzumovaný během těhotenství může změnit důležité spoje v mozku, které mohou vést k pozdějším neurologickým problémům. Výzkum byl proveden na více než 9000 dětech v rozmezí devíti a deseti let. 

Světová zdravotnická organizace uznala, že nadměrný příjem kofeinu může být spojen s omezeným růstem, sníženou porodní hmotností a předčasným porodem. Doporučuje, aby těhotné ženy výrazně omezily příjem kofeinu. Většina odborníků se shoduje na 200 mg za den, ale někteří tvrdí, že by těhotné měly z jídelníčku kávu zcela vyřadit. 

Jak tedy postupně omezit kofein

Pijete-li několik káv denně, zkuste nejprve příjem snížit na 1-2 šálky za den. Poté začněte míchat klasickou kávu s kávou bezkofeinovou a pak teprve úplně vyřaďte kávu s kofeinem. Nahradit ji můžete ajurvédskou, špaldovou nebo čekankovou kávou. 

Nezapomeňte, že do celkového souhrnu příjmu kofeinu se počítá nejen káva, ale také černý čaj, hořká čokoláda, nealkoholické pivo nebo energetické nápoje.  

 

Zdroj: