Jak si lépe pamatovat sny: Veďte si snový deník
Foto: Autor: Dean Drobot / Shutterstock.com

Jak si lépe pamatovat sny: Veďte si snový deník

Jak si lépe pamatovat sny: Veďte si snový deník Další fotografie v galerii >
Foto: Autor: Dean Drobot / Shutterstock.com
Sny jsou od přírody pomíjivé a nestálé, a proto i těžko zapamatovatelné. Zkoumání našich vlastních snů nám umožňuje hlubší poznání sebe sama, nabízí zajímavý pohled na život a podněcuje naši představivost. Jeden z nejúčinnějších způsobů, jak si sny pamatovat, je vést si snový deník.

Vyberte si vhodný deník

Pořiďte si sešit, do kterého se vám bude snadno psát i během noci. Deník si položte hned vedle postele a mějte v dosahu i pero se svítilnou. Pokud se v noci probudíte, sen si ihned zapište, nenechávejte to na ráno, do té doby sen vyprchá. Snový deník by měl být naprosto důvěrný. Nikdo jiný nemá právo v něm číst bez vašeho svolení. Je to prostor, ve kterém byste k sobě měli být zcela upřímní. 

Vytvořte si svůj rituál

Každé ráno po probuzení si do deníku udělejte krátký zápis. Nevadí, pokud vám žádný sen v hlavě nezůstal. Napište si třeba jen pocity nebo záblesky snů. Důležité je udělat si ze zápisu snů svůj osobní rituál.

Zapisujte si sny jako příběhy

Dejte svým snům jednoduchý název – nejlepší je první slovní obrat, který vás napadne. Například: V objetí cizince, Had na návštěvě nebo Promarněná zkouška. Napište si sen jako příběh, který byste si s chutí přečetli. Vedle příběhu si zapište své psychické i tělesné pocity. Nezapomeňte na drobné útržky snů, i když vám nedávají smysl, ten se může časem rozkrýt – úplně každá vzpomínka je důležitá.  

Pište si rejstřík snů

Seznam snů vám pomůže rychle se zorientovat v nejčastějších snech. Můžete se k nim kdykoliv vrátit a zapsat si nové poznámky. Přehled snů vám také rychleji ukáže souvislosti s každodenními událostmi. 

Užívejte si to

Vyzdobte si snový deník kresbami, výstřižky z časopisů nebo novin, které se snem souvisí nebo jen odrážejí vaši momentální náladu. Zapisujte si nejen slova, ale i obrazy. Malujte, lepte, tvořte.

Nezapomeňte, že snový deník je odrazem vašeho vnitřního světa, který se tetelí blahem, když je opečováván. 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy